Przegląd produktów firmy Makita - rodzaje, ceny, opinie, porady zakupowe

Strugi, wiertarki udarowe i piły tarczowe to narzędzia budowlane znacznie ułatwiające pracę. Szlifierki i wkrętarki przydadzą się w każdym domowym warsztacie. Nie należy też zapominać o urządzeniach wykorzystywanych w ogrodzie. Wszystkie wymienione sprzęty mają coś wspólnego. Muszą być wysokiej jakości by dobrze wykonywać swe zadania. To kryterium doskonale spełniają elektronarzędzia Makita. Przeglądamy, więc produkty i ceny tej popularnej marki.

Elektryczne narzędzia budowlane Makita – krótka historia

Makita jest japońskim producentem narzędzi elektrycznych i spalinowych. Historia firmy liczy ponad sto lat, bowiem została założona w 1915 roku. Jej siedziba znajduje się w mieście Anjō w prefekturze Aichi. W pierwszych latach swej działalności przedsiębiorstwo skupiało się na sprzedaży i naprawie silników elektrycznych. W 1958 roku Makita, jako pierwsza wprowadziła na rynek japoński elektryczne strugi. Tymczasem w 1968 pojawiły się pierwsze narzędzia z akumulatorem. Obecnie firma produkuje elektronarzędzia, urządzenia akumulatorowe i pneumatyczne, narzędzia ogrodowe.

Polska filia marki, o nazwie Makita Sp. z o.o., została założona w 1995 roku. Jej siedziba znajduje się w Bielsku-Białej. Wraz z rozpoczęciem działalności pojawiły się sklepy firmowe i serwisy. Tych drugi obecnie funkcjonuje przeszło 200. W skali światowej Makita zatrudnia ponad szesnaście tysięcy pracowników. Jest też jednym z liderów wśród producentów elektronarzędzi. To tyle, jeśli chodzi o historię firmy. Czas na przegląd jej bogatego asortymentu.

Elektronarzędzia Makita

Elektronarzędzia Makita to, podobnie jak produkty innych marek, urządzenia zasilane prądem elektrycznym. Zazwyczaj o napięciu wynoszącym 230 V. Można je podzielić na dwie główne kategorie. Narzędzia zasilane energią z sieci elektrycznej oraz sprzęty akumulatorowe. Opis zaczniemy od pierwszych z wymienionych. W ofercie firmy Makita znajduje się wiele urządzeń przydatnych na placu budowy. Wykorzystywane są też do drobnych napraw czy domowego majsterkowania. Najważniejsze z nich to młoto-wiertarki, wiertarki, wkrętarki, szlifierki, strugi.

Za młoto-wiertarki Makita trzeba zapłacić od około 600 do ponad 2000 zł. Ceny zależą od konkretnej linii produktów. Jeśli chodzi o wiertarki to dostępne są wersje udarowe(250-500 zł) i bezudarowe, kątowe(około 930 zł), stołowe i kolumnowe. Dobre wkrętarki opisywanej marki dostępne są już od około 300 zł. Sklepy firmowe oferują też szlifierki w różnych wersjach i rozmiarach. Takie jak chociażby wersja kątowa 150 mm GA6021 kosztująca około 640 zł. Warta uwagi jest też pilarka elektryczna. Makita ma w swej ofercie kilka urządzeń tego typu. Ceny zaczynają się od 500 zł. Wśród elektronarzędzi znajdują się też wyrzynarki, frezarki narzędzia wielofunkcyjne.

Akumulatorowe narzędzia Makita – w warsztacie i ogrodzie

Ogromną grupę produktów stanowią akumulatorowe narzędzia Makita. Są funkcjonalne gdyż nie trzeba podłączać ich do sieci. Podobnie jak sprzęty innych marek zapewniają długą pracę na jednym ładowaniu. Można korzystać z nich wewnątrz i na zewnątrz budynku. To ogromne ułatwienie. Podstawą tej części oferty są wiertarko-wkrętarki zwykłe i udarowe. Ceny wersji klasycznych zaczynają się od 175 zł. Za odmiany udarowe trzeba zapłacić od 260 zł wzwyż. Kolejne ciekawe narzędzia akumulatorowe to młoto-wiertarki i szlifierki kątowe.

Koszty zakupu młoto-wiertarek zasilanych akumulatorem zaczynają się w podobnych okolicach jak w wersjach sieciowych. Zatrzymują się w granicach 3700 zł. Tymczasem najtańsze szlifierki kątowe kosztują 480 zł. Wśród opisywanych narzędzi znajduje się też pilarka tarczowa. Może być wykorzystywana do cięcia drewna, rur, profili stalowych i aluminiowych. Najtańsze urządzenie tego typu kosztuje około 380 zł. Bardziej wydajne sprzęty można nabyć w granicach 1000 zł. Najważniejsze narzędzia akumulatorowe za nami, do opisania pozostała jeszcze jedna grupa.

W ogrodzie jednym z najważniejszych narzędzi jest pilarka łańcuchowa. Wykorzystuje się ją do przycinanie gałęzi drzew, cięcie drewna na opał itp. W ofercie firmy Makita znajdują się pilarki w wersji spalinowej, elektrycznej sieciowej i akumulatorowej. Zatem wybór jest bardzo duży. Średnie ceny tych sprzętów utrzymują się w przedziale 700-1000 zł. Idąc dalej okaże się, że w ogrodzie poza gałęziami należy regularnie przycinać trawę. Do tego przydadzą się kosiarki i podkaszarki. Dostępne zarówno w wersjach spalinowych jak i elektrycznych. W artykule opisaliśmy oczywiście tylko część asortymentu marki Makita. Oferta tego japońskiego producenta jest bardzo bogata.