Czym właściwie są i do czego służą lukarny?

Lukarna to dodatkowa nadbudówka, która cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów. Często znajduje swoje zastosowanie w budownictwie domów jednorodzinnych. Lukarna doświetla poddasze światłem naturalnym, a dodatkowo pełni funkcje ozdobne. Alternatywą dla lukarn są okna dachowe, które nie wystają poza kształt dachu. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników oraz przeciwników.

Lukarna zdobi budynek, a jednocześnie uatrakcyjnia wnętrze. Z kolei okna dachowe skutecznie doświetlają poddasze i mogą być zamontowane na każdej wysokości. Okna połaciowe nie ingerują w kształt bryły budynku, a co za tym idzie, nie zmniejszają liczby skosów na poddaszu. Tymczasem lukarna eliminuje niektóre skosy i może sprawić, że poddasze użytkowe będzie łatwiejsze do zagospodarowania.

Nowoczesna lukarna to z reguły prosta nadbudówka, zwieńczona dwuspadowym dachem. Jednak w ostatnich latach dużą popularnością cieszą się także lukarny o bardziej skomplikowanych kształtach (np. w kształcie bawolego oka). Taka nadbudówka na poddaszu wygląda dość elegancko i efektownie urozmaica bryłę budynku. Jednak jej budowa może wiązać się z dość wysokimi kosztami.

Zaleca się by lukarna na poddaszu została przewidziana już na etapie tworzenia projektu budowlanego. Warto wykonać ją wraz z całym dachem. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko pojawienia się mostków termicznych. W istniejących już budynkach lepiej sprawdzą się okna dachowe, które możemy montować na każdym etapie. Za tego typu rozwiązaniem przemawiają także niższe koszty inwestycyjne.

Jeśli interesują Cię lukarny i okna połaciowe, zapraszamy do działu poniżej. Sprawdzisz tu koszty budowy dachów, zobaczysz gdzie warto budować lukarny i jak sprawić, by poddasze było funkcjonalne. Na dole strony znajdziesz listę powiązanych artykułów.