Magnolia parasolowata (Magnolia tripetala) – opis gatunku

Magnolia parasolowata nie jest krzewem ozdobnym, raczej drzewem. Jest dość wysoka, po 15 latach osiąga około 6-8 m wysokości. Drzewko potrzebuje dość dużo miejsca, więc należy sadzić je tylko w dużych ogrodach.

Roślina jest ładna zwłaszcza ze względu na bardzo duże liście. Są naprawdę ogromne – przekraczają 60 cm długości, na dodatek jest ich bardzo wiele. Liście tworzą baldachim – jak górna część parasola. Na dodatek roślina składa się z kilku pni o średniej długości, które mają liście wyłącznie na górze. Dlatego właśnie drzewko może przywodzić na myśl rozłożony parasol.

Magnolia parasolowata jest więc ładna przez cały rok, ale w okresie kwitnienia jest po prostu zachwycająca. Jej kwiaty są bardzo duże, mogą mieć nawet 25 cm średnicy. Mają białe płatki, które rozchodzą się gwiaździście, podobnie jak w przypadku magnolii gwiaździstej. I chociaż roślina jest tak śliczna, rzadko się ją uprawia w Polsce, ponieważ jest podatna na obniżenie temperatury i młode egzemplarze mogą przemarzać w chłodniejsze zimy.

Sadzonki magnolii parasolowatej – cena i zakup

Sadzonki magnolii parasolowatej znajdziesz w dużych szkółkach krzewów i drzewek ozdobnych i w centrach ogrodniczych. Najczęściej są sprzedawane w pojemnikach, balotowane i z nagim korzeniem zdarzają się rzadziej. I dobrze, ponieważ sadzonki w doniczkach są bardziej odporne na wysychanie i uszkodzenia mechaniczne, więc łatwiej się przyjmują w nowym miejscu.

Sadzenie magnolii przeprowadza się najczęściej jesienią lub wczesną wiosną. Należy zrobić to bardzo ostrożnie, delikatnie umieszczając sadzonkę w przygotowanym wcześniej otworze. Na dno należy wsypać grubszą warstwę drenażu – sprawdzą się potłuczone doniczki ceramiczne lub gruby żwirek. Dzięki temu korzenie rośliny nie będą stały w wodzie. Sadzonki powinny być posadzone na takiej głębokości, na której rosły w szkółce.

Magnolia parasolowata i zbliżenie na kwiat, a także sadzenie, uprawa pielęgnacja
Jakie wymagania ma magnolia parasolowata oraz jej uprawa w ogrodzie

Polecane sekatory w super cenach - sprawdź je!

Cena sadzonek nie jest wysoka. Jedna roślina kosztuje około 40-50 zł, podobnie jak w przypadku innych gatunków drzew i krzewów ozdobnych. Sadzonki magnolii starsze i większe mogą nieco więcej kosztować, ale dorosłe egzemplarze trudno adaptują się do nowych warunków, dlatego nie warto przepłacać. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł na temat uprawy magnolii Betty.

Magnolia parasolowata (Magnolia tripetala) – wymagania

Wymagania magnolii parasolowatej są dość wysokie. Zapotrzebowanie rośliny na składniki odżywcze i mineralne jest dość duże, dlatego trzeba sadzić ją w głębokie, próchnicze i żyzne podłoże. Przed sadzeniem ziemię warto uzupełnić o nawóz mineralny lub kompost, dzięki czemu roślina szybciej się przyjmie w nowym miejscu. Ważnym warunkiem rozwoju magnolii jest niskie pH podłoża, ponieważ w zasadowym roślina może chorować.

Dla rośliny warto znaleźć miejsce osłonięte przed wiatrem. Silne podmuchy mogą uszkadzać pędy i kruche gałązki, a wiosenne, chłodne wiatry mogą doprowadzić do przemarzania rośliny. Drzewko powinno mieć dostatecznie dużo przestrzeni, by móc się rozwijać. Duża ilość słońca i dość wilgotne, kwaśne podłoże – to najważniejsze warunki, które musisz spełnić, jeśli chcesz mieć magnolię w swoim ogrodzie.

Uprawa i pielęgnacja magnolii

Uprawa magnolii parasolowatej w największym stopniu skupia się na podlewaniu. Delikatne korzenie rośliny rosną tuż pod cienką warstwą podłoża, więc szybko przesychają. Właśnie z tego względu należy dołożyć wszystkich starań, by roślina zawsze miała wilgotne otoczenie. Należy ją podlewać często, ale małymi porcjami wody. Można także wyściółkować podłoże, by zahamować proces parowania wody i utrzymać stale wilgotne stanowisko.

Pielęgnacja magnolii wymaga także nawożenia. Na jałowym podłożu roślina wolniej się rozwija, zdecydowanie mniej bujnie kwitnie i nie wygląda najpiękniej. Należy podawać jej składniki odżywcze i mineralne. Najlepiej wybrać zwykły nawóz do magnolii, azalii i rododendronów. Jest to niezwykle skuteczny sposób na dostarczenie roślinie wszystkich składników odżywczych i utrzymanie niskiego pH podłoża. Tylko w ten sposób zapewnisz magnolii wszystko, czego potrzebuje.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny