Luksusowy apartament

Po pierwsze – odpowiedni rozkład pomieszczeń

Na rynku nieruchomości znajdziemy szeroką ofertę mieszkań, lecz tylko ich niewielki procent spełnia wszystkie wymagania, które powinny definiować apartament. Luksusowy apartament ma co najmniej 100 m2 powierzchni. Lokale o mniejszym metrażu mogą zostać uznane za apartament, pod warunkiem, że spełnią pozostałe kryteria, przy zachowaniu funkcjonalności. Mieszkania określane mianem apartamentu o powierzchni poniżej 50 m2 są już wyraźnym nadużyciem.

Taki lokal mieszkalny potrzebuje również odpowiedniego rozkładu pomieszczeń. Apartament musi być podzielony na część dzienną (dostępną dla gości) i nocną (zapewniająca prywatność domownikom).  Dobrze, jeśli pokoje będą liczyły po 30 m2, a ich minimalna wysokość będzie wynosiła trzy metry. Łazienka również powinna być przestronna i mieć osobne wejście do każdej sypialni i drugie – do części dziennej. Dodatkowym wymogiem jest wydzielenie garderoby, przestronnych balkonów  i tarasów.

Po drugie – wyposażenie

Ważnym czynnikiem jest także architektura budynku, w którym znajduje się luksusowy apartament. Powinien być zbudowany z wysokiej jakości materiałów zarówno konstrukcyjnych (cegła, szkło), jak również wykończeniowych (naturalny kamień, szlachetne drewno, elementy z kutego metalu). W budynku nie może też zabraknąć windy, która emituje minimum hałasu. Apartamenty zlokalizowane na osiedlu lub w zespole budynku po prostu nie spełniają tego kryterium. Mieszkanie zasługujące na miano apartamentu oferuje również udogodnienia, takie jak klub fitness lub taras widokowy z zielenią na dachu, o którą dba odpowiednia osoba.

Po trzecie – wyjątkowa lokalizacja

Luksusowy apartament musi być położony w prestiżowej lokalizacji, która cieszy się dobrą renomą. W tym przypadku nie ma żadnych wyjątków. Tego typu mieszkanie nie może znajdować się w pobliżu drogi ekspresowej czy osiedli bloków, ponieważ obniża to wartość nieruchomości. Najbardziej luksusowe apartamenty zlokalizowane są w pobliżu centrum miasta i atrakcji turystycznych. Doskonała komunikacja z innymi częściami miasta na pewno dodaje prestiżu.  Ważny jest też widok z okna. Piękny krajobraz rozpościerający się z okna kosztuje więcej i jest jednym z powodów dużych różnic w cenie metra kwadratowego w tym samym budynku.

Ile za mieszkanie w apartamentowcu?

Powodem niskiego zapotrzebowania na luksusowe apartament jest przede wszystkim ich wysoka cena. W kwietniu 2018 w Warszawie nie było żadnej oferty lokalu o podwyższonym standardzie w cenie niższej niż 17 000 zł za m2. Zdecydowanie droższe były mieszkania wykończone w standardzie „pod klucz”, za które musielibyśmy zapłacić 60 000 zł za m2. Niektóre apartamenty w Warszawie mają podobną powierzchnię do podmiejskich rezydencji, dlatego całkowita cena za taką nieruchomość mogę sięgać nawet kilkudziesięciu milionów złotych. Co prawda takich lokali mieszkalnych jest niewiele, ale większą część mieszkań na rynku warszawskim możemy kupić za kilka milionów złotych.

Kto je buduje?

Niemal każda z większych warszawskich firm deweloperskich zajmuje się budową osiedli mieszkaniowych na najwyższym poziomie. Jedną z nich jest deweloper WAN (zobacz stronę wan.com.pl), który ma na swoim koncie m.in. realizację apartamentowca w kształcie bumerangu na Żoliborzu czy najwyższego w Polsce budynku mieszkalno-biurowego Babka Tower.

artykuł promocyjny

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny