Luksusowa jadalnia dla arystokraty
Tej jadalni nie powstydziliby się nawet najwspanialsi arystokraci… Pomieszczenie swym wyglądem nawiązuje do najlepszych designerskich tradycji stylu wiktoriańskiego. Styl ten pochodzący z II poł. XIX w. charakteryzuje się bogatymi zdobieniami, przepychem i eklektyzmem. Oto jadalnia urządzona zgodnie z jego duchem! Jak wygląda projektowanie wnętrz takiej kuchni? Zobacz sam...
Jeżeli jesteś zainteresowany kosztami remontu Twojej kuchni, odwiedź bezpłatny kalkulator kosztów remontu tego pomieszczenia.
Wiktoriańskie meble w centrum uwagi
Centralnym
elementem jadalni jest stół i to nie byle jaki stół - owalny, drewniany, suto
zastawiony… Wtórują mu wspaniałe krzesła z fantazyjnie wyciętymi oparciami w
kształcie tulipana, które same w sobie są artystycznym dziełem sztuki. Owalny
blat stołu wznosi się na dekoracyjnie giętych nogach. Podobne nogi posiadają
krzesła. Drewno, z jakiego wykonany jest stół i krzesła, to najprawdopodobniej
dąb lub orzech.
Jeśli chodzi o krzesła, wzorzysta tapicerka siedzisk nawiązuje – być może przypadkowo, a być może w sposób zamierzony – do ornamentu na biało-zielonej tapecie na ścianie. Tapeta ta to bardzo charakterystyczny element całego pomieszczenia. Wzór, który wykorzystuje, to motyw bluszczu – bardzo popularny w domach o charakterze angielskim. To również jedna z typowych cech wiktoriańskiego stylu – liściaste bądź liściasto-kwiatowe motywy pojawiające się na ścianach i podłogach w postaci tapet lub dywanów.
Nowoczesne i modne meble kuchenne
Skromne dodatki i jasne okna
Jadalnia – poza stołem, który zdecydowanie się wyróżnia i stanowi centralny punkt całej kompozycji – jest umeblowana skromnie, ale bardzo stylowo. W lewym rogu znajduje się skromna i niepozorna szafka z czterema otwartymi półkami, na której pysznią się dekoracyjne talerze oraz wazony.
W drugim rogu stoi drewniany kredens, gdzie swoje miejsce znajdzie cała zastawa stołowa użyta do nakrycia owalnego pulpitu. W oknach, przez które wpada do jadalni mnóstwo światła, wiszą mięsiste zasłony upięte specjalnymi szlufkami w kolorze gołąbkowo niebieskim – zasłony upięte są w sposób, który jest zaznaczeniem wiktoriańskiego stylu – pełnym przepychu i barokowej gracji. Poprzez szczeliny w zasłonach wpada delikatne, rozproszone światło trójkątnymi szparami okiennymi, w których wiszą firanki.
Podłogi, sufit i drzwi
Ważny
element tego pomieszczenia stanowią przeszklone drzwi, którymi także wpada do
pomieszczenia sporo światła. Delikatnie brązowa kolorystyka stołu koresponduje
z kolorystyką podłogi – w jadalni zastosowany został parkiet z połyskującego i
wysokogatunkowego drewna, najprawdopodobniej gatunków egzotycznych. Na nim
położono ciekawy w fakturze, kontrastujący kolorystycznie dywan. Wygląda on
trochę, jakby był wykonany z zamszu za sprawą załamującej się pod wpływem
światła barwy.
Nie sposób też nie wspomnieć o bardzo wysokim suficie i zwisającej z niego zabytkowej lampie, która podkreśla tradycyjny, pełen przepychu charakter tej jadalni. Lampa posiada pięć giętych odnóg zwieńczonych tulipanowymi kloszami nawiązującymi formą i kształtem do oparć krzeseł. Jej charakterystycznym elementem jest łańcuch, na którym jest spuszczona, w miejsce tradycyjnego sznura.
Dodatki decydują o charakterze miejsca
Całości aranżacji dopełniają kwiaty – zarówno żywa poinsecja na kwietniku przy oknie, jak i sztuczne kwiaty na stole i namalowane kwiecie na obrazach i talerzach rozmieszczonych na regale narożnym.
Jadalnia, w której gościmy, to niezwykle stylowa, harmonijna, choć rzadko spotykana w polskich wnętrzach konwencja. Aranżacja klasyczna dla domów angielskich – prezentuje styl wiktoriański w całej swej okazałości. Ciepło drewna mebli kontrastuje tutaj z dosyć surowym odcieniem koloru niebieskiego. We wnętrzu panuje poza tym przepych form, bogactwo ornamentyki kwiatowej oraz eklektyzm.
Mimo tej różnorodności całość tworzy bardzo udaną i spójną aranżację, a w takiej królewskiej jadalni przyjemnie byłoby zjeść obiad.