Listwy przypodłogowe – do czego służą i dlaczego są ważne w mieszkaniu?
Listwy przypodłogowe stanowią ważny element wykończenia mieszkania. Nie rzucają się w oczy, jednak ich brak można błyskawicznie zauważyć. Listwa podłogowa, znana również jako cokół, potrafi zamaskować mało estetyczną i nierówną szczelinę między podłogą a ścianą. Poza tym ma wiele innych zalet. Do czego dokładnie służą listwy podłogowe? jakie rodzaje wyróżniamy? Przeczytaj.
Do czego służą listwy przypodłogowe?
Listwy przypodłogowe, zamiennie nazywane listwami podłogowymi lub cokołami, to jedne z najważniejszych elementów wykończeniowych w mieszkaniu. Często kompletnie nie zwracamy na nie uwagi. Tymczasem tylko jedna listwa w nietypowym kolorze lub listwa przypodłogowa LED potrafi zmienić całą aranżację. Dzięki niej pomieszczenie staje się stylowe. Listwa przypodłogowa pozwala stworzyć spójne i estetyczne połączenie pomiędzy ścianą a podłogą. W wielu przypadkach okazuje się wręcz niezbędna. To dzięki listwie przypodłogowej można ustabilizować posadzkę lub zamaskować szczelinę między posadzką a ścianą, dzięki czemu nie będzie ulegać wybrzuszaniu pod wpływem wilgoci. Cokoły przydają się również po to, aby chronić przed zabrudzeniem i przypadkowym uszkodzeniem. Można też ukryć w nich m.in. kable czy inne przewody instalacyjne, poprawiając estetykę pomieszczenia. Listwy przypodłogowe wysokiej jakości znajdziesz w sklepie 4wall: https://4wall.pl/103_listwy-przypodlogowe-biale.
Listwy przypodłogowe stanowią znakomitą barierę ochronną. Chornią ścianę nie tylko przed obiciami czy otarciami, ale również przed wilgocią, która powstaje na skutek np. wycierania kurzu czy mycia podłogi. Dzięki cokołom można uniknąć m.in. zabrudzenia ściany czy jej przypadkowego uszkodzenia. W jaki sposób upewnić się, że ściana jest wystarczająco zabezpieczona przed naruszeniem? Wystarczy zakupić odpowiednio wysokie listwy, dobierając je do pomieszczenia. W niskich i niewielkich wnętrzach najlepiej postawić na wąskie i niskie listwy. Im większe mieszkanie, tym proporcjonalnie szersze i dłuższe listwy można do niego kupić.
Najciekawsze rodzaje listew przypodłogowych
Listwy podłogowe dostępne są w rozmaitych kształtach i kolorach. Stworzone są z różnorodnych materiałów, dzięki czemu każdy może dopasować je do swoich oczekiwań oraz samej aranżacji pomieszczenia. Wśród najciekawszych rodzajów wyróżniamy:
- listwy przypodłogowe MDF – najczęściej są to listwy przypodłogowe białe, które doskonale pasują do nowoczesnych pomieszczeń. Są minimalistyczne, przez co niezwykle eleganckie. Pozostawione w odcieniu dewna dodają wnętrzu przytulności, stanowiąc naturalny dodatek aranżacyjnyu. Cokoły MDF odporne są na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne.
- listwy przypodłogowe poliuretanowe – są lekkie i bardzo wytrzymałe. Wykazują dużą odporność na wilgoć i wodę, dzięki czemu można użyć ich m.in. do wykończenia kuchni. Są odporne na pleśń oraz powstawanie grzybów. Można je dowolnie skracać, przemalowywać i docinać.
- listwy przypodłogowe z litego drewna – najczęściej używane do wykończenia paneli lub parkietów. Ich cena jest nieco wyższa niż poprzednich. Cokoły z litego drewna są niezwykle szykowne i nadają wnętrzu wyjątkowego charakteru. Drewno nie jest jednak odporne na wilgoć.
- listwy przypodłogowe aluminiowe lub stalowe – są odporne na uszkodzenia mechaniczne i niesamowicie trwałe. Ze względu na dostępność w metalicznych kolorach, można świetnie unowocześnić nimi pomieszczenie.
- listwy przypodłogowe LED – dzięki paskom LED poprowadzonych w listwach można podświetlić podłogę, nadając jej charakterystyczny, nieco futurystyczny wygląd. Oświetlenie sprawdzi się również wieczorem – będzie można chodzić po domu bez konieczności włączania innych świateł.
- listwy przypodłogowe z PCV – są proste w montażu. Dzięki elastyczności można położyć je nawet na nierównej podłodze. Nie są jednak zbyt wytrzymałe.
- listwy przypodłogowe PS – często są np. frezowane, dzięki czemu same w sobie stanowią ozdobę wnętrza. Można je łatwo pomalować i zamocować. Mimo to podobnie do cokołów z PCV są podatne na uszkodzenia.
Najważniejsze zalety cokołów w mieszkaniu
Do głównych zalet listew przypodłogowych należy maskowanie kabli - przewody elektryczne nie stanowią zbyt pięknej ozdoby mieszkania. Jeśli chcesz je ukryć, możesz wykorzystać do tego właśnie listwę przypodłogową. Aby to zrobić, poszukaj cokołów z wyfrezowanym od środka rowkiem – przeprowadzisz przez niego kable, ukrywając je pod listwą. Przewody zostaną wszędzie tam, gdzie są potrzebne. Nie będą już widoczne i jednocześnie nie będą plątać się pod nogami. Dzięki temu wygląd pomieszczenia na pewno się poprawi.
Jeśli pomiędzy krawędzią paneli a ścianą pojawi się nieestetyczna szczelina dylatacyjna, listwy podłogowe stanowić mogą rozwiązanie problemu. Żeby spełniały swoje zadanie, muszą mieć jednak odpowiednią grubość. Zaleca się, aby listwy podłogowe były nieco większe niż szerokość szczeliny dylatacyjnej. Warto dodać, że ten element wykończeniowy sam w sobie stanowi ciekawą ozdobę pomieszczenia - dzięki listwom wnętrze sprawia efekt harmonijnej całości.
Zanim dobierzesz cokoły do pomieszczenia, koniecznie sprawdź m.in. wysokość mebli, szerokość szczeliny dylatacyjnej i wysokość gniazdek oraz kontaktów. Dzięki temu będzie łatwiej dopasować cokoliki do wnętrza. Optymalnie możesz sprawdzić, do jakiej wysokości w pokoju są np. zarysowania na ścianie. Dopiero później pomyśl nad rodzajem materiału, kolorem i ceną listew podłogowych. Nie zapomnij również o odpowiednim wykończeniu cokołów za pomocą np. łączników, zaślepek lub narożników.