Wiktoriańskie meble w centrum uwagi

Wyjątkowa jadalnia dla arystokraty - wyposażona luksosowo i z przepychem - source: FreeDigitalPhotos.net By digidreamgrafixCentralnym elementem jadalni jest stół i to nie byle jaki stół - owalny, drewniany, suto zastawiony… Wtórują mu wspaniałe krzesła z fantazyjnie wyciętymi oparciami w kształcie tulipana, które same w sobie są artystycznym dziełem sztuki. Owalny blat stołu wznosi się na dekoracyjnie giętych nogach. Podobne nogi posiadają krzesła. Drewno, z jakiego wykonany jest stół i krzesła, to najprawdopodobniej dąb lub orzech.

Jeśli chodzi o krzesła, wzorzysta tapicerka siedzisk nawiązuje – być może przypadkowo, a być może w sposób zamierzony – do ornamentu na biało-zielonej tapecie na ścianie. Tapeta ta to bardzo charakterystyczny element całego pomieszczenia. Wzór, który wykorzystuje, to motyw bluszczu – bardzo popularny w domach o charakterze angielskim. To również jedna z typowych cech wiktoriańskiego stylu – liściaste bądź liściasto-kwiatowe motywy pojawiające się na ścianach i podłogach w postaci tapet lub dywanów.

Nowoczesne i modne meble kuchenne

Skromne dodatki i jasne okna

Jadalnia – poza stołem, który zdecydowanie się wyróżnia i stanowi centralny punkt całej kompozycji – jest umeblowana skromnie, ale bardzo stylowo. W lewym rogu znajduje się skromna i niepozorna szafka z czterema otwartymi półkami, na której pysznią się dekoracyjne talerze oraz wazony.

W drugim rogu stoi drewniany kredens, gdzie swoje miejsce znajdzie cała zastawa stołowa użyta do nakrycia owalnego pulpitu. W oknach, przez które wpada do jadalni mnóstwo światła, wiszą mięsiste zasłony upięte specjalnymi szlufkami w kolorze gołąbkowo niebieskim – zasłony upięte są w sposób, który jest zaznaczeniem wiktoriańskiego stylu – pełnym przepychu i barokowej gracji. Poprzez szczeliny w zasłonach wpada delikatne, rozproszone światło trójkątnymi szparami okiennymi, w których wiszą firanki. Podłogi, sufit i drzwi

Widok na jadalnię arystokraty z innej strony, na stole widać piękną zastawę - source: FreeDigitalPhotos.net By digidreamgrafixWażny element tego pomieszczenia stanowią przeszklone drzwi, którymi także wpada do pomieszczenia sporo światła. Delikatnie brązowa kolorystyka stołu koresponduje z kolorystyką podłogi – w jadalni zastosowany został parkiet z połyskującego i wysokogatunkowego drewna, najprawdopodobniej gatunków egzotycznych. Na nim położono ciekawy w fakturze, kontrastujący kolorystycznie dywan. Wygląda on trochę, jakby był wykonany z zamszu za sprawą załamującej się pod wpływem światła barwy.

Nie sposób też nie wspomnieć o bardzo wysokim suficie i zwisającej z niego zabytkowej lampie, która podkreśla tradycyjny, pełen przepychu charakter tej jadalni. Lampa posiada pięć giętych odnóg zwieńczonych tulipanowymi kloszami nawiązującymi formą i kształtem do oparć krzeseł. Jej charakterystycznym elementem jest łańcuch, na którym jest spuszczona, w miejsce tradycyjnego sznura.

 Dodatki decydują o charakterze miejsca

Całości aranżacji dopełniają kwiaty – zarówno żywa poinsecja na kwietniku przy oknie, jak i sztuczne kwiaty na stole i namalowane kwiecie na obrazach i talerzach rozmieszczonych na regale narożnym.

Jadalnia, w której gościmy, to niezwykle stylowa, harmonijna, choć rzadko spotykana w polskich wnętrzach konwencja. Aranżacja klasyczna dla domów angielskich – prezentuje styl wiktoriański w całej swej okazałości. Ciepło drewna mebli kontrastuje tutaj z dosyć surowym odcieniem koloru niebieskiego. We wnętrzu panuje poza tym przepych form, bogactwo ornamentyki kwiatowej oraz eklektyzm.

Mimo tej różnorodności całość tworzy bardzo udaną i spójną aranżację, a w takiej królewskiej jadalni przyjemnie byłoby zjeść obiad.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 45,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny