Ligustr pospolity - charakterystyka

Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare) jest rośliną zaliczającą się do rodziny oliwkowatych. Dziko rosnący gatunek możemy spotkać przede wszystkim w Azji, północnych regionach Czarnego Lądu, jak i również na terenie Europy. Roślina dorasta maksymalnie do 3-5 metrów wysokości. Chociaż w ogrodzie, raczej wysokość ligustru nie przekracza 3 metrów.

Główną ozdobą rośliny są nieduże, eliptyczne liście o ciemnozielonym zabarwieniu. Jesienią przebarwiają się na odcienie zbliżone do fioletu, po czym na sezon zimowy opadają całkowicie. Okres kwitnienia przypada od czerwca do lipca. W tym czasie pojawiają się białe kwiatki, które są zebrane w stożkowe wiechy osiągające ok. 6-8 cm długości. Po okresie kwitnienia na pędach pojawiają się czarne jagody, których nie można jeść ze względu na trujące właściwości. Natomiast często owoce pozostają przez sezon zimowy, ponieważ stanowią one pokarm dla ptaków.

Ligustr - odmiany

Ligustr pospolity jest rośliną, która raczej nie stwarza większych problemów w uprawie. Dlatego cieszy się on bardzo dużą popularnością zarówno wśród początkujących, jak i również bardziej zaawansowanych ogrodników. Z tego względu właśnie tworzy się nowe odmiany, które różnią się między sobą przede wszystkim kształtem i zabarwieniem liści, pokrojem i wysokości krzewu, jak i również pewnymi cechami warunkującymi uprawę.

Do najpopularniejszych odmian ligustru pospolitego zaliczymy między innymi:

  • Ligustr pospolity Argenteovariegatum - jest to odmiana, którą raczej rzadko spotyka się w naszych ogrodach. Krzew dorasta maksymalnie do 2 metrów wysokości. Odmiana ta wyróżnia się ciemnozielonymi liśćmi, których brzegi są zakończone na biało. Ich dekoracyjność ukazuje się również jesienią, kiedy przebarwiają się w odcienie fioletu.
  • Ligustr pospolity Atrovirnes - jest to dość wysoki krzew, dorastający nawet do 4 metrów wysokości. Odmiana ta wyróżnia się ciemnozielonymi liśćmi o eliptycznym kształcie, które również na okres jesienny zaczynają przebarwiać się na fioletowo. Okres kwitnienia przypada na czerwiec i lipiec, natomiast po okresie kwitnienia pojawiają się trujące owoce.
  • Ligustr pospolity Aureum - ten niewysoki krzew, bo dorastający maksymalnie do 2 metrów wysokości, wyróżnia się żółtymi liśćmi, pośród których w czerwcu i lipcu pojawiają się kremowe kwiaty. Owoce pojawiają się dopiero we wrześniu i często stanowią pokarm dla ptaków przez okres całej zimy.
  • Ligustr pospolity Lodense - karłowaty krzew, którego wysokość nie przekracza raczej 1 metra, wyróżnia się zielonymi, również niedużymi liśćmi. Drobne kwiaty pojawiają się na przełomie czerwca i lipca. Osiągają one średnicę nie większą niż 5 mm.
  • Ligustr pospolity Italicum - jest to jedna z nielicznych zimozielonych odmian. Niestety ze względu na bardzo duże wymagania uprawowe, hodowla tej odmiany w Polsce jest praktycznie niemożliwa.

Ligustrum vulgare - uprawa

Ligustr pospolity zalicza się do roślin, które nie mają większych wymagań uprawowych. Ponieważ dostosowuje się do praktycznie każdych warunków. Oczywiście dobrze jest spełnić jego wymagania, aby móc się cieszyć jak najlepszym rozwojem, a także wyjątkowo obfitym kwitnieniem. Krzewy zielone najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych. Dobrze jest posadzić je na żyznym podłożu, które będzie umiarkowanie wilgotne. Natomiast za nieistotne uważa się to, czy posadzimy ligustra na glebach ciężkich, czy lekkich, jak i również odczyn gleby nie ma dla rośliny większego znaczenia.

Ligustr pospolity uformowany w kulę w ogrodzie, a także opis, sadzenie oraz uprawa i pielęgnacja
Ligustr pospolity na żywopłot i jako soliter, a także opis gatunku, pielęgnacja, uprawa oraz sadzenie

Dużą zaletą tej rośliny jest jej odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Przede wszystkim ligustr pospolity doskonale radzi sobie z mrozami, jak i również występującymi suszami. Ponadto ligustr pospolity idealnie sprawdza się w przypadku zasadzeń miejskich, ponieważ jest rośliną wyjątkowo odporną na zanieczyszczenia powietrza. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ligustrach.

Jak pielęgnować ligustr w ogrodzie

Skoro uprawa ligustru pospolitego nie stwarza większego problemu, to również zabiegi pielęgnacyjne nie powinny okazać się dla nas zbyt uciążliwe. Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych zalicza się przycinanie krzewów. Roślina doskonale znosi regularne przycinanie, które możemy wykonywać każdego roku wczesną wiosną. Cięcie powinno być dość solidne, ponieważ możemy zostawić pędy o długości nawet 30 cm. Ważne jest to, aby na pędach nie pojawiły się jeszcze liście.

Kolejny zabieg przycinania powinniśmy wykonać latem, a dokładniej pod koniec czerwca lub na początku lipca. Wtedy pędy przycinamy również znacznie, ale zostawiając połowę lub minimalnie jedną trzecią ich długości. Ostatnie cięcie powinno być wykonane pod koniec wakacji. Pamiętajmy jednak, żeby w sierpniu nie przycinać pędów zbyt mocno, a jedynie formując zamierzony przez nas pokrój krzewu.

Pielęgnując ligustr pospolity, możemy również zadbać o regularne nawożenie rośliny. Chociaż również ten zabieg nie jest konieczny, ze względu na bardzo łatwe przystosowanie się rośliny do różnych warunków uprawowych. Jeżeli już jednak zdecydujemy się na nawożenie ligustru, to warto zasilić go nawozem wieloskładnikowym w okresie wiosennym. Natomiast nawożenia nie potrzebują na pewno młode sadzonki.

Rozmnażanie ligustru pospolitego

Ligustr pospolity idealnie nadaje się zarówno do pojedynczych zasadzeń, jak i również do tworzenia żywopłotów. Jego zmieniające barwę liście stają się niesamowitą dekoracją dla ogrodu. Dlatego często jesteśmy zainteresowani tym, w jaki sposób możemy rozmnożyć ten gatunek rośliny, aby móc uzyskać większą liczbę sadzonek. Okazuje się, że rozmnażanie krzewu możemy z powodzeniem wykonać samodzielnie.

W okresie letnim, a dokładniej na przełomie czerwca i lipca możemy pozyskać sadzonki z pędów zielnych. Pozyskane pędy traktujemy ukorzeniaczem, a następnie umieszczamy w przygotowanym podłożu z piasku wymieszanym z torfem. Natomiast w okresie jesienno-zimowym możemy pozyskać pędy zdrewniałe, których długość powinna wynieść około 20-25 cm. Takie pędy sadzimy bezpośrednio do gruntu, pamiętając o tym, aby mniej więcej 4-5 cm sadzonki umieścić w podłożu.

Niezależnie od wybranego sposobu rozmnażania ligustru, mniej więcej po roku będziemy mogli wykonać pierwszy zabieg pielęgnacyjny polegający na przycinaniu pędów. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu roślina mocniej się rozkrzewi i wzmocni swoje pędy. Mając dużą ilość sadzonek ligustru pospolitego, możemy zdecydować się na założenie żywopłotu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że liście ligustru opadają na zimę. W związku z tym same pędy mogą okazać się niezbyt wystarczające do osłonięcia terenu naszej posesji. Ale na pewno ta jedna wada zostanie wynagrodzona pięknie mieniącymi się liśćmi, zmieniającymi swoje ubarwienie na jesieni.

ikona podziel się Przekaż dalej