Zima – okres wzmożonych wydatków

Nadejście zimy to czas, w którym domowe wydatki rosną. Dni są krótsze i zimne, a to oznacza wyższe opłaty za prąd i ogrzewanie mieszkania. Pogoda za oknem zmusza do zakupu cieplejszych kurtek i butów. Auto na mrozie może odmówić posłuszeństwa, a to skutkuje dodatkowymi wydatkami na naprawę. Święta i Sylwester też mocno nadwyrężyły Twój portfel. Prezenty, ozdoby choinkowe, zakupy spożywcze na świąteczne potrawy, strój na imprezę sylwestrową… to wszystko sporo kosztuje.

W obliczu tak wielu wydatków zapanowanie nad domowym budżetem może okazać się wyzwaniem. Warto jednak zastosować kilka prostych technik oszczędzania, dzięki którym Twój portfel odczuje ulgę.

Uporządkuj swoje finanse

Pierwszym krokiem do znalezienia oszczędności w domowym budżecie jest właściwe uporządkowanie finansów osobistych. Wiele osób wydaje pieniądze spontanicznie, bez szczególnej troski o to, ile tak naprawdę ubywa z portfela. Niewielkie kwoty, które wydajemy codziennie, zdają się nie być dużym obciążeniem dla kieszeni. W rzeczywistości jednak, po skumulowaniu tych „nieznaczących” kosztów może uzbierać się całkiem niezła kwota.

Dlatego tak istotne jest regularne planowanie budżetu. To czynność, która zajmuje zaledwie kilkanaście minut, a może przynieść znaczący finansowy efekt.

Jak to zrobić? Wystarczą do tego kartka, długopis i kalkulator (w tej kwestii idealnie sprawdzi się kalkulator finansowy dostępny na stronie Kapitalni.org. Dzięki niemu skrupulatnie zaplanujesz i obliczysz swoje wydatki). Zacznij od policzenia wszystkich miesięcznych wpływów w domowym budżecie. W rubryce obok podsumuj wszystkie opłaty, których musisz dokonać, np.: czynsz, ubezpieczenie, rata kredytu itp. Uzyskaną sumę odejmij od swoich dochodów – to kwota, którą dysponujesz w każdym miesiącu.

Otrzymaną w ten sposób sumę możesz podzielić przez 31, ustalając w ten sposób dzienny limit wydatków. Natomiast jeśli dysponujesz paragonami z ubiegłego miesiąca, możesz dokonać bardziej szczegółowego podsumowania. W ten sposób jesteś w stanie wyłapać zbędne wydatki i obciążenia i uniknąć ich w przyszłości.

Określ cel oszczędzania

Oszczędzanie to trudna sztuka, dlatego warto pomagać sobie na różne sposoby. Jednym z nich jest określenie celu oszczędnościowego – będzie on stanowił dodatkową formę motywacji i zachętę do odkładania kolejnych kwot.

Jak określić taki cel? By okazał się skuteczny i motywował, należy go odpowiednio zdefiniować. Przede wszystkim powinien zachęcać do konkretnego działania. Samo stwierdzenie: „będę oszczędzać” może nie wystarczyć. Cel powinien być jasno określony i znajdować się w zasięgu możliwości. Przykład: “będę przelewać każdego dnia po 10 zł na konto oszczędnościowe, aby zaoszczędzić 300 zł w miesiącu”.

W tym miejscu warto wspomagać się rozwiązaniami, które ułatwiają realizację takiego celu. Możesz ustawić opcję stałego zlecenia na konto oszczędnościowe, by kolejne kwoty odkładały się same. Przydatnym rozwiązaniem jest też opcja tzw. automatycznego oszczędzania, dostępna w większości banków. Pozwala ona określić niewielką kwotę, która przy każdej transakcji będzie przekazywana na konto oszczędnościowe.

Oszczędzaj na zakupach

Codziennych wydatków na zakupy nie da się uniknąć, ale istnieją sposoby, by skutecznie je zredukować. Od czego zacząć?

  • Unikaj spontanicznych zakupów – wiele nieplanowanych wydatków to efekt szybkich i nieprzemyślanych zakupów. Jak ich uniknąć? Wygodnym rozwiązaniem jest przygotowanie listy przed wizytą w sklepie. Możesz ją zrobić np. w oparciu o jadłospis na najbliższe dni. Przy okazji przejrzyj kuchenne szafki – część niezbędnych składników może już tam być. W ten sposób unikniesz zbędnych wydatków i marnowania jedzenia.
  • Szukaj promocji – okres jesienno-zimowy to czas wyprzedaży. Wiele sklepów wyprzedaje resztki kolekcji po obniżonych cenach, by zrobić miejsce dla nowego towaru. Jednak atrakcyjne ceny mogą dotyczyć też codziennych zakupów. Informacji o obniżkach możesz szukać w gazetkach promocyjnych, a także w internecie. Wiele sklepów informuje o obniżkach cen w mediach społecznościowych.
  • Gotuj, nie zamawiaj – jedzenie w restauracji lub na dowóz to z pewnością wygodne i szybkie rozwiązanie, choć nie należy do najtańszych. W poszukiwaniu oszczędności warto ograniczyć zamawianie jedzenia do niezbędnego minimum. Samodzielne ugotowanie posiłku może być nawet kilkukrotnie tańsze, co w skali miesiąca przełoży się na całkiem pokaźną sumę.
  • Korzystaj z komunikacji miejskiej – ceny paliwa zatrważająco rosną, a zimą samochody spalają go znacznie więcej. Dlatego w tym czasie warto rozważyć możliwość podróżowania komunikacją miejską. Zakup biletu miesięcznego to równowartość jednego tankowania. Oszczędność będzie więc znacząca.

Pożyczka dla oszczędnych – czy to możliwe?

Skuteczne oszczędzanie to jedno – ale w tak intensywnym czasie zdarzają się też sytuacje, gdy domowe potrzeby znacznie przewyższają możliwości portfela. Co zrobić w takiej sytuacji?

Zanim zdecydujesz się na pożyczkę, pamiętaj – rób to rozsądnie. Nie podejmuj pochopnych decyzji i upewnij się, czy takie rozwiązanie faktycznie jest korzystne. Warto kierować się także zasadami mądrego pożyczania:

  • Nie pożyczaj więcej, niż to konieczne w danej sytuacji – pożyczka ma stanowić wsparcie, dlatego wybierz kwotę, którą będziesz w stanie łatwo spłacić.
  • Pożyczaj pieniądze tylko wtedy, gdy rzeczywiście ich potrzebujesz – sięgaj po pożyczkę w przypadku potrzeb, które nie mogą czekać. Pożyczka na zbędne wydatki to tylko niepotrzebne obciążenie dla portfela.

Staraj się dobierać warunki pożyczki w taki sposób, by uzyskać jak najwięcej korzyści. Przykład – w ramach pożyczki od Wonga nowy klient (w przypadku pożyczki na 30 dni) może otrzymać do 1000 zł . Oprocentowanie takiej pożyczki wynosi 0%, to oznacza, że oddaje dokładnie tyle, ile pożycza, bez dodatkowych opłat. To korzystne zwłaszcza w obliczu dużych wydatków. Za pieniądze z pożyczki kupisz to, czego potrzebujesz, a całość spłacisz wygodnie w kolejnym miesiącu – bez nadwyrężania domowego budżetu.

Pożyczkę od Wonga można rozłożyć także na okres od 2 do 48 miesięcy (lub 60 dla stałych klientów). Takie rozwiązanie niesie za sobą dodatkowe korzyści w postaci bezpłatnych benefitów: bezkosztowa przerwa w spłacie, możliwość odroczenia raty nawet o 7 dni oraz rata gratis.

artykuł sponsorowany

Powiązane artykuły