Magnolia Siebolda (Magnolia sieboldii) – opis gatunku

Magnolia japońska, parasolowata i gwiaździsta to gatunki, które najczęściej pojawiają się w ogrodzie. W porównaniu z nimi magnolia Siebolda (Magnolia sieboldii) jest naprawdę mało znana. A to naprawdę zaskakujące, zważywszy na to, że jest naprawdę atrakcyjna. Znacznie dłużej kwitnie. Pozostałe gatunki wytwarzają kwiaty na początku kwietnia, często jeszcze przed liśćmi, a ich intensywne kwitnienie trwa wyłącznie 2-3 tygodnie. Magnolia Siebolda natomiast zaczyna obsypywać się kwiatami w czerwcu, a pąki utrzymają się bardzo długo, bo jeszcze przez cały lipiec.

Raczej nie prowadzi się jej w formie drzewka, najczęściej jest to średniej wielkości krzew. Maksymalnie osiągnie 2 m wysokości, ma rozłożysty pokrój, ale nie potrzebuje dużo miejsca. Dlatego magnolia Siebolda to najlepsze rozwiązanie do niewielkich ogrodów. Z pewnością nie będzie w nich przeszkadzać, wręcz przeciwnie, raczej zachwyci swoimi pięknymi kwiatami i rozjaśni każdy kącik.

Roślina ma bardzo ciekawe kwiaty. Są podobne do magnolii gwiaździstej – składają się z licznych rozchodzących się promieniście płatków. Te mają biały kolor, ale to, co dodaje najwięcej uroku roślinie to czerwony, wyrazisty środek, który wspaniale się prezentuje. Jeśli jednak chcesz uprawiać tę roślinę, musisz uzbroić się w cierpliwość. Jest to gatunek, który w pierwszych latach nie kwitnie, potem jednak każde lato to feeria barw i zapachów.

Magnolia Siebolda najlepsza do małego ogrodu

Ze względu na stosunkowo mały pokrój, magnolia Siebolda najlepiej sprawdzi się w niedużych ogrodach. Nie zajmuje za wiele miejsca, raczej bez problemu zajmie jakiś nieduży kącik. A ponieważ jej wymagania nie są szczególnie wygórowane, można ją wykorzystać niemalże w każdej ziemi ogrodowej.

Roślina ma duże zapotrzebowanie na składniki mineralne, dlatego najlepiej będzie rosła na glebach żyznych i z wysokim poziomem próchnicy. Na gorszej jakości podłożu także się sprawdzi, ale trzeba będzie pamiętać o obfitym nawożeniu przed sadzeniem. Warto dodać trochę kompostu i nawozu mineralnego.

Podłoże powinno być wilgotne, ale nie może być mokre. Dlatego warto zadbać o to, by ziemia dla magnolii Siebolda była odpowiednio przepuszczalna. I najważniejszy warunek gwarantujący dobry rozwój rośliny – ziemia musi być kwaśna! Na zasadowej wszystkie magnolie więdną i tracą na uroku. Dlatego warto podać roślinie preparat zakwaszający. Jednak magnolia tego gatunku może rosnąć zarówno w słońcu, jak i cieniu, dlatego nie trzeba szukać dla niej szczególnego miejsca. Roślina jest mrozoodporna (do -30 stopni), ale warto znaleźć dla niej miejsce osłonięte od wiatru. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł na temat uprawy magnolii Betty.

Polecane sekatory w super cenach - sprawdź je!

Magnolia Siebolda – uprawa i pielęgnacja

Magnolia lubi wodę. To pierwszy, podstawowy warunek, o którym trzeba pamiętać podczas jej uprawy. Nie dość, że potrzebuje dość sporo nawodnienia, to jeszcze jej korzenie rosnąć dość płytko, tuż pod ziemią, a to oznacza, że naprawdę szybko wysychają. Dlatego regularne i obfite podlewanie, zwłaszcza młodych egzemplarzy to absolutna podstawa, szczególnie w najbardziej upalne dni. Warto także pomyśleć o warstwie ściółki – kory iglastej lub drobnych ozdobnych kamyków. Dzięki nim podłoże będzie wolniej przesychać. Ściółkowanie zapobiega także pojawieniu się chwastów, a to zmniejsza ryzyko chorób grzybowych i szkodników.

Magnolia siebolda, magnolia sieboldii i zbliżenie na kwiat, a także sadzenie, uprawa pielęgnacja
Jakie wymagania ma magnolia siebolda, magnolia sieboldii oraz jej uprawa w ogrodzie

Kolejnym bardzo ważnym aspektem pielęgnacji magnolii jest nawożenie. Ta roślina jest dość „żarłoczna”, co oznacza, że potrzebuje naprawdę sporo składników odżywczych i mineralnych. To, co dodasz do podłoża podczas sadzenia nie wystarczy, roślina potrzebuje naprawdę sporo dodatkowego zasilania.

W tym celu używa się dedykowanych nawozów i preparatów. W sklepach jest bardzo wiele środków dedykowanych do magnolii, ale można używać także te do azalii, rododendronów i wrzosów, ponieważ wszystkie te rośliny mają podobne zapotrzebowanie. Na dodatek nawozy tego rodzaju nie tylko wspierają roślinę, lecz także utrzymują odpowiednio niskie pH podłoża, co jest kluczowe dla dobrego rozwoju magnolii.

Ogrodnik - znajdź ogrodnika w Twoim mieście
Wybierz z ponad 13 000 polecanych ogrodników z serwisu Fixly:

Cena i zakup sadzonek magnolii Siebolda (Magnolia Sieboldii)

Sadzonki magnolii Siebolda można dostać w wielu sklepach i centrach ogrodniczych. Nie są tak popularne jak w przypadku innych gatunków, ale z pewnością są dostępne. Niestety trzeba zwrócić uwagę na to, że ich cena jest dość wysoka. Duża sadzonka magnolii Siebolda kosztuje około 180 zł, mała koło 50 zł.

Warto jednak pamiętać, że roślina kwitnie dopiero po kilku latach uprawy. Im większą sadzonkę kupisz, tym szybciej będziesz cieszyć się jej pięknymi kwiatami. Najlepiej sprawdzają się sadzonki w balocie lub w pojemnikach, ponieważ są mniej podatne na wysychanie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny