Jak urządzić łazienkę na poddaszu?

Każda łazienka, również łazienka na poddaszu powinna być komfortowa i funkcjonalna. Remont łazienki na poddaszu i urządzenie jej w wybranym stylu na pewno nie należy do najłatwiejszych. Projekt łazienki zakładający rozmieszczenie armatury, sprzętów i mebli niezbędnych w tym pomieszczeniu powinien brać pod uwagę zagospodarowanie miejsca pod skosami. Bardzo duże znaczenie dla rozplanowania poszczególnych elementów ma wysokość ścianki kolankowej.

Projekt łazienki powinien mieć na względzie rozwiązania wykorzystujące nietypowe aranżacje pod skosami i przy ściance kolankowej. Niektóre elementy zabudowy, takie jak szafki na kosmetyki czy specjalnie dostosowane kabiny prysznicowe, można zamówić na wymiar. Jest to dużo droższa opcja niż zakup gotowych sprzętów, jednak często najlepsza. W szczególności może tego wymagać mała łazienka na poddaszu.

Projekt łazienki musi uwzględniając wysokość ścianki kolankowej. Jeśli ścianka jest bardzo niska, ma tylko kilkadziesiąt centymetrów, warto wykorzystać tą przestrzeń do montażu schowków i szafek na wymiar. Przy ściance kolankowej o wysokości jednego metra można pokusić się o montaż wanny narożnej.

Sedes, bidet lub umywalkę można ustawić przy wysokości co najmniej 140 centymetrów.  Przy tej wysokości dobrze zdadzą egzamin również półki wiszące.

Pamiętajmy jednak, że aby nad umywalką mogło zawisnąć lustro, ściana powinna mieć przynajmniej około 200 centymetrów.  Przy tej wysokości można dowolnie kompilować elementy wyposażenia. Oczywiście im ściana lub ścianka kolankowa wyższa tym większe możliwości aranżacyjne.

Pamiętajmy, że mała łazienka na poddaszu powinna być urządzona w taki sposób aby można było bez przeszkód korzystać ze wszystkich sprzętów. Projekt łazienki powinien uwzględniać okna. Zarówno duża, jak i mała łazienka zyska na naturalnym świetle. Wnętrze będzie wizualnie bardziej przestronne, a dodatkowo zaoszczędzimy na energii elektrycznej.

Najlepszym pomysłem będą okna obrotowe. Jeśli będą montowane wysoko, warto zdecydować się na dolny system otwierania. Ramy okien w łazience powinny być wykonane z materiałów pokrytych warstwami odpornymi na wilgoć.

Pamiętajmy, że ze względu na wysoką wilgotność, zwykłe płyty gipsowo - kartonowe na ściany nie będą dobrym rozwiązaniem. Do wykończenia używajmy płyt o podwyższonej odporności na wilgoć lub płyt gipsowych z rdzeniem z włóknem szklanym. Wszystkie obecnie dostępne na rynku płyty wykończeniowe są sprzedawane również w systemach.

Aranżacja łazienki na poddaszu w modnym stylu

Remont łazienki to zawsze duże przedsięwzięcie. Również aranżacja łazienki na poddaszu to nie lada wyzwanie. Jak urządzić łazienkę w zgodzie z obowiązującymi trendami, aby była nie tylko estetyczna, ale i komfortowa? Wygodne korzystanie z przestrzeni łazienkowej powinno stać na pierwszym miejscu. Wcale nie oznacza to rezygnacji z oryginalnego lub nowoczesnego stylu wnętrzarskiego. 

Trendy aranżacyjne łazienek zmieniają się dynamicznie. Jednak istnieje spory katalog stylów do pewnego stopnia ponadczasowych, które pasują do większości wnętrz, również do łazienek na poddaszu. Najbardziej aktualne pomysły i trendy aranżacyjne możesz zawsze znaleźć w tych materiałach o łazienkach.

Łazienka na poddaszu może zostać urządzona w stylu nowoczesnym. Aranżacja łazienki w tym stylu zakłada dość duży minimalizm. Nowoczesna łazienka najlepiej prezentuje się przy wykorzystaniu dwóch kontrastowych kolorów. Mogą to być biel i czerń, chrom i biel, jak również ciemnografitowy w połączeniu ze złamaną bielą.

Nowoczesna łazienka to także odpowiednie oświetlenie i odpowiednie rozplanowanie luster. Styl nowoczesny ma dużo wspólnego ze stylem high- tech oraz minimalistycznym. Dominują geometryczne kształty i prostota. Mała łazienka na poddaszu jest wprost stworzona do tego stylu.

Odpowiedzią na pytanie jak urządzić łazienkę na poddaszu może być również styl retro. Łazienka retro łączy w sobie nowoczesność i czas miniony. Pożądana jest więc stylizowana ceramika oraz wanna wolnostojąca na ozdobnych nóżkach. Łazienka retro może również być pełna kontrastów, ozdoby retro na tle betonu architektonicznego, lub surowe wykończenie w połączeniu z dekoracyjną armaturą.

Wbrew obiegowym opiniom łazienka retro nie musi być urządzana w odcieniach awokado, różu czy pomarańczy. Dozwolone i mile widziane są różne kombinacje kolorystyczne. Łazienka retro może być urządzona w bieli, a także z wykorzystaniem różnych odcieni szarości. Łazienka na poddaszu w stylu retro to doskonały pomysł na łazienkę dla tych, którzy lubią eklektyczne wnętrza. Pod skosami można ustawić niewielką wannę wolnostojącą, pamiętając o tym aby nie znajdowała się zbyt blisko ścianki kolankowej, szczególnie jeśli jest ona niska. W sklepach dostępne są wanny w stylu retro ze zdobionymi nóżkami, oraz w komplecie ze stylizowanymi bateriami. Niektórzy producenci oferują możliwość doboru koloru oraz detali ozdobnych wanny na zamówienie.

Mała łazienka na poddaszu może na pierwszy rzut oka wydawać się nieustawna. Odpowiedni projekt łazienki i dobór wzorniczy w obrębie stylu może spowodować wielką przemianę. Może się wydawać że inspiracje łazienkowe które są do obejrzenia w katalogach czy w internecie są szyte na miarę dużych przestrzeni. 

Jednak inspiracje łazienkowe to również umiejętne dysponowanie przestrzenią. Często pomysł na łazienkę na poddaszu może zostać wprowadzony w czyn bez uszczerbku na jej funkcjonalności.

Oryginalna łazienka na poddaszu

Niemalże nie istnieją style wnętrzarskie, których po drobnych modyfikacjach nie dałoby się zastosować we wszystkich wnętrzach. Remont łazienki na poddaszu może zostać przeprowadzony pod kątem właściwie dowolnej estetyki.

Łazienka retro czy nowoczesna łazienka to tylko najbardziej popularne propozycje. Na poddaszu nawet mała łazienka może zostać urządzona w stylu orientalnym, skandynawskim czy japońskim.  Jeśli pasjonuje nas wschód, inspiracje łazienkowe możemy odnaleźć w stylu japońskim. Jest to bardzo dobry sposób na to jak urządzić łazienkę na poddaszu , niewielkim nakładem kosztów. Styl japoński jest w dużej mierze ascetyczny. Do jego podkreślenia najlepiej posłużą naturalne materiały wykończeniowe takie jak drewno czy kamień. Nieliczne dekoracje powinny nawiązywać do kultury Japonii. Dominujące barwy to odcienie beżu, biel, brąz i nieliczne akcenty w czerwieni.

W dużej łazience może stanąć wanna zabudowana. Mała łazienka doskonale będzie się prezentować jeśli zaopatrzymy ją w prysznic z brodzikiem. Charakterystyczne dla stylu japońskiego są półki w ciemnej tonacji.Inspiracje łazienkowe odnajdziemy również w stylu ekologicznym. Obecnie wszelkie stylizacje ekologiczne we wnętrzach są bardzo modne, gdyż natura ostatnio jest w cenie. Począwszy od organicznego pożywienia, przez segregacje odpadów, na modzie i architekturze wnętrz kończąc. Zdobienia w łazience ekologicznej powinny nawiązywać do natury. Aranżacja łazienki w tej estetyce to kolory ziemi, biel, zieleń oraz szarości oraz ozdoby z trzciny i drewna. Umywalka również może być wykonana z drewna lub kamienia.

W łazience ekologicznej nie może zabraknąć usprawnień mających na celu ochronę środowiska naturalnego. Można zastosować spłuczki z różną pojemnością oraz żarówki energooszczędne. Coraz częściej są stosowane ponadto systemy do wykorzystania tak zwanej szarej wody. Woda która wcześniej została użyta do mycia naczyń lub do kąpieli może być powtórnie użyta, na przykład do spłukiwania w toalecie.  Jest to bardzo interesująca i przyjazna środowisku estetyka, której elementy dobrze sprawdzą się jako pomysł na łazienkę na poddaszu.

Niestety niektóre koncepcje aranżacyjne są zarezerwowane do dużych, przestronnych łazienek o wysokim suficie. Nie oznacza to, że nie uda się wkomponować choćby niektórych powiązanych z nimi elementów  na poddaszu. Jednym ze styli który najlepiej sprawdza się w przestronnych wnętrzach jest styl wiktoriański. Jednak przy odrobienie inwencji twórczej można wkomponować jeden element wiktoriański na poddaszu. Ozdobne lustro, tapicerowana szafka czy rośliny - te charakterystyczne elementy łazienki wiktoriańskiej da się zastosować wszędzie.

Pomysł na łazienkę w oryginalnym stylu może zakładać wykorzystanie elementów etnicznych stylu afrykańskiego. Aranżacja łazienki na modłę afrykańską to pomysł dla miłośników egzotyki. Detale nawiązujące do afrykańskich ozdób, drewniane rzeźby czy gliniane misy, będą dobrze wyglądać w jasno brązowym wnętrzu łazienki. Inne barwy podkreślające styl afrykański to biel, czerń oraz beż.

Naturalnie, jeśli nie interesuje nas synkretyzm wzorniczy, a inspiracje łazienkowe o etnicznym charakterze są nam zupełnie obce, zostańmy przy sprawdzonych koncepcjach. Nowoczesna łazienka czy łazienka retro pozwoli cieszyć się wyrazistym i  jednorodnym stylem.

Łazienka na poddaszu - ile to kosztuje?

Remont łazienki na poddaszu nie jest tani. Koszty będą zależeć od tego czy zaczynamy od zera, czy też tylko i wyłącznie zmieniamy wystrój. Przyjmując wersję wyśrodkowaną, spróbujemy zdefiniować koszty związane z wykończeniem podłogi, ścian, montażu okien oraz wyposażenia łazienki.

Dużym wydatkiem będą okna dachowe obrotowe. Cena dwóch okien z wodoodporną ramą to koszt około 2500 złotych. Do tego należy jeszcze doliczyć koszt robocizny - kilkaset złotych.

Za materiały wykończeniowe zapłacimy do kilku tysięcy złotych w zależności od ich rodzaju. Oczywiste, że samo malowanie jest tańsze niż położenie płytek czy montaż betonu architektonicznego.

Kolejnym kosztem będą elementy wyposażenia łazienki. Ich ceny w dużej mierze będą zależały od stylu w jakim będziemy urządzać łazienkę. Łazienka retro będzie wymagała stylizowanej wanny wolnostojącej. Wanna wykonana z akrylu to koszt od 2 tyś. złotych wzwyż. 

Kolejnym wydatkiem będą spersonalizowane meble na wymiar. Ceny od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. W ofercie firm między innymi szuflady, szafki z przeszkleniami, zabudowa pod umywalki oraz wiele innych propozycji.  Wiele firm oferuje atrakcyjne rabaty przy większych zamówieniach.

Nie istnieją dokładne cenniki mebli łazienkowych na wymiar, wycena odbywa się indywidualnie. Na cenę wpływ mają między innymi rodzaj zastosowanego materiału, ilość, oraz wymiary. Zasadniczo producenci mebli na wymiar każdorazowo oferują montaż swoich wyrobów u klienta.  Stosunkowo najdroższe są sprzęty i meble na wymiar które mają zostać zamontowane pod skosami. Łazienka retro ze stylizowanymi meblami będzie droższa, niż nowoczesna łazienka którą będzie charakteryzował minimalizm.

Inspiracje łazienkowe w różnych stylach nie zawsze będą praktycznym rozwiązaniem. Mała łazienka, a szczególnie mikro łazienka na poddaszu, będzie wymagała prostoty aranżacyjnej. Przy doborze mebli i armatury, należy się kierować przede wszystkim metrażem pomieszczenia.

Całościowe koszty, w zależności od zakresu prac i stylu w jakim chcemy urządzić łazienkę mogą zamknąć się kwotą 10 tyś złotych, ale mogą być również trzy razy wyższe. Aranżacja łazienki na poddaszu wymaga skrupulatnego projektu. Można skorzystać w tym zakresie z profesjonalnego doradztwa. Koszty te można też samodzielnie obliczyć na kalkulatorze remontowym dla łazienki.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny