Listwy przypodłogowe - rodzaje, ceny, zastosowanie, montaż, porady

Nowa podłoga w salonie nie będzie zachwycać wyglądem bez pewnych ważnych elementów. Chodzi tu o listwy przypodłogowe, występujące w kilku odmianach. Do dyspozycji mamy listwy przypodłogowe drewniane, z PCV czy aluminium. Te materiały wykończeniowe odgrywają ważną rolę. Dlatego też odświeżymy najważniejsze informacje o nich. Takie jak rodzaje, ceny listew i ich zastosowanie. Opiszemy też montaż listew przypodłogowych krok po kroku.

Listwy przypodłogowe – garść podstawowych informacji

Listwy podłogowe to istotne elementy wykończeniowe. Ich podstawowym zadaniem jest maskowanie miejsca łączenia podłogi ze ścianą wewnętrzną. Wolna przestrzeń pomiędzy podłogą a ścianą to tak zwana szczelina dylatacyjna. Listwy podłogowe montuje się w najniższej części ściany w pomieszczeniu. By dobrze spełniały swoje zadanie ich szerokość musi być dopasowana do szerokości szczeliny. Opisywane listwy wykończeniowe produkuje się z różnych materiałów. Takich jak drewno, PCV, poliuretan. Istnieją też aluminiowe listwy przypodłogowe. Nieco później powrócimy do tego zagadnienia.

Listwy przypodłogowe to przede wszystkim elementy dekoracyjne. Stanowią eleganckie wykończenie podłogi. Istnieją rodzaje świetnie pasujące do paneli podłogowych, płytek, wykładzin itp. Dzięki nim nie widać szczeliny dylatacyjnej. Jednakże by dobrze wyglądały powinny być dopasowane do stylu podłogi. Osiągnięcie znakomitego efektu wymaga też by listwy pasowały kolorystycznie do ościeżnic, drzwi i okien. Równie ważna jest strona praktyczna. Listwy podłogowe chronią szczeliny dylatacyjne przed dostawaniem się do nich kurzu i innych zanieczyszczeń. Dzięki nim połączenia ścian i podłóg są zabezpieczone przed uszkodzeniami. Po tym wstępie zajmiemy się konkretnymi rodzajami.

Listwy przypodłogowe drewniane i listwy przypodłogowe MDF

Nieustającą popularnością cieszą listwy przypodłogowe drewniane. Do ich wykonania często stosuje się drewno pozyskane z drzew iglastych. Listwy wykończeniowe tego typu mają wiele zalet. Po pierwsze pasują i do klasycznych i do nowoczesnych aranżacji. Nadają się do paneli podłogowych, jaki i podłogi drewnianej. Co ważne listwy przypodłogowe drewniane występują w różnych kształtach. Mogą to być ćwierćwałki, trójkąty czy też wysokie cokoły przypodłogowe. Ceny listew w dużej mierze zależą właśnie od wzoru i przekroju. Jeśli w danym sklepie podane są ceny za metr bieżący to mogą zaczynać się już od 4-8 zł. Listwy przypodłogowe drewniane występują też w gotowych wymiarach, zazwyczaj od 2 do 2,75 metra. Wtedy płacimy od sztuki, około 25-35 zł.

Kolejne miejsce na naszej liście zajmują listwy podłogowe MDF. Jest to drewnopodobne tworzywo, z którego powstają dość masywne i stosunkowo sztywne profile. Listwy podłogowe MDF są lakierowane lub pokryte okleiną, dzięki czemu mogą mieć dowolny kolor. Warto dodać, że białe listwy optycznie powiększają pomieszczenie. Jeśli zaś chodzi o wzory to jest ich całe mnóstwo. Od klasycznych po frezowane i nowoczesne. Co ważne listwy przypodłogowe MDF nie należą do najdroższych. Proste egzemplarze sprzedawane na sztuki dostaniemy już za około 10-15 zł. Choć oczywiście istnieją też rodzaje kosztujące około 40 zł. Listwy przypodłogowe MDF już za nami, czas na kolejne wersje.

Profile z tworzyw sztucznych oraz aluminiowe listwy przypodłogowe

Listwy wykończeniowe z PCV szturmem zdobyły rynek. Świetnie pasują do paneli podłogowych i naturalnego drewna. Są łatwe w montażu i demontażu, do tego odznaczają się elastycznością. Cokoły przypodłogowe z PCV występują w wielu kolorach. Bez problemu zdobędziemy białe listwy jak i w innych barwach. Do dyspozycja mamy też elementy o drewnopodobnym wykończeniu. To nie jedyna zaleta. Istnieją listwy przypodłogowe z PCV wyposażone w specjalną rynnę. Służy ona do maskowania okablowania telewizora, sprzętu RTV czy AGD. Ceny listew tego typu są bardzo atrakcyjne. Za metr bieżący zapłacimy 8-20 zł a za pojedyncze sztuki około 10-20 zł.

Ciekawym rozwiązaniem są też listwy przypodłogowe wykonane z poliuretanu. Są odporne na uszkodzenia a do tego elastyczne. Dzięki temu dopasują się do każdej krzywizny czy nierówności. Wspomniana cecha pozwala też na tworzenie rozmaitych wzorów. Jeśli chodzi o kolory, zazwyczaj są to białe listwy, które można z łatwością pomalować. Możemy też skorzystać z nieco innego rozwiązania. W sklepach dostępne są listwy podłogowe z polistyrenu. Odznaczają się dość dużą twardością, co sprawia, że niełatwo je uszkodzić. Jeśli jednak to nastąpi ubytek można łatwo zamaskować klejem montażowym. Na koniec warto dodać, że ceny listew tego typu są bardzo atrakcyjne. Przed nami ostatnie listwy wykończeniowe na tej liście.

Aluminiowe listwy przypodłogowe montuje się zazwyczaj w biurach. W domach najczęściej pojawiają się w kuchniach i przedpokojach. Najlepiej sprawdzają się, więc w często odwiedzanych pomieszczeniach. Aluminiowe listwy przypodłogowe wykazują dużą odporność na uszkodzenia i nie korodują w zetknięciu z wilgocią. Najlepiej współgrają z drewnianymi lub ceramicznymi podłogami. Dobrze wpasowują się w nowoczesne aranżacje wnętrz. Warto jednak dodać, że aluminiowe listwy przypodłogowe są drogie. Za metr bieżący zapłacimy od 20 do 120 zł. Tymczasem ceny listew od sztuki plasują się w przedziale 30-60 zł.

Montaż listew przypodłogowych krok po kroku

Wiemy już, w jakich rodzajach występują listwy podłogowe. Każdy znajdzie model dopasowany do potrzeb i zasobności portfela. Teraz do opisania pozostaje jeszcze jedna ważna kwestia. Jest nią montaż listew przypodłogowych krok po kroku. Pierwszy etap jest taki sam niezależnie od tego czy kładziemy białe listwy z PCV czy wersje drewniane. Najpierw, jeśli są, usuwamy stare listwy. Następnie pozbywamy się niepotrzebnego lakieru i pozostałości po kleju. To bardzo ważna czynność i należy wykonać ją starannie. Oczywiście można ją pomiąć, jeśli mamy do czynienia z nową podłogą.

Nasz krótki poradnik opisujący montaż listew przypodłogowych krok po kroku uwzględnia również przycinanie elementów. Poprzedza je oczywiście dokładne zmierzenie maskowanej krawędzi. Cokoły przypodłogowe i ćwiartki przycina się pod kątem 45°. W przypadku gotowych narożników kąt cięcia wynosi 90°. Gdy wszystkie elementy zostały do siebie dopasowane przychodzi czas na właściwy montaż. Dobranie sposobu w dużej mierze zależy od materiału, z jakiego powstały listwy wykończeniowe. Wersje drewniane można przytwierdzić za pomocą kleju, gwoździ lub kołków.

Cokoły przypodłogowe MDF można przytwierdzić na dwa sposoby. Kolorowe czy też białe listwy montujemy za pomocą kleju lub silikonu. Wadą tego rozwiązania jest to, że w razie remontu ciężko będzie oderwać listwy. Można, więc wykorzystać drugi sposób. Najpierw do ściany mocujemy metalową listwę a dopiero do niej właściwy element. Przed nami jeszcze pasujące do paneli podłogowych cokoły przypodłogowe z PCV. Je z kolei przytwierdzamy przy pomocy kołków montażowych. Muszą zostać umieszczone we fabrycznie przygotowanych otworach. Połączenia listew usztywnia się i maskuje za pomocą specjalnych łączników. I na tym kończy się nasz poradnik opisujący montaż listew podłogowych krok po kroku.