Lodówka side by side - co to znaczy?

Na początku warto lepiej poznać dostępne urządzenia tego typu. Zapewne wiele osób słyszało już to określenie, ale jeszcze nie do końca wie, o co tak właściwie chodzi. Nic straconego. Już wyjaśniamy i odpowiadamy na pytanie lodówka side by side - co to znaczy? To inna nazwa dwudrzwiowych, bardzo pojemnych lodówek, podzielonych na dwie komory – w jednej z nich znajduje się strefa chłodząca, a w drugiej zamrażarka (a w zasadzie dwie odrębne komory zamrażalnika). Doskonale nadają się do przechowywania dużej ilości produktów i bez problemu pomieszczą też większe garnki czy naczynia, na które w klasycznych lodówkach czasami nie ma miejsca. W odróżnieniu też od tradycyjnych sprzętów, w lodówkach side by side mamy podwójne skrzydła drzwiowe, dzięki czemu możemy otwierać jedynie niewielką część, bez obaw o zbyt duże zmiany temperatury w komorach. Ze względu na swoją budowę, urządzenia te mają też większe rozmiary.

Dobra lodówka side by side - jaka powinna być?

Zakup odpowiedniej lodówki to inwestycja na kolejne długie lata. Jej wybór powinien być bardzo przemyślany i jak najlepiej dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Niestety nie ma uniwersalnej zasady, która jednoznacznie określi jaka lodówka side by side sprawdzi się w każdej sytuacji. Jest jednak kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. Oto najważniejsze z nich:

  • klasa energetyczna (opisywana w skali od A do F, gdzie A to najbardziej energooszczędne sprzęty) określająca zużycie energii, która przekłada się na wysokość rachunków za prąd.
  • Poziom hałasu – średni poziom głośności dla lodówek wynosi ok. 38 dB i takich właśnie powinniśmy szukać. Modele generujące hałas powyżej 40 dB mogą być już zbyt uciążliwe. Jest to istotne, zwłaszcza jeśli mamy otwartą kuchnię z lodówką side by side, która przez całą dobę działa tak głośno.
  • Wielkość i pojemność – jeśli nasza rodzina uwielbia domowe dania, a obecnie w lodówce zawsze brakuje na nie miejsca, warto wybrać model o większej pojemności.
  • Sposób montażu – mamy tu dwie opcje: lodówki wolnostojące lub do zabudowy, w zależności od tego, która z nich lepiej pasuje do konkretnego pomieszczenia.
  • Dodatkowe funkcje i programy, które jeszcze lepiej pozwalają dostosować sprzęt do jego użytkowników. Znajdziemy w nich między innymi kostkarki i kruszarki do lodu, dystrybutory zimnej wody, technologię NoFrost, szybkie chłodzenie i zamrażanie, dobór odpowiedniego poziomu temperatury czy elektroniczne sterowanie.
Lodówka side by side - komu się sprawdzi?
Lodówka side by side - komu się sprawdzi?

Lodówka side by side w zabudowie czy wolnostojąca?

Tym, co będzie warunkować zakup lodówki będzie przede wszystkim jej ustawienie w kuchni. Możemy wybierać spośród dwóch typów – wolnostojących lub do zabudowy. Lodówka side by side do zabudowy wymaga specjalnych warunków. Trzeba bowiem zadbać o zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza i odprowadzania ciepła. Nie można jej zatem zbyt dokładnie i ciasno obudować meblami, bo wtedy zwiększamy ryzyko uszkodzenia i znacznie skracamy czas skutecznego działania. W przypadku lodówki wolnostojącej (sprawdź na: www.whirlpool.pl) nie mamy tego problemu. Wystarczy, że odsuniemy ją lekko od ściany, dzięki czemu zrobimy miejsce na swobodny przepływ wydmuchiwanego powietrza. Co więcej, nowoczesne lodówki są na tyle estetyczne, a ich design dopracowany w każdym szczególe, że doskonale prezentują się w kuchni urządzonej zarówno w stylu minimalistycznym, nowoczesnym, jak i klasycznym.

Lodówka side by side - wymiary i pojemność na miarę potrzeb Twojej rodziny

Bardzo ważnym kryterium wyboru właściwego urządzenia jest jego wielkość oraz związana z tym pojemność. Wymiary lodówki side by side mogą być różne. W przypadku produktów marki Whirlpool wygląda to następująco:

  • Model WQ9 U1GX - wysokość 187.4 cm., szerokość 90.9 cm., głębokość 69.8 cm. Całkowita pojemność urządzenia to 594 l.
  • Model WQ9 U2L - wysokość 187.4 cm., szerokość 90.9 cm., głębokość 69.8 cm. Całkowita pojemność urządzenia to 594 l.
  • Model WQ9I FO1BX - wysokość 187.6 cm., szerokość 90.8 cm., głębokość 71.6 cm. Całkowita pojemność urządzenia to 592 l.
  • Model WQ9 E1L - wysokość 187.4 cm., szerokość 90.9 cm., głębokość 69.8 cm. Całkowita pojemność urządzenia to 610 l.

Największe różnice dotyczą przede wszystkim głębokości i pojemności, dlatego zastanawiając się, jaka lodówka side by side będzie najlepsza, trzeba wziąć pod uwagę nasze własne oczekiwania względem urządzenia oraz możliwości pomieszczenia, w którym taka lodówka ma stanąć.

Jaką lodówkę side by side wybrać?

Szukając odpowiedniego urządzenia z pewnością znajdziesz wiele opinii i niejeden ranking lodówek side by side, a w nim zestawienie parametrów czy porównanie dostępnych funkcji. Warto jednak pamiętać, że ważniejsze powinny być nasze indywidualne potrzeby. Powinniśmy zatem wziąć pod uwagę wielkość samej kuchni i nasz styl życia.

Lodówka side by side wymaga nieco większej przestrzeni niż jej tradycyjny odpowiednik, dlatego warto sprawdzić czy takie rozwiązanie będzie odpowiednie do naszego domu. Oferuje ona jednak znacznie więcej, ze względu na rozmaite dodatkowe funkcje, jak kostkarka, system NoFrost, szybkie chłodzenie, mrożenie oraz przywracanie optymalnej temperatury i jej precyzyjną kontrolę, a także podział na strefy przeznaczone do przechowywania różnych typów żywności.

Kolejna istotna kwestia to liczba domowników. Jeśli mamy dużą rodzinę i gotujemy dla wszystkich lub po prostu lubimy przygotowywać posiłki wcześniej, na kilka dni, warto zadbać o miejsce na ich właściwe przechowywanie. W takich przypadkach lepsza będzie większa lodówka, która pomieści więcej naczyń czy specjalnych pojemników przeznaczonych do żywności. Warto podkreślić, że chłodzenie i zamrażanie to doskonały sposób na przedłużanie trwałości wielu produktów, dlatego jeśli teraz nie masz miejsca na ich przechowywanie odpowiednia lodówka może przyczynić się do ograniczenia wyrzucania jedzenia, a tym samym do bardziej ekologicznego stylu życia, który jak się okazuje wcale nie będzie wymagał wielkich zmian, a jedynie odpowiedniego urządzenia oraz świadomego wykorzystywania i przetwarzania poszczególnych produktów spożywczych.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny