Łazienki - aranżacje, dodatki, porady architektów wnętrz

Łazienka jest pomieszczeniem, bez którego codzienne życie jest mocno utrudnione. To w nim, bowiem domownicy się myją i szykują do wyjścia z domu. To w nim zazwyczaj robione jest pranie. Zatem urządzenie tego miejsca to ważny etap budowy domu lub generalnego remontu mieszkania. Warto dobrze się do niego przygotować. Na naszej stronie znajdują się cenne porady architektów. Opisujemy także materiały wykończeniowe oraz przydatne dodatki.

Stylowa łazienka

Bez wątpienia łazienki są jednymi z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu i mieszkaniu. Domownicy każdego dnia spędzają w nich sporo czasu. W związku z tym dobra aranżacja łazienek jest niezwykle istotną kwestią. Wspomniane pomieszczenie powinno być przede wszystkim funkcjonalne. Muszą znajdować się w nim wszystkie urządzenia sanitarne niezbędne do codziennej toalety. Rozmieszczone tak by można było korzystać z nich bez przeszkód. Kolejna istotna sprawa to walory estetyczne. Każdą łazienkę warto wykonać i utrzymać w spójnym stylu. Opcji do wyboru jest dużo, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Zabierając się za remont czy budowę nie każdy będzie miał pomysł na łazienkę. Przy barku koncepcji warto sięgnąć po, któryś z popularnych stylów wnętrzarskich. Ciekawa może okazać się wersja nowoczesna. Kładąca nacisk na funkcjonalność i przenosząca estetykę na drugi plan. Liczą się proste linie i stonowane barwy. Kolejną propozycją jest styl minimalistyczny. Polegający na zachowaniu umiaru i prostoty. Podobna do niego jest stylistyka skandynawska. Lubiąca jasne kolory, dużo światła i dodatki z naturalnych surowców. Jednakże wybranie stylu to tylko początek drogi. Trzeba, bowiem dobrać od niego materiały wykończeniowe.

Łazienka nadal najczęściej jest wykańczana płytkami. Pojawiają się i na podłodze i na ścianach. Ich odmian jest dużo i z łatwością da się je dopasować do każdej aranżacji. Wiele osób decyduje się na odporne na uszkodzenia płytki z terakoty. Inni bardziej wolą głównie ścienne, lekkie wersje fajansowe. Powodzeniem cieszy się też uniwersalny gres. To jednak nie jedyne materiały wykończeniowe. Warto rozważyć wybór różnego typu paneli podłogowych odpornych na wilgoć. Stosowana jest także nowoczesna wykładzina czy naturalny kamień. Więcej o wykończeniach i stylach dekoratorskich opowiadamy na naszej stronie.

Stylowa armatura do łazienki

Po wykończeniu podłogi i ścian przychodzi czas na wyposażenie łazienki. Jako pierwsza do tego pomieszczenia trafia armatura. Spore znaczenie mają tu baterie umywalkowe, wannowe i prysznicowe. Urządzenia zwane kranami nie pełnią tylko typowo użytkowej funkcji. Stanowią też swego rodzaju dekoracje łazienek. Dlatego właśnie dostępne są w wielu ciekawych wersjach. Poza zastosowanym materiałem, dzielą się ze względu na sposób montażu. Do dyspozycji są baterie wolnostojące, sztorcowe oraz ścienne. Wraz z wybranym modelem trzeba zamontować jeszcze inne, ważne elementy.

Pierwszym z nich jest rzecz jasna umywalka. Bez niej nie ma mowy o funkcjonalności łazienki. W sprzedaży znajdują się odmiany ceramiczne i ze stali nierdzewnej. Wykonuje się je z naturalnego kamienia, kompozytów i konglomeratów, tworzyw sztucznych. Umywalki różnią się także kształtem i sposobem montażu. Zawsze trzeba dopasowywać je do ogólnego stylu pomieszczenia. Dzięki temu cała aranżacja będzie spójna. To samo dotyczy wyboru wanien, kabin prysznicowych oraz muszli klozetowych. Ponadto te elementy muszą mieć odpowiednią wysokość by korzystanie z nich nie sprawiało problemów.

Wyposażenie łazienki to także meble. Niezbędna jest stylowa szafka wisząca i stojąca oraz naścienne półki. Potrzebna może okazać się szafka umywalkowa. Meble powstają z drewna, płyt MDF, szkła i metalu. Sprzedawane są gotowe wersje lub też producenci wykonują je na wymiar. Przy wyborze liczy się, jakość wykonania i dopasowanie do ogólnej stylizacji. Urządzanie łazienki kończy się na kupnie dodatkowych elementów. Takich jak kosze na pranie, wieszaki, organizery, dywaniki. To gadżety ułatwiające życie a zarazem dekoracje. Świetny pomysł i dobre zakupy sprawią, że powstanie ciekawa łazienka.