Magnolia - odmiany, sadzenie, wymagania, ceny, porady

W ogrodzie muszą znaleźć się rośliny ozdobne. Najczęściej sadzone są kwiaty jednoroczne i wieloletnie. Nie można jednak zapominać o krzewach i drzewach. Mają dekoracyjny pokrój, pięknie wybarwione liście i kwiaty. Do najładniejszych i wciąż najpopularniejszych przedstawicieli tych grup należą magnolie. Choć nie pochodzą z Europy, świetnie sobie radzą na Starym Kontynencie. Warto, zatem poznać odmiany i kilka informacji na ich temat.

Magnolie i jej piękne odmiany

Magnolia to rodzaj rośliny rozwijającej się, jako krzew lub niezbyt wysokie drzewo. W wielu przypadkach ma krótki pień, zwartą koronę i gałęzie zwieszające się nisko nad ziemią. Jest zaliczana do rodziny magnoliowatych. To duża grupa, należy do niej około 250 gatunków. Magnolie naturalnie występują na dwóch kontynentach. Pierwszym jest Azja Wschodnia a drugim rozległe tereny Ameryki Północnej. Poza tym są to uwielbiane rośliny ozdobne rosnące w ogrodach, parkach i przestrzeni miejskiej. Największe walory dekoracyjne zapewniają ich efektowne, kolorowe kwiaty. Jakie odmiany są najczęściej uprawiane w Polsce?

Magnolia może być krzewiasta lub drzewiasta. Do pierwszych ze wspomnianych należą na przykład:

  • magnolie gwieździste – kwitną w kwietniu i maju, mają niejeden biały kwiat, osiągają 2,5 m,
  • magnolie Susan – zakwitają w kwietniu, mają jasnożółte kwiaty, osiągają 3 m wysokości,
  • odmiany Betty – kwitną od kwietnia do czerwca, mają ciemnoróżowe kwiaty i 3 m wyskości,
  • magnolie purpurowe – mają czerwony kwiat, kwitną w kwietniu, osiągają 3 m wysokości,
  • żółta odmiana Loebnera – kwitnie od kwietnia do maja, ma żółte kwiaty i dorasta do 5 m.

Po przykładach niższych okazów czas na rośliny osiągające większe rozmiary.

Gatunki drzewiaste reprezentują między innymi magnolie pośrednie. Kwitną od kwietnia do mają i dorastają do 5 metrów wysokości. W zależności od odmiany mają białe lub różowe kwiaty. Wyraźnie wyższe są magnolie japońskie, w dobrych warunkach osiągają 10 metrów wysokości. Zakwitają początkiem kwietnia a ich kwiaty są białe. W ogrodzie świetnie wygląda odmiana Siebolda, jest to drzewo, którego wysokość to zazwyczaj 6 metrów. Odznacza się białymi kwiatami z czerwonym środkiem. Ciekawą rośliną jest także żółta magnolia Yellow River. Dokładne opisy wymienionych i innych gatunków magnolii znajdują się na naszej stronie.

Sadzenie magnolii w ogrodzie

Znając już przykładowe rodzaje magnolii można przejść do ich wymagań. Każda odmiana drzewiasta i krzewiasta potrzebuje nasłonecznionego stanowiska osłoniętego przed wiatrem. Dopuszczalne jest tylko lekkie zacienienie. W pełnym cieniu wyrosną, ale będą bardzo słabo kwitły. Warto wiedzieć, że młode rośliny nie są jeszcze w pełni mrozoodporne, dlatego należy chronić je przed mroźnymi podmuchami. W związku z tym na zimę okrywa się je kopczykami i przewiązuje agrowłókniną. Ważne jest też to, że opisywane rośliny nie lubią przesadzania. Mają, bowiem kruchy system korzeniowy. Trzeba, więc od razu wybrać im stałe stanowisko.

Każda magnolia ogrodowa osiągnie docelową wysokość, gdy znajdzie się na odpowiednim podłożu. Ziemia musi przede wszystkim być żyzna i przepuszczalna. Kolejna kwestia to zasobność w wodę. Przedstawiane rośliny ozdobne lubią gleby stale wilgotne, ale nie podmokłe. Do tego wymagają lekko kwaśnego odczynu. Co zrobić, jeśli wybrane stanowisko nie jest bardzo bogate w składniki pokarmowe. Przed umieszczeniem w nim magnolii należy zastosować niewielką dawkę wieloskładnikowego nawozu. To oczywiście jeszcze nie wszystko, o czym trzeba pamiętać by móc w przyszłości podziwiać piękne kwitnienie.

Sadzenie magnolii powinny poprzedzić pewne przygotowania. Po pierwsze ziemia musi zostać starannie odchwaszczona. Kolejne kroki to spulchnienie i zakwaszenie przy pomocy torfu i próchnicy. Po tym można umieścić krzew lub drzewo w wykopany dołku. Po zasypaniu go konieczne jest ściółkowanie. Innymi słowy rozłożenie wokół rośliny warstwy kory sosnowej lub torfu. To uchroni korzenie przed przemarznięciem oraz utratą wilgoci. Po więcej informacji o wymaganiach i sadzeniu magnolii zaparzamy na naszą stronę. Natomiast w tym artykule przechodzimy do następnej ważnej kwestii, jaką jest prawidłowa pielęgnacja.

Jak dbać o magnolie?

Niejedna magnolia ogrodowa cieszy się w Polsce sporym powodzeniem. Nie jest to spowodowane wyłącznie walorami dekoracyjnymi tych roślin. Znaczenie ma też to, że nie sprawiają dużych problemów podczas uprawy. Pielęgnacja polega na regularnym wykonywaniu pewnych czynności. Pierwszą z nich jest nawożenie przeprowadzane od marca do lipca. Można podać dwie lub trzy dawki nawozu wieloskładnikowego. Druga możliwość to zastosowanie na przełomie marca i kwietnia preparatu o spowolnionym działaniu. Nawozy muszą mieć kwaśne pH, ale nie mogą zawierać zbyt dużych ilości azotu, bowiem ten składnik mocno osłabia rośliny.

Jak wygląda kwestia podlewania? Bez względu na to czy chodzi o krzew czy drzewo, magnolia potrzebuje wilgotnego podłoża. Zatem od maja do lipca młode okazy trzeba regularnie nawadniać. Gleba nie może być przesuszona, ani też podmokła. Starsze rośliny lepiej sobie radzą z pozyskiwaniem wilgoci. Dlatego je podlewa się w zasadzie tylko w czasie największych upałów. Najlepiej nadaje do tego woda deszczowa. Co zrobić, jeśli nie ma do niej dostępu? W takiej sytuacji może być odstana woda wodociągowa. Nie można oczywiście zapominać o wspomnianym już ściółkowaniu zatrzymującym wilgoć w glebie.

Wiele roślin ozdobnych wymaga regularnego przycinania formującego. O magnolie nie trzeba dbać w ten sposób. Naturalnie tworzą regularne i ładne korony. Cięcie sprowadza się tylko do usuwania połamanych czy przemarzniętych pędów. Najlepiej robić to w maju, gdy na gałązkach pojawią się liście. Trzeba też wiedzieć, że wszystkie rodzaje magnolii mogą zostać zaatakowane przez mszyce i przędziorki. Nie jest to jednak bardzo częsta sytuacja. Tym samy dotarliśmy do końca charakterystyki krzewów i drzew ozdobnych. Rozwinięcie wszystkich tematów poruszonych w tym artykule i ceny sadzonek można znaleźć na naszym portalu.