Luksusowy marmur w salonie - jak o niego dbać, aby służył latami?
Czy można myć marmur uniwersalną chemią gospodarczą? Jakie domowe środki warto wypróbować oraz co sprawdzi się w przypadku plam? Zadbaj o powierzchnię marmurową w swoim domu i ciesz się jego pięknym wyglądem.
Marmur to materiał niesamowicie trwały, a jednocześnie szlachetny o wysokiej estetyce. Najpopularniejszym wykorzystaniem marmuru w dzisiejszej architekturze wnętrz są blaty kuchenne, podłogi, schody, parapety, ale coraz częściej spotykamy go także jako wykończenie stolików, szafek, komód i innych mebli. Sprawdzi się jako zlewozmywak, obudowa kominka oraz drobne dekoracje: świeczniki, wazony, figurki ozdobne itd. Niestety ten szlachetny kamień ma także wiele minusów. Nie jest to zbyt twardy minerał, a jego nasiąkliwość jest dosyć wysoka. Na szczęście aktualna technologia pozwala na produkcje płytek, które wiernie odwzorowują ten piękny wzór. W większości są to gresy Carrara o wysokich walorach użytkowych.
Jak czyścić płytki ala marmur?
Jedną z wad marmuru jest trudność w utrzymaniu go w czystości. Inaczej sprawy się maja w przypadku gresu imitującego marmur. Bez większego wysiłku sprawisz, że będzie się pięknie prezentował, lecz należy wiedzieć o kilku niezwykle ważnych kwestiach, by go przypadkowo nie zniszczyć. Zdecydowanie zapomnij o czyszczeniu gresu polerowanego pastami lub mleczkami zawierającymi kruszywo ścierne. Mogłoby to doprowadzić do zmatowienia powierzchni.
Gres jest bardzo wytrzymałym materiałem i w większości przypadków nie wchodzi w reakcję z kwasami takimi jak: woda z octem, woda z kwaskiem cytrynowym.Powierzchnie polerowane najlepiej jest myć miękką szmatką lekko namoczoną w ciepłej wodzie z płynem do mycia szyb, a następnie wytrzeć do sucha. Nie powinno się zostawiać dużej ilości wody na powierzchni, ponieważ mogłyby na nim pozostać nieestetyczne zacieki.
W miejscach narażonych na wilgoć i zalania np. w łazience, w kabinie prysznicowej warto zastosować płytki marmurowe od www.kaflando.pl imitujące kamień karraryjski zamiast naturalnego surowca. Ma on bardzo niską nasiąkliwość co sprawia, że w przeciwieństwie do marmuru nie będzie się przebarwiał.
Usuwanie plam zpłytek marmurowych
Najbardziej narażona na zabrudzenia jest marmurowa podłoga w salonie, szczególnie jeśli w domu są dzieci lub zwierzęta. Prędzej czy później coś się na nią rozleje, ktoś wejdzie w butach. Aby zabezpieczyć marmur przed powstawaniem plam i trwałych zabrudzeń, warto systematycznie poddawać go impregnacji. Jeżeli jednak pojawiły się już plamy na marmurowej podłodze, możesz zastosować wodę z dodatkiem sody oczyszczonej (3 łyżki na 250 ml wody). Dobrze sprawdza się także biały spirytus, lecz w niewielkiej ilości i tak, by jego kontakt z powierzchnią czyszczoną był jak najkrótszy. Niestety nawet takie zabiegi nie gwarantują sukcesu. Zdecydowanie łatwiejszym w utrzymaniu oraz bardziej plamoodpornym materiałem są płytki marmuropodobne. W przeciwieństwie do naturalnego marmuru nie trzeba ich impregnować.
Preparaty do pielęgnacji marmuru
W sklepach dostępne są specjalne środki do mycia powierzchni marmurowych, a także te przeznaczone do jego impregnacji. Impregnaty zabezpieczają kamień przed wilgocią i minimalizują jej wchłanialność.
Jak często impregnować marmur? Odpowiedź zależy od miejsca zastosowania kamienia i sposobu jego eksploatacji. Marmurowa podłoga w salonie lub schody powinny być zabezpieczane raz w roku. Mniej narażone na zabrudzenia powierzchnie wystarczy impregnować raz na 3-4 lata. Zanim zakupisz marmur, dopytaj czy był już zaimpregnowany i jakim produktem. Z reguły proces ten jest wykonywany jeszcze przed sprzedażą. Jeśli masz do zabezpieczenia niewielką powierzchnię kamienia, możesz nałożyć preparat za pomocą miękkiej ściereczki z mikrofibry. Na dużą marmurową podłogę warto wybrać do tego specjalny pistolet.
Płytki imitujące marmur - jak o nie dbać?
Dobrej jakości gres to świetny sposób na to, by zastąpić naturalny marmur materiałem tańszym, łatwiejszym w utrzymaniu, a przy tym do złudzenia przypominającym kamień. Płytki są bardziej odporne na wilgoć i nie wchodzą w reakcję z kwasami. Możesz je więc myć chemią gospodarczą, a także bezpiecznymi dla dzieci i zwierząt domowymi sposobami, w tym wodą z octem. Doskonale sprawdzi się tu również mop parowy lub parownica. W zależności od materiału, z którego powstały płytki marmurowe, może być zalecana ich impregnacja. W przypadku najczęściej wybieranych płytek ceramicznych nie wymaga się jednak takich zabiegów.
artykuł sponsorowany