Ławy fundamentowe - koszty, wymiary, wykonanie krok po kroku

Fundament jest najistotniejszym elementem każdej nieruchomości. Pozostaje niewidoczny, jednak zapewnia stabilność całej budowli. Ławy fundamentowe to najpopularniejszy, a zarazem jeden z najprostszych sposobów posadowienia budynków. Zwykle ich budowa jest nieco tańsza niż alternatywnej płyty fundamentowej. Ich budowa nie jest zbyt skomplikowana, jednak należy zapoznać się z podstawowymi zasadami i wytycznymi budowlanymi.

Wykonawcę ław fundamentowych znajdziesz korzystając z usługi Szukaj Wykonawcy. A jeżeli chcesz obliczyć, ile kosztują ławy fundamentowe i cały fundament, kliknij tu.

Rodzaje ław fundamentowych

Podczas budowy domów jednorodzinnych najczęściej stosuje się ławy wykonane z betonu C12/15. Są one odporne na ściskanie i wytrzymują duże obciążenia. Jeśli ława fundamentowa będzie narażona na znaczne obciążenia, wówczas wykorzystuje się zaprawę żelbetonową. W obu tych przypadkach możemy wyróżnić dwa sposoby wykonania ław. Niektóre umieszcza się bezpośrednio na gruncie, z kolei inne na specjalnym deskowaniu.

Ławy fundamentowe bezpośrednio w gruncie

Pierwszym etapem prac jest przygotowanie terenu budowy. Najważniejsze będzie dokładne wytyczenie miejsca pod fundamenty oraz jego właściwe oznakowanie. W odległości 50 cm od zarysu wykopu wbijamy sztywne paliki i przybijamy do nich deski. Następnie mocujemy drut wiązałkowy dbając o to, by był odpowiednio napięty. W ten sposób stworzymy ławy drutowe, które znacznie ułatwią późniejsze prace.

W drugiej kolejności przystępujemy do wykonania wykopów pod ławy fundamentowe. Możemy wykonać je ręcznie lub mechanicznie, zwracając szczególną uwagę na kształt wykopu. Jego krawędzie muszą schodzić w dół pod pewnym kątem (ok. 30 stopni w przypadku terenu piaszczystego i maksymalnie 60 stopni w przypadku terenu gliniastego). Pochyła skarpa zmniejszy ryzyko osuwania się ziemi. Ostatnie kilkanaście centymetrów wykopów musimy wykonać ręcznie. Następnie dokładnie poziomujemy całe dno.

W przypadku ław fundamentowych umieszczanych bezpośrednio na gruncie wykop musi być wykonany zgodnie z ich wielkością oraz kształtami. Na dokładnie przygotowanym podłożu układamy folię hydroizolacyjną (zarówno na dno, boki jak i ok. 30 cm na zewnątrz wykopu). W miejscach połączeń stosujemy ok. 20 cm zakładkę. Fragmenty folii mocujemy ze sobą przy użyciu specjalnej taśmy klejącej. Dzięki folii zmniejszymy ubytki zaczynu cementowego znajdującego się w mieszance betonowej. Drugą istotną funkcją folii jest zabezpieczenie przed mieszaniem się mieszanki z podłożem.

Niektóre ławy fundamentowe wyposaża się w specjalne zbrojenia, które stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed deformacjami. Specyfika zbrojenia, jego wymiary i rodzaj materiału zostają określone w projekcie budowlanym. Typowe zbrojenie montowane w ławach fundamentowych domów jednorodzinnych składa się z czterech prętów (o średnicy 12 mm) oraz prętów łączących (o średnicy 6 mm).

Piąty etap wykonania ław fundamentowych to betonowanie. Mieszaninę betonu wlewamy do wykopu tak by całkowicie go wypełnić. Następnie zagęszczamy beton i usuwamy z niego drobiny powietrza. Możemy nakłuwać go szpadlem lub prętem, jednak znacznie skuteczniejsze będzie użycie wibratora. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę, by podczas pracy nie dotykać zbrojenia, ani tym bardziej ścian. Po zagęszczeniu betonu czekamy na jego delikatne związanie. Po pewnym czasie możemy już wyrównać górną powierzchnię ławy fundamentowej.

Podczas betonowania nie należy robić zbyt długich przerw. Dotyczy to w szczególności betonu robionego samodzielnie. Cały proces może trwać maksymalnie kilka godzin. Łączenie warstwy świeżego betonu z betonem przeschniętym jest niewskazane. Jeśli nie mamy odpowiednio dużej betoniarki, która może szybko rozrobić zaprawę, wówczas zaleca się zakup betonu towarowego.

 Po wylaniu betonu musimy dbać, by nie zaczął zbyt szybko wysychać. Przy wyższych temperaturach warto nakryć konstrukcję grubą folią. Dodatkowo po upływie 24 godzin polewamy beton wodą. Czynność tą powtarzamy przynajmniej przez 4 następne dni, z częstotliwością 3 razy na dobę. Podlewania możemy zaniechać, jeśli temperatura powietrza nie przekracza 5 stopni. Ławy fundamentowe nie będą wtedy schły zbyt szybko.

Ostatnim etapem prac jest wykonanie poziomej izolacji przeciwwilgociowej. Ławy fundamentowe posadowione bezpośrednio na gruncie możemy przykryć szczelną folią przeciwwilgociową. Alternatywą dla tego rozwiązania jest nałożenie podwójnej warstwy lepiku.

Sposób wykonania ław fundamentowych w deskowaniu

Ławy fundamentowe w deskowaniu wykonujemy bardzo podobnie jak ławy posadowione bezpośrednio w gruncie. W pierwszych krokach przystępujemy do wytyczenia miejsca pod fundamenty oraz stworzenia wykopu. Pamiętajmy, iż szerokość wykopu powinna być w tym wypadku szersza o ok. 10-15 cm (z każdej strony). Dzięki temu zrobimy miejsce dla naszego deskowania.

Po wyrównaniu i wypoziomowaniu podłoża przystępujemy do wylania chudego betonu. Będzie to warstwa podkładowa, która dodatkowo wyrówna podłoże i zniweluje wyciek zaczynu cementowego. Warstwa chudego betonu powinna mieć ok. 10 do 15 cm grubości. Po jego wylaniu musimy poczekać przynajmniej 24 godziny do wyschnięcia. Po upływie tego czasu przystępujemy do wykonania deskowania. Pamiętajmy by solidnie przytwierdzić go do podłoża. Jeśli deskowanie nie będzie odpowiednio przytwierdzone, może wypływać na wierzch podczas betonowania.

W deskowaniu należy umieścić zbrojenie. Sposób jego wykonania jest identyczny jak w przypadku ław osadzonych w gruncie.

Kolejny etap polega na wylaniu betonu. Pamiętajmy, by bezpośrednio przed betonowaniem polać deskowanie wodą. Po wykonaniu wylewki zagęszczamy beton za pomocą wibratora. Następnie czekamy do wstępnego związania zaprawy i wyrównujemy górną powierzchnie ławy.

Przez kilka kolejnych dni musimy zadbać, by beton nie ulegał zbyt szybkiemu wysychaniu. Robimy to tak samo jak w przypadku ław posadowionych w gruncie.  Po upływie siedmiu dni możemy zdemontować szalunek. Musimy jednak pamiętać, że konstrukcja osiągnie pełną wytrzymałość dopiero po miesiącu.

W ostatnim etapie wykonujemy poziomą izolację przeciwwilgociową, składającą się z dwóch warstw lepiku. Po jej wyschnięciu możemy już zasypać wykopy.

Wymiary ław fundamentowych

Wymiary ław fundamentowych muszą być określone w projekcie. Należy się do nich ściśle stosować. Większość ław ma standardowe rozmiary wynoszące:

  • Ława zbrojona – 30 do 40 cm wysokości oraz 60 do 80 cm szerokości.
  • Ława niezbrojona – 30 do 40 cm wysokości oraz 50 do 70 cm szerokości.

Pamiętajmy jednak, że dokładne rozmiary powinny wynikać z obciążenia, które muszą wytrzymać ławy fundamentowe. Tak więc wymiary ław fundamentowych muszą być bezwzględnie określone przez fachowca

Koszt wykonania ław fundamentowych

Ławy fundamentowe są najtańszym rodzajem fundamentów, które możemy stosować podczas budowy domów jednorodzinnych. Tego typu konstrukcje świetnie sprawdzają się na stabilnym i suchym podłożu. Koszt wykonania ław fundamentowych pod fundamenty o rozmiarze 100 m2 wynosi:

  • Materiały budowlane od 8.100 do 11.000 zł
  • Robocizna od 4.800 do 5.600 zł

Dokładny koszt wykonania ław fundamentowych pod Twoje fundamenty możesz określić na tym kalkulatorze.

W powyższych wyliczeniach założyliśmy, iż wykop znajduje się na głębokości 1 metra. Ława posiada 40 cm wysokości i 60cm szerokości. W cenie zawiera się też wylewka z chudego betonu oraz podbudowa z podsypki piaskowej.

Budowa ław fundamentowych nie należy do najbardziej skomplikowanych. Dlatego wielu inwestorów decyduje się na wykonanie owych prac samodzielnie. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które posiadają już podstawowe doświadczenie oraz dysponują niezbędnym sprzętem. W przeciwnym wypadku warto powierzyć te prace specjalistom. A takich najlepiej znaleźć korzystając z usługi Szukaj Wykonawcy. Wtedy to firmy skontaktują się z Tobą i przedstawią swoje oferty.

Ławy fundamentowe w budownictwie domów jednorodzinnych

Tradycyjna ława fundamentowa stanowi podstawę wielu domów jednorodzinnych. Do jej budowy przeważnie wykorzystuje się beton klasy C 12 bądź C 15. Przed budową ław fundamentowych często tworzy się dodatkową wylewkę z chudego betonu. Tego rodzaju zaprawa zmniejsza wyciek zaczynu cementowego i wyrównuje podłoże. Zaprawa z chudego betonu powinna mieć od 10 do 15 cm. grubości. Dopiero na takiej warstwie rozpoczynamy właściwą budowę ław fundamentowych.

Jednym z istotniejszych elementów jest zbrojenie ław fundamentowych. To właśnie od niego zależy odporność ławy, a także jej zdolność do przenoszenia obciążeń. Standardowe zbrojenie ław fundamentowych składa się z czterech prętów średnicy 12 cm oraz prętów łączących o średnicy 6 cm. Zarówno wielkość jak i kształt zbrojenia ław fundamentowych powinny być przewidziane w projekcie budowlanym.

Po zamontowaniu i osadzeniu zbrojenia przychodzi czas na beton. Zaprawę wylewamy bezpośrednio do wykopu bądź deskowania. Beton nie powinien zawierać powietrza, dlatego pęcherzyki znajdujące się w zaprawie usuwamy za pomocą wibratora.

Beton potrzebuje czasu do wyschnięcia. W większości przypadków konieczne będzie jego regularne podlewanie, które zapobiegnie zbyt szybkiemu stwardnieniu. Podlewanie nie jest konieczne jedynie wtedy, gdy temperatura otoczenia nie przekracza 50C.

Ostatnim etapem prac jest izolacja fundamentów. Ławy fundamentowe możemy zaizolować na wiele sposobów. Oprócz tradycyjnej folii izolacyjnej można zastosować także papy modyfikowane lub lepiki. Przeciwwilgociowa lub przeciwwodna izolacja fundamentów powinna być dostosowana do warunków gruntowych.

Ławy fundamentowe nie są trudne do wykonania. Dobrze przenoszą obciążenia budynku i stanowią alternatywę dla płyt fundamentowych. Jednak warto pamiętać, że nie jest to rozwiązanie dedykowane do budowy w niespoistych, mocno zawilgoconych glebach.

Jeśli interesują Cię ławy fundamentowe i płyty fundamentowe, zapraszamy do działu poniżej. Znajdziesz tu wszelkie informacje dotyczące budowy fundamentów. Na dole strony odnajdziesz pełną listę powiązanych tematycznie artykułów.