1. Rodzaj łóżka dla dzieci

W polskich sklepach mamy bardzo duży wybór różnorodnych modeli łóżek dla mniejszych i większych dzieci. Kuszą kolorami, ozdobnymi motywami z bajek i nietypowymi kształtami. W ofertach znaleźć można rozmaite łóżka dziecięce - łóżko piętrowe, lóżka pojedyncze (jako łóżko młodzieżowe w wersji rama łóżka + materac), a nawet łóżka z biurkiem.  Rodzaj łóżka, na jaki ostatecznie padnie nasz wybór, powinien być determinowany przez szereg czynników, w tym oczywiście płeć i wiek dziecka. Łóżka dla dzieci powinny być przede wszystkim bezpieczne i funkcjonalne i nie ulega to wątpliwości. Jednak takie kryteria mogą zostać spełnione przez szereg rodzajów mebli.

Bardzo dobrym pomysłem jest łóżko piętrowe dla dzieci z materacem. Jeśli łóżko ma służyć tylko dla jednego dziecka warto pomyśleć o antresoli. Łóżko na antresoli pozwala na bardzo kreatywne zagospodarowanie przestrzeni pod łóżkiem. Jest to doskonały pomysł do niewielkich pomieszczeń, gdzie każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Jeśli w pokoju zamieszka nastolatek - łóżko na antresoli będzie równie dobrym rozwiązaniem, jak w przypadku zajmowania pokoju przez przedszkolaka. Dla nastolatka lub starszego dziecka pod łóżkiem na antresoli można umieścić biurko, szafkę na ubrania czy pościel. Dla młodszego dziecka pod antresolą można urządzić "norkę zabaw" ze skrzynią pełną drobiazgów, małym stoliczkiem i krzesełkami. Łóżko na antresoli z materacem dla młodszego dziecka, którego głównym zajęciem jest zabawa powinno posiadać zasłonę. Poznaj także: Pomysły na aranżację pokoju dla dziecka.

Łóżka dla dzieci na antresoli to również modele wyposażone w dodatkowe elementy, które sprawią wiele radości dzieciom w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. Mamy do dyspozycji modele z drabinkami i sznurkowymi konstrukcjami do wspinania (łóżko dla chłopca), czy też z wieżyczkami i bajkowymi zjeżdżalniami (łóżka dla dziewczynek).

Łóżko piętrowe dla dzieci to świetny pomysł dla rodzeństwa. Kolejnym pomysłem są różnego rodzaju łóżka wysuwane. Może być to pomysł dla rodzeństwa, ale również dla jednego dziecka. W przypadku jednego dziecka łóżko pełni podwójną funkcję. Może posiadać szufladę, w której zmieści się pościel lub zabawki czy gry planszowe. Rozsuwane łóżka dla dziewczynek z szufladą są sprzedawane również w wersji z baldachimem - można wówczas zamienić pokój w komnatę królewny, dobierając odpowiednie meble dziecięce z wieżyczkami oraz dodatki.

Super zabawki dla dzieci - sprawdź ceny!

Innym rodzajem łóżka dla dzieci jest tapczan lub zwykłe łóżko z materacem, który jest optymalnym rozwiązaniem, jeśli łóżko ma posłużyć przez co najmniej kilka lat. Dla młodszego dziecka można zamontować barierkę, kiedy dziecko podrośnie barierkę demontuje się. Jeśli rozważasz ten wariant, przeczytaj także, jaki materac do spania wybrać?

W polskich sklepach mamy również z roku na rok coraz większy wybór łóżek o nietypowym kształcie, na przykład łóżko auto, łóżko zamek czy łóżko statek piracki. Design tego rodzaju łóżka dla dzieci odwołuje się najczęściej do znanych motywów z bajek. Pamiętajmy jednak, że nasz maluch szybko z tego łóżka wyrośnie, a dodatkowo zbyt określony wzór może szybko znudzić się dziecku.

2. Materiał wykonania łóżka dziecięcego

Równie ważną kwestią podczas wyboru łóżka do pokoju dziecięcego, co rodzaj łóżka jest materiał, z którego zostało wykonane. Ma to znaczenie, ponieważ łóżko wykonane ze słabej jakości materiałów nie tylko będzie służyło krótko ale również może stanowić zagrożenie podczas eksploatacji. Łóżka dla dziewczynek czy chłopców powinny być bowiem przede wszystkim solidne i bezpieczne.

Najbardziej solidne i bezpieczne są łóżka wykonane z drewna. Chodzi tu o łóżka dla młodzieży czy dzieci wykonane z pełnego drewna, a nie z drewnopochodnych płyt, które często są bardzo słabe , a bezpieczeństwo ich konstrukcji pozostawia wiele do życzenia. Wysokiej jakości łóżka wykonane z drewna powstają  na przykład z drewna sosnowego.

Pewną popularnością cieszą się również metalowe łóżka dla dzieci. Metalowe łóżka dla dziewczynek posiadają tradycyjne motywy dekoracyjne. Wśród dostępnych modeli są zarówno takie o standardowych wymiarach 160x80, 180x80, jak i mniej typowe. Metalowe łóżko dla dziewczynek czy łóżko dla chłopca może służyć przez wiele długich lat. Nie jest to jednak propozycja dla dwu- czy trzylatka. Warto pomyśleć o takim łóżku kiedy dziecko jest w wieku wczesnoszkolnym, ponieważ przy takim łóżku najczęściej nie ma możliwości zamontowania barierek. W sklepach dostępne jest również metalowe łóżko piętrowe dla dzieci.

3. Bezpieczeństwo

Ten aspekt podczas wyboru łóżka dla dziecka jest na pierwszym miejscu i nie wymaga komentarza. Meble dla dzieci, w tym również łóżko (także w wersji z biurkiem) nie powinny zawierać ostrych elementów którymi dziecko może się skaleczyć. Meble dziecięce powinny posiadać również stabilną konstrukcję, nie mogą się chwiać i grozić przewróceniem. Łóżko, szczególnie dla młodszego dziecka powinno posiadać stosowne atesty. Farby i lakiery stosowane do malowania ramy powinny być bezpieczne i nie zawierać substancji szkodliwych.

4. Wygodny i zdrowy materac

Jeśli decyzja padnie na łóżko piętrowe dla dzieci lub z drewnianą czy też metalową ramą, niezbędny będzie dobór odpowiedniego materaca, który należy kupić osobno. Oczywiście można również nabyć łóżko z materacem, jednak najlepiej oba elementy sypialniane kupować oddzielnie. Wśród wielu różnych modeli na uwagę zasługują materace lateksowe oraz z wysokoelastycznej pianki. Są to materace antyalergiczne, które charakteryzują się elastycznością i sprężystością. Jak wybrać materac idealny, przeczytasz w tym artykule.

Szczególnie godne polecenia są materace z pianki wysokoelastycznej, gdyż posiadają tak zwaną elastyczność punktową. Dopasowują się do kształtu ciała dziecka czy nastolatka i stanowią doskonałą podporę dla kręgosłupa w okresie rozwoju. Pianka wysokoelastyczna ma jeszcze tą istotną zaletę, że umożliwia doskonałą cyrkulację powietrza i bezproblemowe utrzymanie materaca w czystości. Atutem jest również, że w tego typu materacu nie rozwijają się bakterie czy inne drobnoustroje.

W większości przypadków materace są sprzedawane z pokrowcami. Dobrze żeby pokrowiec był antyalergiczny i można go było zdejmować w celu wyprania. Materac powinien być wygodny, ale nie może być zbyt miękki, gdyż nie jest to dobre dla kręgosłupa młodego człowieka.

5. Wymiary łóżka dla młodzieży i dzieci

Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem będzie wybór łóżka o wymiarach 80x200 lub 90x200. Takie "dorosłe" łóżko może służyć zarówno kilkulatkowi jak i licealiście. Zakup łóżka o standardowych rozmiarach to rozwiązanie funkcjonalne i ekonomiczne. W przypadku małych wiercipiętów można zdecydować się również na łóżko szersze - na przykład 100 czy 120 centymetrów. Przeczytasz także artykuł z poradami ekspertki dotyczącymi wyboru mebli do młodzieżowego pokoju, który znajdziesz w tym miejscu.

Oczywiście łóżka dla dziewczynek czy chłopców o nietypowym kształcie, na przykład wspomniane wcześniej łóżko auto czy łóżko statek posiadają dużo mniejsze wymiary. Z takiego łóżka dziecko jednak szybko wyrośnie.

6. Wiek i płeć dziecka

Meble dziecięce, w tym również łóżka dla dzieci można wybrać w zgodzie z wiekiem dziecka i obowiązującą modą i kolorystyką charakterystyczną dla danej płci lub postawić na większy uniwersalizm w tym zakresie. Moda przemija, bohaterowie kreskówek, którzy dzisiaj są ukochanymi postaciami naszych dzieci, jutro mogą budzić niechęć. Ponadto to, co cieszy pięciolatka, może nie być już dobrym pomysłem dla dziecka dziesięcioletniego. Stawiając na uniwersalne, ponadczasowe rozwiązania i nie do końca określony styl, możemy samodzielnie, razem z dzieckiem przyozdabiać łóżko i zmieniać "scenografię", gdy poprzednia się znudzi. Do tego celu mogą posłużyć baldachimy, elementy do samodzielnego montażu, drabinki i sznurkowe siatki do wspinania.

Stereotypy nie oddają charakteru naszego dziecka. Dziewczynka nie musi mieć różowego łóżka, a chłopiec niebieskiej pościeli. Ważne, aby przy wyborze łóżka dla dziecka brać pod uwagę zainteresowania dziecka, a nie tylko jego wiek i płeć.

7. Kolorystyka

Meble dziecięce, w tym łóżka dla dziewczynek i chłopców powinny mieć barwy budzące pozytywne skojarzenia. Nie należy stosować barw agresywnych, budzących niepokój, jak na przykład intensywnej czerwieni czy czerni. Najlepiej sprawdzą się stonowane pastelowe barwy, natomiast dodatki i akcesoria do pokoju dziecięcego mogą czy wręcz powinny mieć żywe wesołe kolory.

Zimna kolorystyka uspokaja i wycisza, ciepłe barwy pobudzają do działania, ale na dłuższą metę mogą również drażnić. Pokój dziecięcy powinien być wesoły i przyjazny, ale kolorystykę należy dobierać z umiarem.

8. Dodatkowe zabezpieczenia

Należy pamiętać, że łóżko dla chłopca czy dziewczynki w wieku od dwóch do czterech lat powinno mieć odpowiednie zabezpieczenia, zwłaszcza jeśli chodzi o łóżko piętrowe. Dobrym pomysłem jest łóżko dla dzieci z barierką, którą po osiągnięciu odpowiedniego wieku przez dziecko, można zdemontować. Łóżko dziecięce z barierką daje gwarancję, że małe dziecko z niego nie wypadnie i nie zrobi sobie krzywdy.

Kolejnym zabezpieczeniem dla malego dziecka jest woodoodporny ochraniacz, który zakłada się na prześcieradło. Ochraniacz zabezpiecza materac przed zamoczeniem. Jest to szczególnie dobry pomysł dla dzieci, które dopiero uczą się spać bez pieluszki, lub mają w tym zakresie krótkie doświadczenie. Aby dziecko czuło się komfortowo, ochraniacz powinien być paroprzepuszczalny.

Łóżko dla chłopca czy dziewczynki i inne meble dla dzieci siłą rzeczy będą posiadać liczne miejsca styków i połączeń śrubami - warto je zasłonić plastikowymi lub gumowymi zaślepkami, Jest to kwestia nie tylko bezpieczeństwa, ale również estetyki.

9. Preferencje dziecka

Decyzja o zakupie konkretnego modelu powinna być skonsultowana z osobą najbardziej zainteresowaną, czyli młodym człowiekiem. Łóżko piętrowe dla dzieci czy łóżko na antresoli w kształcie domku na drzewie spodoba się większości maluchów, ale nastolatek z pewnością będzie miał inne oczekiwania. Nastolatkowi może spodobać się na przykład łóżko z biurkiem.

Łóżko z biurkiem i z szufladą będzie dobrze służyło zarówno gimnazjaliście, jak i przyszłemu studentowi.

Łóżka dla młodzieży, także z szufladą, występują w różnych wariantach i kolorystyce. Jednak z powodzeniem można wybrać również zwykłe "dorosłe" łóżko, pamiętając o wygodnym, przyjaznym dla kręgosłupa materacu. Ponadto nie warto kupować bardzo określonego wzorniczo produktu, gdyż taki model szybko może się znudzić naszemu dziecku.

Z kolei wybierając piętrowe łóżko dla rodzeństwa, jeszcze przed dokonaniem ostatecznego wyboru, ustalmy, które z dzieci będzie spało na górze, a które na dole. Doświadczenie pokoleń mówi, że w tym temacie zawsze dochodzi do scysji i konfliktów między rodzeństwem. Łóżko piętrowe dla dzieci, przy doborze odpowiednich dodatków i akcesoriów może być bardzo radosnym i miłym miejscem nie tylko do snu, ale i do zabawy. Jeśli piętrowe łóżko zostanie uatrakcyjnione dodatkami, wtedy konflikt "kto śpi na górze?" przestanie mieć rację bytu.

Meble dla dzieci, takie jak piętrowe łóżko, powinny być wybierane z dziećmi, jednak nie wolno podczas szału zakupów zapomnieć o kwestii bezpieczeństwa i funkcjonalności, jest to kwestia ważniejsza niż gust naszego mniejszego czy większego dziecka.10. Cena

Nie wszystko złoto co się świeci, ta zasada dotyczy również wyboru łóżka dla dzieci. Nie zawsze cena odzwierciedla rzeczywistą jakość danego produktu. W przypadku wyboru łóżka dla dziewczynki czy chłopca jest to bardzo widoczne. Często płacimy za markę, za produkt na licencji bajki, która jest obecnie na topie oraz za dodatkowe elementy, które często nie wpływają w żaden sposób na podniesienie bezpieczeństwa, komfortu czy funkcjonalności łóżka. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji.

Łóżko dla chłopca w kształcie samochodu Formuła 1 Nascar kosztuje 2000 złotych. Jest to łóżko które ucieszy każdego małego chłopca. Dużo tańszym modelem jest łóżko dla chłopca Boat Todler w cenie 1000 zł. To łóżko - statek posiada pojemny schowek na zabawki oraz ograniczniki, które chronią dziecko przed wypadnięciem.

Łóżka dla dziewczynek z motywami z bajek są nadreprezentowane w polskich sklepach. Za łóżko dla dzieci w kształcie zamku Step 2 firmy Little Tikes zapłacimy około 2300 zł. Model został wyposażony w lampkę, półeczki oraz zamkowe wieżyczki. Wszystko to utrzymane w obowiązkowo różowo-kremowej tonacji. Atutem tego modelu są duże rozmiary, dziecko będzie mogło spać w nim przez co najmniej kilka lat.

W cenie 1000 zł możemy kupić również stylowe solidne łóżko z metalową ramą SWEETY 2. Jest nie tylko dekoracyjne ale również bardzo stabilne. Z powodzeniem może spać w nim mała dziewczynka, jak i nastolatka. Model jest dostępny w kilku wersjach kolorystycznych od różowego , poprzez zielony i ecru aż do złotego i srebrnego.

Ciekawą propozycją jest łóżko dla chłopca lub dziewczynki Mobi MO20. Jest to łóżko na antresoli z szafkami, szufladami i biurkiem. Bardzo funkcjonalne i uniwersalne może służyć zarówno siedmiolatkowi, jak i piętnastolatkowi. Cena tego modelu to 1200 zł. Łóżko zostało wykonane z płyty laminowanej z okleiną ASB i posiada 24 miesięczną gwarancję. Łóżko piętrowe dla dzieci tej samej marki również można kupić w podobnej cenie lub też wyższej, w zależności od materiału wykonania.

Dużo tańsze jest łóżko na antresoli z drewna sosnowego 90x200 SOSNA. Cena tego modelu to tylko 600 zł. Opcjonalnie można dokupić pasujące do tego modelu biurko i krzesła. Łóżko ma bardzo prosty i klasyczny design.

Cena łóżka dla dziecka znalazła się na końcu tego zestawienia nie bez przyczyny. O wiele ważniejsze przy wyborze tego ważnego mebla jest wygoda, bezpieczeństwo i komfort naszego dziecka. Przeczytaj także nasz artykuł: Jak urządzić pokój dla 5-latka?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny