Lokalizator urządzeń podziemnych – jakich instalacji podziemnych można nim szukać?
Wykrywacz instalacji podziemnych kojarzy się zazwyczaj z urządzeniem służącym do lokalizacji przewodów metalowych. W rzeczywistości pomoże też w przypadku innej infrastruktury kryjącej się pod powierzchnią ziemi i nieuwzględnionej przez geodezyjne mapy zagospodarowania terenu. Zobacz, do czego dokładnie wykorzystasz taki sprzęt.
Jak działają lokalizatory kabli miedzianych?
Kable energetyczne i od oświetlenia są często wykonane z miedzi, a dzięki temu łatwe do znalezienia przy użyciu lokalizatora instalacji podziemnych (sprawdź na: https://wykrywacz.com/). W zależności od tego, co dokładnie chcesz zrobić, możesz skorzystać z różnych trybów pracy takiego produktu.
Metody pasywne – użytkownik potrzebuje jedynie wykrywacza, gdyż będzie lokalizować sygnał, który już znajduje się w kablu. Do wyboru są tutaj dwa tryby pracy. Tryb Power wykrywa przewody pod napięciem, bo wyłapuje pole elektromagnetyczne o częstotliwości 50 Hz. Nie jest jednak w stanie wykryć kabla, jeśli akurat nie płynie przez niego prąd, czyli nie zobaczy przewodu zasilającego oświetlenie uliczne dopóki nie zostanie ono włączone. Z kolei tryb Radio śledzi sygnały radiowe niskich częstotliwości, które zostają poddane indukcji i reemisji po wniknięciu w grunt. Dzięki temu przy użyciu takiego produktu można znaleźć metalowe kable nawet wtedy, gdy nie są pod napięciem. Mimo dużej popularności trybu pasywnego, warto mieć na uwadze to, że nie jest stuprocentowo skuteczny i w niesprzyjających warunkach otoczenia może zawieść.
Metody aktywne – wszędzie tam, gdzie nie sprawdzają się metody pasywne, znajduje zastosowanie tryb aktywny. Zapewnia pewną kontrolę nad lokalizacją, gdyż użytkownik samodzielnie dopasowuje częstotliwość generowanego sygnału. W trybie aktywnym również masz do dyspozycji kilka metod działania, ale w przypadku metalowych kabli najlepiej sprawdzą się galwaniczna, indukcyjna i z klemą indukcyjną.
Na co zwrócić uwagę, wybierając wykrywacz uszkodzeń przewodów?
Zakopane kable co prawda są chronione przed standardowymi uszkodzeniami spowodowanymi m.in. przez pogodę czy złodziei. Wciąż jednak może dojść do przerwania ich ciągłości. np. na skutek drobnego naruszenia ich struktury przy zakopywaniu, skorodowania spojenia kabli czy niespodziewanego poruszenia mas ziemi.
Lokalizowanie drobnego uszkodzenia przewodu ukrytego pod ziemią na znacznej głębokości może okazać się znacznie prostsze, jeśli wybierzesz odpowiednie do tego produkty np. wykrywacz Radiodetection RD8200. Pomocne może się okazać wykorzystanie specjalnego lokalizatora przewodów z funkcją wykrywania uszkodzeń. Takie modele pozwalają na lokalizację miejsc, w których prąd przestaje płynąć kablem i trafia do ziemi. Gdy na ekranie urządzenia pojawią się takie punkty, możesz wykonać precyzyjne wykopy i naprawić uszkodzone fragmenty instalacji – bez rozkopywania dużego obszaru i szukania po omacku.
Rury PCV i inne elementy podziemnej infrastruktury – czym ich szukać?
Czym różnią się wykrywacze kabli i rur wykonanych z tworzywa? W zasadzie wszystkim, gdyż cechują je zupełnie inne dane techniczne. PCV wykorzystane do wykonania takich rurociągów nie wytwarza bowiem pola elektromagnetycznego, które jest wykrywane przez lokalizatory kabli – zatem tego rodzaju produkty okażą się nieskuteczne w przypadku niemetalowych rur. Nie pokażą również infrastruktury wykonanej z betonu, kamionki, drewna i innych materiałów o słabej przewodności.
Jeśli w swojej codziennej pracy spotykasz się właśnie z takim rodzajem instalacji, musisz wybrać odpowiedni lokalizator urządzeń podziemnych. Przy wykrywaniu przebiegu rur możesz skorzystać chociażby chociażby z sondy sygnałowej. Przy jej użyciu sprawdzisz również, w którym miejscu rury uformował się zator. Korzystanie z niego ma jednak jedną wadę – wymaga bezpośredniego dostępu do wnętrza rur lub wyposażenia jej w specjalną taśmę lokalizacyjną/EMS (co nie zawsze ma miejsce).
Jak lokalizować, czy w podłożu znajdują się rury PCV, gdy ich nie widać? Tutaj z pomocą przychodzi inny rodzaj wykrywacza instalacji podziemnych, a mianowicie georadar. Tego typu lokalizatory działają w oparciu o fale radiowe i ich odbijaniu od instalacji i innych elementów znajdujących się w gruncie. W rezultacie przy użyciu tych produktów znajdziesz nie tylko elementy umieszczone tam na skutek działania człowieka, lecz również te wynikające z naturalnego ukształtowania terenu, czyli np. jaskinie, warstwy wodonośne i geologiczne.
Georadary umożliwiają także wykrywanie instalacji światłowodowych, które zwykle są pomijane przez tradycyjne lokalizatory instalacji podziemnych ze względu na to, że przewodzą światło i są zamknięte w obudowie z PCV. Produkty te będą pomocne w tej kwestii nawet wtedy, gdy operator sieci nie wyposażył kabli ani w taśmę lokalizacyjną, ani w markery elektromagnetyczne.
Nie da się ukryć, że wykrywacz instalacji podziemnych to dość duży wydatek, a na dodatek z tego rodzaju produktów nie korzysta się na co dzień. Pozwala jednak uniknąć nie tylko dodatkowych kosztów, ale przede wszystkim problemów związanych z uszkodzeniem infrastruktury, które mogą być dotkliwe dla portfela, a także przyczynić się do opóźnień w wykonaniu prac pod ziemią.
Zastanawiasz się, jakie wykrywacze kabli i rur znajdują się w naszej ofercie? Masz jakieś pytania lub wątpliwości dotyczące tego, jakie możliwości daje konkretny produkt przeznaczony do lokalizacji urządzeń podziemnych? Zapytaj nas o aktualną ofertę, a pomożemy Ci znaleźć urządzenie z zestawem takich funkcji, jakich potrzebujesz.
artykuł sponsorowany