Ogólna charakterystyka łóżek wodnych

Łóżko wodne to specjalny mebel w którego wnętrzu jest woda. Woda w materacu ta jest podgrzewana. Właściwości zdrowotne wynikające ze spania na łóżku wodnym są nie do przecenienia. Materac wodny w łóżku wodnym jest szczelnie zabudowany i niezależnie od pozycji ciała dopasowuje się do kształtu i pozycji jaką przyjmuje osoba śpiąca. Materac wodny i łóżko wodne odciąża kręgosłup powodując, że znikają powszechnie występujące kostno-stawowe dolegliwości. Po przebudzeniu wstajemy bardziej wypoczęci i nie odczuwamy bólu pleców czy szyi. Opinie o łóżkach wodnych wśród ich użytkowników są bardzo pozytywne.

Właściwości zdrowotne ze spania w łóżku wodnym sięgają dużo dalej. Nocny odpoczynek w łóżku wodnym ma dobroczynne działanie na układ krążenia. Dodatkowo ze względu na fale które przechodzą przez materac wodny, ciało jest w pewnym sensie masowane, co ma bezpośrednie przełożenie na relaks mięśniowy.

Wodne łóżka są również świetnym rozwiązaniem dla kobiet w ciąży. Pozwalają na relaks i sen w dowolnej pozycji. Dodatkowo są polecane w przypadku ciąży problemowej, kiedy kobieta większą część dnia musi spędzać w pozycji horyzontalnej. Nie trzeba nikomu tłumaczyć jak komfort i spokojny sen kobiety w ciąży, przekłada się na lepszy rozwój nienarodzonego dziecka.

Kolejnym pozytywem związanym z wodnymi łózkami jest zapobieganie alergiom i doskonała higiena. Materiał stosowany przy produkcji wodnych materacy często jest opracowywany w technologii zapobiegającej przenikaniu w głąb różnego rodzaju zanieczyszczeń organicznych, którymi żywią się roztocza i bakterie.

Opinie osób które mają w swojej sypialni łóżko wodne wskazują jednoznacznie, że śpi się na nim wygodnie, a ciepła woda wewnątrz daje poczucie przyjemnego odprężenia i relaksu.

Łóżko wodne składa się z wielu różnych elementów. W ofercie producentów są zarówno łóżka wodne razem z ramą, jak i bez. Można zakupić sam materac wodny, który w dalszej kolejności można dopasować do posiadanej ramy łóżka.

Zasadniczo łóżko wodne zbudowane jest z materaca, ramy ze specjalnej pianki i systemu ogrzewania łóżka. Często do produkcji łóżek wodnych stosuje się również folie bezpieczeństwa oraz wkładki stabilizujące. Wykorzystywane są również wkłady flisowe w celu tłumienia falowania wody oraz rozmaite wzmocnienia.

Więcej informacji o różnych łóżkach znajdziesz w tych materiałach.

Polecane materace do spania

Przegląd modeli łóżek wodnych

Łóżko wodne posiada bardzo dużo zalet i stosunkowo niewiele wad. Jednak również o nich należy wspomnieć. Wadą łóżek wodnych jest przede wszystkim ich cena. Jednak zważywszy że materac wodny jest o wiele bardziej żywotny niż standardowy, koszty prędzej czy później się zwrócą. 

Nowoczesne łózka wodne i materace charakteryzują się wysoką ceną. Jeśli zdecydujemy się na sam materac wodny , będzie to koszt około 2 do 4 tysięcy złotych. Natomiast kompletny zestaw obejmujący całe łóżko wodne to wydatek rzędu od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ceny tak jak w przypadku innych łóżek są uzależnione od materiałów, producenta, oraz od wielkości i dodatkowych funkcji.

Jeden z tańszych wariantów łóżek wodnych oferuje producent i sprzedawca mebli Beliani. Łóżko wodne "Lille" zakupimy w cenie 4 tysięcy złotych. Jest to łóżko o nowoczesnym design, tapicerowane, o aerodynamicznym kształcie. Wymiary łóżka to 180 na 200 cm. Zestaw zawiera łóżko, materac wodny, ramę z pianki, podest oraz dwa systemy grzewcze. Do łóżka dołączany jest płyn antybakteryjny.

Materac wodny w tym modelu dostępny jest w kilku wersjach z tłumieniem falowania o różnym stopniu. Dodatkowo do wyboru jest system mono lub duo - pojedynczy materac wodny lub podwójny. Opinie użytkowników o łóżkach wodnych z podwójnym materacem są zdecydowanie pozytywne.

W Belani można zakupić również sam materac wodny w cenie od kilkuset złotych w zależności od rozmiarów. Belani oferuje również szereg akcesoriów do łóżek wodnych. Między innymi pokrowce, płyny antybakteryjne, ramy piankowe oraz podesty.

W sklepie Verento dostępne są materace wodne w różnych rozmiarach, w zależności od potrzeb w systemie mono z pojedynczym systemem grzewczym, oraz duo z podwójnym. Materac wodny został wyposażony w pokrowiec oraz w podest z systemem nośnym.

W systemie mono dostępne są warianty w rozmiarach od 90x200 do 200x200. Ceny od 4 tysięcy do 6 tysięcy złotych. Dostępne są różne stopnie oraz czas falowania. Za dodatkową opłatą można nabyć akcesoria do łóżek wodnych, między innymi ramę z pianki czy dodatkowy pokrowiec.

Inną propozycją jest kompletne wodne łóżko Luna Exclusive. Zawiera podstawę, płytę spodnią oraz podwójny lub pojedynczy materac, zestaw ogrzewający, folię zabezpieczająca oraz pokrowiec. Dodatkowo do zestawu dołączany jest pakiet instalacyjny który zawiera wszelkie niezbędne akcesoria, takie jak środek antybakteryjny, pompka odpowietrzająca, oraz między innymi komplet naprawczy. W  standardzie cena tego modelu to od 4300 zł wzwyż.

Mity dotyczące łóżek wodnych

Opinie na temat łóżek wodnych wahają się od entuzjastycznych peanów do wyjątkowo niepochlebnych recenzji. Aby być w zgodzie z prawdą należy zaznaczyć, że większość negatywnych opinii internetowych pochodzi od osób które tego typu łóżka nie mają.

Łóżko wodne to dobre rozwiązanie. Opinie użytkowników wskazują jednak na to, że mają zarówno wady i zalety.
Łóżko wodne - przegląd, ceny i opinie użytkowników

To właśnie osoby które nie zdecydowały się na zakup łóżka wodnego twierdzą, że jest ono niewygodne i trudne w utrzymaniu. Jednak użytkownicy łóżek wodnych chwalą je ze względu na właściwości zdrowotne,  długowieczność i możliwość kompleksowego relaksu i odpoczynku po długim męczącym dniu w pracy.

Obiegowa opinia, że łóżko wodne jest za ciężkie na przykład do mieszkania w bloku ma niewiele wspólnego z prawdą. Obciążenie podłoża dla łóżek wodnych standardowo wynosi mniej więcej 150 kg/m2. W większości mieszkań jest dużo konstrukcji które mają większe obciążenia, na przykład obciążony książkami regał, czy zapełniona lodówka.

Kolejnym mitem wartym obalenia jest ten, że łóżko wodne może przeciekać i w rezultacie zalać całą sypialnię. Tymczasem materac wodny jest tak skonstruowany, że podczas normalnego użytkowania nie ma prawa uchodzić z niego woda. Ponadto nawet jeśli dojdzie do wycieku, zostanie on zatrzymany przez warstwę ochronną. Tak jak każdy inny mebel i ten musi być stosowany zgodnie z przeznaczeniem, wtedy do takiej sytuacji nie dojdzie. Przy normalnej eksploatacji wyciek wody nie będzie miał miejsca.

Istnieje również opinia, że utrzymanie łóżka wodnego jest drogie i czasochłonne. Między innymi pokutuje przekonanie, że należy wymieniać w nim wodę. Nic bardziej mylnego. Obecne systemy zakładają wymianę wody jedynie w przypadku transportu łóżka, inaczej wody nie wymienia się wcale. W celu zachowania świeżości wody i ochrony przed rozwojem mikroorganizmów, stosuje się specjalny środek, który wlewa się do wnętrza materaca w odstępach rocznych.

Jeśli chodzi o koszty eksploatacji łóżka wodnego nie są one wcale wysokie. Kosztem jest w tym przypadku właściwie tylko cena ogrzewania. Obecne systemy ogrzewania są bardzo ekonomiczne. Koszt ogrzewania łóżek wodnych waha się w granicach od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie w zależności jaką temperaturę chcemy uzyskać.

Podsumowując, większość obiegowych opinii na temat łóżek wodnych wywodzi się z niewiedzy, konserwatyzmu i niechętnego stosunku do nowości. Materac wodny i ogólnie łóżko wodne jest łatwe w utrzymaniu i trwałe. Jego eksploatacja jest w pełni bezpieczna i niesie ze sobą mnogość zalet.  Właściwości zdrowotne które towarzyszą odpoczynkowi w łóżku wodnym będą procentować. Łóżko wodne jest korzystnym rozwiązaniem również dla dziecka - zapewnia spokojny sen i pomaga kształtować poprawną sylwetkę, poprzez prawidłowe ułożenie kręgosłupa.Montaż łóżka wodnego

Montaż łóżka wodnego nie nastręcza specjalnych trudności. Można wykonać go samodzielnie, podobnie jak w przypadku innych mebli do składania. Istnieją modele które wymagają pomocy fachowców ale o tym dowiemy się od sprzedawcy. Regułą jest co prawda samodzielny montaż, jednak nie jest on metodą polecaną przez producentów.

Kupując materac wodny lub łóżko wodne dostaniemy zawsze szczegółową instrukcję składania danego modelu. Oczywiście ramę i podest składamy według instrukcji, podobnie jak pozostałe elementy. Najważniejszą jednak częścią montażu jest w tym przypadku napełnianie materaca wodą. Bardzo ważną częścią jest odpowiednie ułożenie rogów materaca. Do napełniania go wodą może posłużyć zwykły wąż ogrodowy. Przyda się również pompka odpowietrzająca.

Sprawą kluczową jest również ilość wody. Karta techniczna produktu powinna zawierać szczegółowe informacje na ten temat. Jednak zasadą jest, że im większy ciężar ma spoczywać na łóżku, tym większy " luz"  należy zostawić. Przy 100 kg będzie to około dwa cm pod ramą pianki.

Jeśli obawiamy się, że montaż łóżka wodnego stanowi zbyt trudne zadanie, mamy możliwość skorzystania ze wsparcia fachowców. Producenci łóżek wodnych częstokroć oferują montaż łóżek wodnych na terenie całej Polski.

Ponieważ łóżka wodne to produkty drogie wiele firm oferuje w pakiecie bezpłatny transport i montaż. W takim przypadku warto skorzystać z tej opcji aby mieć pewność że wszystko zostało zrobione jak należy.

O czym należy pamiętać kupując łóżko wodne

W przypadku łóżek wodnych istnieje spora korelacja pomiędzy ceną a jakością tego mebla sypialnego. Wodne łóżka są drogie. Wszelkie okazje cenowe zawierające kwoty kilkuset do tysiąca złotych powinny budzić wątpliwości co do jakości oferowanych produktów. Nowoczesne rozwiązania stosowane w wodnych łóżkach ze względu na swoje zaawansowanie i bezpieczeństwo użytkowania nie mogą być tanie.

Nabywając wybrany model łóżka lub materaca wodnego, dobrze przemyślmy jego usytuowanie w sypialni. Wodne łózko niestety nie należy do mebli które możemy dowolnie przestawiać z miejsca na miejsce. Przy każdorazowych przenosinach łóżka należy opróżnić materac z wody. Jest to kłopotliwe, czasochłonne, a po całej operacji materac będzie trzeba napełnić ponownie.

Kupujmy wodne materace i łóżka najwyższej jakości, z długim okresem gwarancji na produkt. Gwarancja dziesięcioletnia nie jest tu rzadkością, zważywszy na fakt że wodne łóżka są bardzo trwałe.

Kupując łóżko dowiedzmy się z jakich materiałów zostało wyprodukowane i czy są one bezpieczne dla zdrowia. Kupujmy u specjalistów, którzy udzielą fachowej rady i będą służyć pomocą. Szukajmy ofert które zawierają transport i montaż wodnego łóżka u nas w domu - aby mieć pewność że proces montażu został przeprowadzony należycie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny