Liliowiec ogrodowy – kwiat pełen czaru

Liliowiec – najważniejsze informacje o roślinach

Liliowce to rodzaj, w którym znajdziesz bardzo wiele różnych gatunków. Wszystkie to popularne byliny, które wyróżniają się kolorem, kształtem kwiatów i pokrojem. Do tego każdy z gatunków ma setki kolorowych odmian, co sprawia, że masz ogromny wybór, a do swojego ogrodu możesz zaprosić przedstawicieli kilku tysięcy różnych odmian.

Chociaż w uprawie czasami pojawiają się podstawowe gatunki, takie jak liliowiec żółty, liliowiec rdzawy czy liliowiec mniejszy, tak naprawdę większość hodowanych w ogrodach roślin to mieszańce tych gatunków. Są one bardziej odporne i trwałe, więc świetnie sprawdzają się w każdym ogrodzie. Wszystkie te wyjątkowe odmiany mają kilka wspólnych cech.

Liliowiec ogrodowy ma kwiaty, które do złudzenia przypominają kielichy kwiatów lilii. Różnią się od nich kolorami – liliowce są wielobarwne. Początkowo odmiany miały przede wszystkim kolor żółty (podstawą do ich stworzenia był liliowiec żółty) lub pomarańczowy czy miedziany (podstawą był liliowiec rdzawy). Jednak obecnie rośliny są także czerwone, różowe i purpurowe, w sklepach coraz częściej można spotkać odmiany dwubarwne.

Rośliny to wytrzymałe i odporne byliny. Wytwarzają ładne, mieczowate liście, wśród których pojawiają się pędy kwiatostanowe. Na każdym z nich jest kilka kwiatów, maksymalnie do 10. Co ciekawe, kwiaty liliowca utrzymują się tylko 1 dzień – każdy z nich przekwita w ciągu 24 godzin. Ale nie jest to zła wiadomość, roślina kwitnie non stop. Każdego dnia przybywa kwiatów, ale pojawiają się nowe pąki i pędy. Dlatego też liliowce kwitną przez cały sezon, od wiosny (to zależy od odmiany, ale najczęściej od maja) aż do pierwszych przymrozków. Liliowiec ogrodowy ma około 60-80 cm wysokości.

Odmiany liliowców

Jak już wspomnieliśmy, odmian liliowców jest mnóstwo, prawdziwe zatrzęsienie. Niektóre z nich jednak cieszą się znacznie większym powodzeniem niż inne. Szczególnie popularny jest liliowiec ‘Stella de Oro’. To liliowiec żółty o wspaniałych kwiatach w jasnożółtym, słonecznym kolorze. Jego liliowate kwiaty mają mocno wywinięte płatki, co dodaje im niezwykłego uroku.

Liliowiec ‘Stella de Oro’ jest znana z tego, że tworzy dość dużą i stosunkowo niską kępę pędów i liści. Jednak warto sprawdzić także inne odmiany liliowców. Dla miłośników klasyki idealnie sprawdzi się liliowiec ‘Arctic Snow’ o płatkach białych jak śnieg lub delikatna, różowa ‘Elegant Candy’. Możesz jednak postawić na bardziej interesujące odmiany.

Liliowiec ‘Stella de Oro’ cieszyła się kiedyś ogromną popularnością, obecnie jednak jest mnóstwo ciekawszych, wielobarwnych kwiatów. Możesz ‘Destined To See’ o bladoróżowych płatkach poznaczonych fioletowymi plamami a ciemnofioletową ‘Dominique’ z żółtymi żyłkami. A może biało-różowa piękność ‘Brilliant Circle”? Bardzo ciekawie prezentuje się także pełny bladoróżowy ‘Forty Second Street’ i niezwykła odmiana ‘Longfilds Pearl’. Jej kolor trudno nazwać zielonym, jeszcze trudniej żółtym – to delikatnie seledynowy odcień, przypominający nieco odcień soku z limonki. Ogrody warto ozdobić kilkoma różnymi odmianami liliowców. To dopiero będzie widowisko w czasie kwitnienia! I to przez cały sezon! Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pięknych kwiatach.

Uprawa liliowców w ogrodzie – wymagania i sadzonki

Sadzonki liliowców do ogrodu

W zasadzie sadzonki liliowców nie są sprzedawane. Tak naprawdę najczęściej można kupić ich kłącza, chociaż oczywiście bardzo często mają już wypuszczone pąki. Liliowce najczęściej są pakowane po jednej sztuce – jedno kłącze wystarczy, czy wyrosła z niego dość duża roślina, kępa o liściach przypominających trawy ozdobne i pięknych, bardzo dużych kwiatach. Poprzez kłącza liliowce się także rozmnażają. Szybko mogą zapełnić całe ogrody, dlatego czasami konieczne jest ich wykopywanie i podział kłączy, by rośliny nie były za duże.

Ceny liliowców są bardzo różne. Typowe, standardowe odmiany, jak liliowiec ‘Stella de Oro’ czy inne jednobarwne rośliny kosztują od 6 do 10 zł za kłącze. Jednak barwne, ciekawsze odmiany są o wiele bardziej interesujące. Liliowce o kilku kolorach lub ozdobnych paskach, plamkach i obwódkach na płatkach potrafią kosztować nawet 30 zł za jedno kłącze!

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Gdzie posadzić liliowce

Pod względem podłoża liliowce nie są szczególnie wymagające. Zarówno liliowiec rdzawy, żółty jak i liliowce szkarłatne mają bardzo podobne wymagania, o wiele mniejsze niż lilie, które potrzebują dużo uwagi. Liliowiec ogrodowy powinien być posadzony w miejscu słonecznym i osłoniętym od wiatru. Zniesie także delikatnie zacienione ogrody, ale w słońcu będzie intensywniej kwitł.

Najlepsze podłoże dla rośliny to gleba żyzna, próchnicza i wilgotna. Na glebach ubogich roślina nie chce kwitnąć. Ziemia powinna być lekko kwaśna, więc najprawdopodobniej podłoże trzeba będzie nieco zakwasić specjalnym preparatem. Na glebach zasadowych dają o sobie znać choroby liliowców. Przesadzanie liliowców jest możliwe – wystarczy przenieść ich kłącze. Jednak roślina może rozwijać się w jednym miejscu nawet przez 30 lat! Dotyczy to jednak tylko tych odmian, które są odporne na choroby liliowców. W ziemi często rozwijają się patogeny grzybowe i utrzymywanie uprawy tej samej byliny przez dłuższy czas może być ryzykowne.

Kępa liliowców nad brzegiem oczka wodnego, a także liliowiec i jego sadzonki, cena oraz uprawa i pielęgnacja
Liliowiec w ogrodzie krok po kroku, a także wybór sadzonek, cena, najpiękniejsze odmiany, sadzenie oraz pielęgnacja i uprawa

Zanim posadzisz kłącza liliowca, zadbaj o to, by stanowisko było pozbawione chwastów. Liliowce zazwyczaj dominują w uprawie rabatowej, ale dla pierwszych, młodych pędów chwasty mogą być za dużą konkurencją. Uprawa rośliny nie jest wymagająca. Liliowec ogrodowy sadzi się na głębokość 5 cm, zachowując rozstawę około 50 cm. Możesz także posadzić wielobarwną grupę liliowców o różnych kolorach kwiatów. Sadzenie i przesadzanie najlepiej przeprowadzić wiosną. Ewentualne liście rośliny po posadzeniu należy przyciąć tuż przy samej ziemi.

Liliowiec ogrodowy – pielęgnacja

Ogrody pełne liliowców

Liliowce są tak wdzięczne w uprawie, że sadzi się je w zasadzie wszędzie. Najpiękniej wyglądają na rabacie i mogą stanowić jej centralną część. Ładne kolory, niewielki ale bujny pokrój – to naprawdę świetnie się sprawdza w ogrodach i na rabatach. Świetnym towarzystwem dla liliowców są trawy ozdobne, niskie krzewinki z kolorowymi kwiatami oraz rośliny cebulowe, które będą kwitły wczesną wiosną, zanim liliowce pobudzą się do życia po zimie.

Najlepsze dla liliowców będą ogrody wiejskie, rustykalne i sielskie. W końcu lilie najbardziej z nimi się kojarzą i liliowce także świetnie się w nich sprawdzają. Ale ogrody nowoczesne, minimalistyczne czy nietypowe także mogą skorzystać na posadzeniu liliowców. Tutaj raczej sprawdzi się pojedyncza roślina o nietypowym zabarwieniu kwiatów. Solitery liliowców są tak samo atrakcyjne jak wielobarwne grupy na rabatach.Uprawa i pielęgnacja liliowców

Te wyjątkowe byliny charakteryzują się długimi mięsistymi korzeniami, które długo utrzymują wodę. Dzięki nim roślinę można podlewać rzadko – świetnie znosi suszę. Niestety liliowiec rdzawy na zbyt długie przerwy w dostawie wody reaguje powolnym obumieraniem liści. Dlatego należy regularnie podlewać roślinę, dość obficie i często, zwłaszcza jeśli uprawiasz je w słońcu. Dodatkowo należy pamiętać, by podlewać tylko korzenie, a nie moczyć liści. Krople wody na dużych liściach liliowców działają jak soczewka skupiająca promienie słoneczne. To prowadzi o oparzeń roślin. Nowe sadzonki także należy często podlewać.

Zimą kłącza mogą przebywać w ziemi. Można je przykryć mchem lub wyściółkować sianem albo korą sosnową. Dobrą ochroną są także trawy ozdobne, które mogą ścielić się wokół liliowców. W zasadzie rośliny nie wymagają nawożenia, ale raz w roku, w okresie letnim można podać im nawóz wieloskładnikowy mineralny. Dzięki niemu kwitnienie będzie bardziej obfite i będzie trwało dłużej.

Przyczyną większości chorób liliowców jest nieprawidłowa pielęgnacja. Zalewane lub przesuszane byliny są bardziej podatne na infekcje grzybiczne. Najczęściej jest to plamistość liści oraz łodyg, a także opuchlizna pąków. Ogrody, w których znaleziono przędziorki, nie są dobrym miejscem dla liliowców. Rośliny te są podatne na działanie tych szkodników. Jak tylko zauważysz jakieś objawy (na przykład w postaci miniaturowych pajęczynek), od razu zastosuj odpowiedni środek ochrony roślin.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny