Ławy fundamentowe

Ławy fundamentowe są elementem konstrukcyjnym budynków. Ich zdaniem jest przenoszenie obciążeń budowli do gruntu. Duże obciążenia przekazywane do gruntu prowadzą do jego odkształcania. Nazywamy to zjawiskiem osiadania budynku. Ławy fundamentowe można stosować w gruntach spoistych o małym lub średnim poziomie wilgoci.

Ławy fundamentowe w budownictwie domów jednorodzinnych

Zapoznaj się z informacjami na temat ławy fundamentowe. Nasze sprawdzone porady związane z ławy fundamentowe pomogły już wielu osobom. Zapoznaj się z artykułami poniżej i przeczytaj te które Cię interesują

Fundamenty domu - jak je prawidłowo wykonać?

Fundamenty domu - jak je prawidłowo wykonać?

Dobrze wykonany fundament stanowi podstawę każdego domu jednorodzinnego. Budowa fundamentów powinna być dobrze zaplanowana oraz przeprowadzona z jak największą starannością. Poniżej podpowiemy, jak wykonać fundamenty domu krok po kroku. Wskażemy też, jak prawidłowo przeprowadzić hydroizolacje oraz ocieplenie fundamentów.
, 23 maja 2017

Odwodnienie liniowe domu i drenaż opaskowy – ceny, co warto wiedzieć

Odwodnienie liniowe domu i drenaż opaskowy – ceny, co warto wiedzieć

Budowa na podmokłym, gliniastym gruncie wiąże się z koniecznością stworzenia wydajnego odwodnienia. Dzięki temu uchronimy fundamenty domu przed nadmiernym zawilgoceniem, a na posesji nie będą pojawiać się błotniste kałuże. Jednym z polecanych, skuteczniejszych systemów okazuje się odwodnienie liniowe i drenaż wokół domu. Poniżej przybliżamy najważniejsze cechy owych rozwiązań.
, 8 maja 2017

Mikropale i studnie fundamentowe - zastosowanie, cena, porady

Mikropale i studnie fundamentowe - zastosowanie, cena, porady

Studnie fundamentowe oraz mikropale to alternatywne sposoby na posadowienie fundamentów różnego typu konstrukcji i budynków, w tym domów jednorodzinnych. Studnie fundamentowe, a w szczególności mikropale powinny być stosowane wszędzie tam gdzie występują niesprzyjające warunki wodno - gruntowe. Czym dokładnie są mikropale gruntowe, mikropale wiercone czy studnie fundamentowe? Jakie są ich najpopularniejsze zastosowania? Poniżej najważniejsze informacje i porady.
, 31 marca 2017

Podstawowe błędy podczas wykonywania podłogi na gruncie

Podstawowe błędy podczas wykonywania podłogi na gruncie

Podłoga w pomieszczeniu musi być wykonana solidnie i stabilnie. Niezależnie od tego, czy będzie to podłoga na gruncie, czy na stropie. Złe jej wykonanie może zagrozić bezpiecznemu użytkowaniu budynku, oraz narazić inwestora na poważne koszty. Warto zatem zwrócić uwagę na podstawowe, najczęściej popełniane błędy.
, 15 marca 2017

Betonowe bloczki fundamentowe - cena, wymiary, waga i inne porady

Betonowe bloczki fundamentowe - cena, wymiary, waga i inne porady

Wybór materiałów przeznaczonych pod budowę domu jest bardzo ważny. Szczególną uwagę należy poświęcić materiałom pod dolne partie budynku. To właśnie fundamenty i ścianki fundamentowe będą najbardziej narażone na działanie zmiennych temperatur oraz ściskanie. Jednym z godnych uwagi produktów są bloczki fundamentowe. Poniżej opiszemy ich rodzaje oraz właściwości. Podpowiemy też, który produkt odznacza się najlepszym stosunkiem ceny materiałów budowlanych do jakości.
, 21 lutego 2017

Izolacje przeciwwilgociowe - jak prawidłowo wykonać izolację?

Izolacje przeciwwilgociowe - jak prawidłowo wykonać izolację?

Wilgoć w domu to bardzo niepożądane zjawisko. Zwiększony poziom wilgoci może doprowadzić do namnażania się groźnych pleśni i grzybów. Co więcej, jej długotrwałe oddziaływanie przekłada się także na zmniejszenie skuteczności termoizolacji. Dlatego tak ważne są skuteczne izolacje przeciwwilgociowe. Poniżej podpowiemy jak powinna wyglądać izolacja fundamentów i ścian fundamentowych. Przybliżymy też najważniejsze zasady jej wykonania krok po kroku.
, 10 lutego 2017

Koszt budowy domu 2017 - kosztorysy domów o pow. 100, 140 i 200 m2

Koszt budowy domu 2017 - kosztorysy domów o pow. 100, 140 i 200 m2

, 23 maja 2017

Sklejka szalunkowa - co musisz wiedzieć przed zakupem?

Sklejka szalunkowa - co musisz wiedzieć przed zakupem?

Sklejka szalunkowa produkowana z różnych gatunków drewna jest popularnym produktem jeśli chodzi o materiały budowlane. Płyta szalunkowa zaliczana jest do płyt drewnopochodnych. Charakteryzuje ją odporność na zginanie i w zależności od technologii produkcji może służyć przez długi lub bardzo długi czas. Jakie zastosowania ma sklejka szalunkowa i co warto wiedzieć zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego produktu. Sprawdzamy!
, 18 września 2016

Czy warto budować na gruntach wysadzinowych?

Czy warto budować na gruntach wysadzinowych?

Przed budową domu warto zbadać warunki gruntowo wodne działki. To właśnie od nich zależy specyfika posadowienia fundamentów. Na niektórych działkach budowlanych występuje grunt wysadzinowy. Warto przeanalizować, jakie badania geotechniczne będą potrzebne, czy budowa na takim terenie będzie w ogóle możliwa i nie wygeneruje zbyt wysokich kosztów inwestycyjnych. Sprawdzimy też, jaki typ fundamentów można tu zastosować - ławy czy płytę fundamentową.
, 6 września 2016

Ile trwa i kosztuje wykonanie płyty fundamentowej?

Ile trwa i kosztuje wykonanie płyty fundamentowej?

W polskim budownictwie jednorodzinnym coraz częściej pojawiają się domy posadowione na płycie fundamentowej. Taka płyta fundamentowa to dość nowoczesne rozwiązanie, które możemy wykorzystać w trudnych warunkach glebowych. Taki fundament zapewnia równomierne osiadanie budynku, a cena jej wykonania może być dość atrakcyjna. Dlatego w poniższym artykule przybliżymy etapy jej budowy, oszacujemy czas wykonania oraz koszt płyty fundamentowej.
, 22 maja 2017

Jak wykonać zbrojenie fundamentów? Porady praktyczne

Jak wykonać zbrojenie fundamentów? Porady praktyczne

Ławy fundamentowe usztywniają konstrukcje nośną budynku i przenoszą obciążenia do gleby. Aby mogły spełniać swoje zadanie muszą zostać odpowiednio zezbrojone prętami stalowymi. Fundament składający się wyłącznie z betonu nie będzie dobrze spełniał swoich funkcji. Zobacz więc, jak wykonać trwałe zbrojenie ław fundamentowych, na co warto zwrócić szczególną uwagę, a czego unikać.
, 24 kwietnia 2016

Hydroizolacje marki Weber

Hydroizolacje marki Weber

Chociaż woda jest źródłem życia, to stanowi też jedno z największych zagrożeń dla naszej cywilizacji. Postęp ludzkości w dużej mierze opierał się o próbę przeciwstawiania się warunkom niesprzyjającym istnieniu człowieka. I chociaż wydaje się, że funkcjonujemy jako społeczeństwo w miłej symbiozie z naturą, to tak naprawdę cały czas opracowywane są technologie powstrzymujące groźne siły przyrody, a jednocześnie nie ingerujące w otaczający nas ekosystem.
, 27 marca 2017

Płyta fundamentowa czy ława fundamentowa? Radzimy co wybrać!

Płyta fundamentowa czy ława fundamentowa? Radzimy co wybrać!

Budowę domu jednorodzinnego zawsze rozpoczynamy od fundamentów. Już na samym początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki rodzaj fundamentów wybrać? Jeszcze kilkanaście lat temu większość budowli powstawało w oparciu o tradycyjne ławy fundamentowe. Jednak dziś coraz większą popularnością cieszy się także płyta fundamentowa. Poniżej dokonamy ogólnej charakterystyki obu rozwiązań, a także wskażemy ich wady i zalety. Na koniec odpowiemy na pytanie, co będzie korzystniejsze - fundament czy płyta fundamentowa?
, 19 kwietnia 2016

Najlepsza hydroizolacja przeciwwodna budynku - przegląd

Najlepsza hydroizolacja przeciwwodna budynku - przegląd

Podczas budowy każdego budynku musimy wykonać odpowiednią hydroizolację przeciwwilgociową. Warto pamiętać, że wilgoć może uszkadzać materiały budowlane i wprowadzać do pomieszczeń niekorzystny mikroklimat. Odpowiednia hydroizolacja to również lepsze ocieplenie domu. Dlatego warto zapoznać się, jaka hydroizolacja przeciwwilgociowa jest dostępna na rynku i sprawdzić, która hydroizolacja najlepiej sprawdzi się w przypadku piwnic oraz ścian fundamentowych.
, 27 kwietnia 2016

Szalunek - wykonać samodzielnie czy wynająć?

Szalunek - wykonać samodzielnie czy wynająć?

Podczas wylewania elementów betonowych budynku, takich jak ławy fundamentowe, schody, elementy konstrukcyjne czy stropy niezbędny jest szalunek. Jeżeli budujemy dom systemem gospodarczym i potrzebujemy odpowiedniego szalunku tylko raz, pojawia się pytanie - wykonać je samodzielnie czy wynająć? Zobacz, na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru szalunku.
, 21 kwietnia 2016

Płyta fundamentowa czy ławy? Koszty, opinie, wady i zalety

Płyta fundamentowa czy ławy? Koszty, opinie, wady i zalety

Solidny fundament stanowi podstawę każdego domu i decyduje o jego żywotności. Jeszcze kilka lat temu dominowały tradycyjne ławy fundamentowe. Jednak dziś coraz częściej decydujemy się na zastosowanie płyty fundamentowej. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto zaznajomić się z podstawowymi wadami i zaletami obu tych rozwiązań. Nie bez znaczenia będzie też aspekt ekonomiczny. Zobacz więc co wybrać - fundament tradycyjny czy płytę fundamentową.
, 12 maja 2017

Słownik terminów budowlanych

Słownik terminów budowlanych

Budownictwo jest dość szeroką branżą obfitującą w wiele niecodziennych zwrotów i terminów. Ich zrozumienie może być dość trudne dla osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia ani znajomości tematyki budowlanej. Dlatego prezentujemy praktyczny słownik najczęściej używanych, trudnych terminów budowlanych.
, 28 kwietnia 2016

Koszt budowy domu z poddaszem użytkowym 160 m2

Koszt budowy domu z poddaszem użytkowym 160 m2

Budowa domu w Polsce trwa przeciętnie kilka lat i kosztuje tyle, ile przeciętny Polak zarabia w ciągu 6-10 lat. Przed rozpoczęciem budowy warto więc solidnie się przygotować, zastanowić się nad kosztami inwestycji i naszymi możliwościami finansowymi. Obecnie najbardziej popularne są domy jednorodzinne z poddaszem użytkowym o łącznej powierzchni około 120-160 m2. Przyjrzyjmy się więc kosztom budowy takiego domu w oparciu o kosztorys stworzony w serwisie Kalkulatory Budowlane. Nasz modelowy dom będzie miał powierzchnię 160 m2 – parter i piętro po 80 m2 i jest zlokalizowany w średnim mieście w województwie dolnośląskim. Ceny pochodzą z III kwartału 2014 r.
, 22 kwietnia 2016

Ławy fundamentowe - koszty, wymiary, wykonanie krok po kroku

Ławy fundamentowe - koszty, wymiary, wykonanie krok po kroku

Fundament jest najistotniejszym elementem każdej nieruchomości. Pozostaje niewidoczny, jednak zapewnia stabilność całej budowli. Ławy fundamentowe to najpopularniejszy, a zarazem jeden z najprostszych sposobów posadowienia budynków. Zwykle ich budowa jest nieco tańsza niż alternatywnej płyty fundamentowej. Ich budowa nie jest zbyt skomplikowana, jednak należy zapoznać się z podstawowymi zasadami i wytycznymi budowlanymi.
, 22 maja 2017

Izolacja fundamentów domu - jak zrobić samodzielnie izolację przeciwwilgociową i ocieplenie fundamentów?

Izolacja fundamentów domu - jak zrobić samodzielnie izolację przeciwwilgociową i ocieplenie fundamentów?

Fundamenty to bardzo ważny element konstrukcji budynku, istotne jest aby były odpowiednio zabezpieczone przed działaniem wielu czynników mogących osłabić ich strukturę. Posadowienie budynku należy odpowiednio zabezpieczyć hydroizolacją  przeciwwilgociową  poziomą i pionową. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje o metodach izolacji fundamentów.
, 9 maja 2017

Tradycyjna ława fundamentowa stanowi podstawę wielu domów jednorodzinnych. Do jej budowy przeważnie wykorzystuje się beton klasy C 12 bądź C 15. Przed budową ław fundamentowych często tworzy się dodatkową wylewkę z chudego betonu. Tego rodzaju zaprawa zmniejsza wyciek zaczynu cementowego i wyrównuje podłoże. Zaprawa z chudego betonu powinna mieć od 10 do 15 cm. grubości. Dopiero na takiej warstwie rozpoczynamy właściwą budowę ław fundamentowych.

Jednym z istotniejszych elementów jest zbrojenie ław fundamentowych. To właśnie od niego zależy odporność ławy, a także jej zdolność do przenoszenia obciążeń. Standardowe zbrojenie ław fundamentowych składa się z czterech prętów średnicy 12 cm oraz prętów łączących o średnicy 6 cm. Zarówno wielkość jak i kształt zbrojenia ław fundamentowych powinny być przewidziane w projekcie budowlanym.

Po zamontowaniu i osadzeniu zbrojenia przychodzi czas na beton. Zaprawę wylewamy bezpośrednio do wykopu bądź deskowania. Beton nie powinien zawierać powietrza, dlatego pęcherzyki znajdujące się w zaprawie usuwamy za pomocą wibratora.

Beton potrzebuje czasu do wyschnięcia. W większości przypadków konieczne będzie jego regularne podlewanie, które zapobiegnie zbyt szybkiemu stwardnieniu. Podlewanie nie jest konieczne jedynie wtedy, gdy temperatura otoczenia nie przekracza 50C.

Ostatnim etapem prac jest izolacja fundamentów. Ławy fundamentowe możemy zaizolować na wiele sposobów. Oprócz tradycyjnej folii izolacyjnej można zastosować także papy modyfikowane lub lepiki. Przeciwwilgociowa lub przeciwwodna izolacja fundamentów powinna być dostosowana do warunków gruntowych.

Ławy fundamentowe nie są trudne do wykonania. Dobrze przenoszą obciążenia budynku i stanowią alternatywę dla płyt fundamentowych. Jednak warto pamiętać, że nie jest to rozwiązanie dedykowane do budowy w niespoistych, mocno zawilgoconych glebach.

Jeśli interesują Cię ławy fundamentowe i płyty fundamentowe, zapraszamy do działu poniżej. Znajdziesz tu wszelkie informacje dotyczące budowy fundamentów. Na dole strony odnajdziesz pełną listę powiązanych tematycznie artykułów.

Powiązane tematy

Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij