Lilak japoński syringa reticulata - opis

Lilak japoński (Syringa reticulata) określany również jako lilak amurski, zalicza się do rodziny oliwkowatych. Rzeczywiście ojczyzną tego gatunku lilaka jest Japonia, jak i również Chiny. Mimo pochodzenia sadzonki lilaka japońskiego z dalekiej Azji, krzew doskonale odnajduje się w naszych warunkach klimatycznych. Dorosłe sadzonki dorastają do ok. 4-5 metrów wysokości. Początkowo rdzawy kolor kory w późniejszych latach zmienia się na czerwony, co czyni krzewy dekoracyjne również w sezonie zimowym.

Lilak amurski wyróżnia się ciemnozielonymi liśćmi w kształcie sercowatym. Na przełomie czerwca i lipca pojawiają się drobne kwiaty zebrane w wyjątkowo obfite kwiatostany sięgające nawet do 30 cm długości. W sprzedaży dostępne są różne odmiany, które różnią się przede wszystkim kolorem kwiatów, jak i również pokrojem. Warto zdecydować się na uprawę lilaków japońskich ze względu na pszczoły, ponieważ są one miododajne.

Popularne gatunki lilaków

Lilak japoński nie jest jedynym gatunkiem lilaka, którego jest możliwa uprawa w ogrodzie. Oprócz niego możemy hodować również inne gatunki lilaków, które nie zaliczają się do zbyt wymagających. Natomiast na pewno różnią się one pokrojem, maksymalną wysokością sadzonek, jak i również zabarwieniem kwiatów.

Do innych gatunków lilaków, jakie możemy uprawiać w ogrodzie, zalicza się również:

  • Lilak kalifornijski - nadal te gatunki lilaków dopiero zaczynają gościć w naszych zielonych zakątkach. Sadzonki nie są zbyt wymagające, jeżeli chodzi o ich uprawę. Lilak kalifornijski doskonale znosi suszę. Niestety jego uprawa jest utrudniona ze względu na słabą morozoodporność. Lilak kalifornijski wyróżnia się drobnymi kwiatami w kolorze niebieskim, które są zebrane w dość pokaźne wiechy.
  • Bez pospolity - jest to najpopularniejszy krzew lub drzewo, które możemy spotkać w naszych ogrodach. Ma liczne odmiany, które różnią się między sobą przede wszystkim kolorem kwiatów. Na szczególną uwagę zasługuje bez czerwony, którego kwiaty rzeczywiście wpadają nieco w ten odcień, mieniąc się od purpury przez fiolet. Bez czerwony nie jest zbyt wymagający jeżeli chodzi o uprawę. Sadzonki doskonale poradzą sobie praktycznie na każdym typie podłoża. Ponadto bez czerwony, jako krzew ozdobny dorasta maksymalnie do 3 metrów wysokości.

Sadzonki lilaka japońskiego - uprawa

Już wiemy, że uprawa lilaka amurskiego nie będzie sprawiać większych problemów. Tak jak wcześniej wspomniano, pojawiające się kwiaty są miododajne. Dlatego warto zadbać o sadzonki w swoim ogrodzie ze względu na pszczoły oraz motyle. Jak wiadomo, pszczoły są wyjątkowo pożytecznymi owadami, które ze względu na brak ekologicznego podejścia, zagrożone są drastycznym obniżeniem populacji.

Lilak amurski, tak samo, jak kalifornijski najlepiej będzie rósł na stanowisku słonecznym. Ważne jest, aby drzewo lub krzew posadzić na żyznym podłożu. Kwaśny odczyn gleby działa na sadzonki niekorzystnie. Dlatego należy unikać sąsiedztwa w postaci iglaków lub innych kwaśnolubnych roślin. Patrząc na zdjęcia lilaka amurskiego, możemy zauważyć, iż liczne odmiany doskonale poradzą sobie praktycznie w każdym ogrodzie. Drzewo lub krzew są wyjątkowo odporne na suszę, a także przymrozki. Ponadto sadzonki doskonale poradzą sobie z miejskimi zanieczyszczeniami powietrza. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat uprawy bzu w ogrodzie.

Drzewo lilaka japońskiego, lilak japoński w parku, jak hodować lilaka japońskiego w ogrodzie, jakie wymagania ma lilak japoński
Lilak japoński czyli inaczej lilak amurski, czym wyróżnia się lilak japoński i czy w Polsce rośnie lilak japoński

Krzew ozdobny - pielęgnacja

Pielęgnacja lilaka japońskiego nie jest skomplikowana, zatem poradzi sobie z nią również początkujący działkowiec. Przede wszystkim dorosłe drzewo lub krzew powinno być przycinanie średnio co drugi sezon. Zarówno bez fioletowy, jak i również bez amurski powinny być przycinane zaraz po przekwitnięciu. Jeżeli ten zabieg wykonamy przed okresem kwitnienia, to niestety przytniemy pąki, na których mają dopiero rozwinąć się kwiaty.

Bez japoński jest bardziej wymagający pod względem uprawy niż bez fioletowy. Dlatego systematyczna pielęgnacja powinna obejmować również coroczne nawożenie. Do tego celu najlepiej jest korzystać z nawozów wieloskładnikowych bądź też naturalnych nawozów takich jak kompost lub biohumus. Przy uprawie lilaka japońskiego może pojawić się również pytanie, kiedy przesadzić bez. Okazuje się, że najlepszym terminem na tego typu zabieg jest wczesna jesień.

Ceny sadzonek lilaka japońskiego syringa reticulata

Jeżeli jesteśmy zainteresowani zakupem sadzonek bzu japońskiego, nie tylko ze względu na walory dekoracyjne, ale również ze względu na pszczoły, to na pewno będziemy chcieli sprawdzić, jaka jest cena poszczególnych odmian. Warto przed zamówieniem sadzonek również spojrzeć na zdjęcia, aby upewnić się co do koloru kwiatów, jakie będą pojawiać się na pędach.

Przykładowe ceny lilaków japońskich i nie tylko

Nazwa gatunku

Cena

Lilak japoński różowy, zdjęcia

Cena od 30,00 ł

Biały lilak japoński, zdjęcia

Cena od 39,10 zł

Bez fioletowy w donicy Josee szczepiony na pniu

55,00 zł

Bez fioletowy Royality niski

22,70 zł

Niski lilak Meyera Palibin

15,99 zł

Lilak miniaturowy Palibin w donicy, niski okaz

169,00 zł

Bez Palibin niski, w donicy 5 litrów 40 cm xxl

28,00 zł

Lilak na pniu w donicy dwukolorowy

55,00 zł

ikona podziel się Przekaż dalej