Mała architektura ogrodowa - altany ogrodowe, wędzarnie i grille murowane, czyli mała architektura w ogrodzie

Altany ogrodowe, wędzarnie i grille murowane, czyli mała architektura w ogrodzie

Mała architektura to bardzo ważny element każdego ogrodu. Stanowi ona o charakterze i estetyce ogrodów, dlatego ważne jest, aby spośród obiektów dostępnych na rynku wybrać takie, które będą dobrze wyglądać w naszym ogrodzie. Ważne również, aby elementy architektury ogrodowej skomponować ze smakiem. Poniżej przedstawiamy elementy małej architektury i ich zastosowanie w ogrodzie.

Mała architektura w ogrodzie

Nie każdy obiekt w ogrodzie, który potocznie nazywany jest małą architekturą jest nią według zapisów prawa. Według prawa budowlanego obiektami małej architektury, które można bez zezwolenia możemy ustawić w ogrodzie są m.in.:

  • kapliczki,
  • figury,
  • wodotryski,
  • posągi,
  • huśtawki,
  • piaskownice,
  • śmietniki.

Murki, pergole, grill ogrodowy, ognisko, strumyk mogą być wykonane bez zgłaszania w urzędzie. Utwardzenie nawierzchni czy wykonanie schodów wymagają zgłoszenia w starostwie. Altanki ogrodowe oraz oczka wodne to takie budowle, które w zależności od wymiarów należy zgłosić lub uzyskać pozwolenie na budowę.

Altanki ogrodowe, które mają wymiary do 10 m² wymagają zgłoszenia, ale jedynie w przypadku, gdy działka ma wymiary co najmniej 500 m² powierzchni i planujemy postawić nie więcej niż jedną altanę ogrodową na każdych 500 m² działki. Oczka wodne i basenów nieprzekraczające powierzchni 30 m² wymagają zgłoszenia w starostwie. W pozostałym przypadkach trzeba uzyskać pozwolenie na budowę.

Altany, wiaty i pawilony ogrodowe – ciekawe projekty

Altanki ogrodowe – idealne na rodzinnego grilla

Altana jest lekką budowlą, najczęściej ażurową. Wśród altan ogrodowych najpopularniejsze są altany drewniane. Producenci oferują ich różne ciekawe projekty oraz kształty. Ogrodowe altany drewniane pozwalają cieszyć się chłodem w upalne dni oraz chronią przed opadami w dni deszczowe. Spotyka się również altanki ogrodowe z betonu, murowane oraz metalowe.

Altanki ogrodowe mogą być stylizowane na starodawne, gdzie można się poczuć jak w renesansowym czy barokowym ogrodzie. Dostępne są także nowoczesne projekty. Altanki ogrodowe, jeśli chodzi o kształty i wymiary, cechują się dużym bogactwem wyboru. Na rynku dostępne są altanki ogrodowe na planie kwadratu, prostokąta, sześciokąta oraz ośmiokąta .

Na rynku dostępne są różne projekty altan. Ich cennik zależy od wymiarów, materiałów z jakich zostały wykonane, kształtów oraz ich skomplikowania i stylizacji. Altany drewniane to ceny od ok. 1 200 zł, a dostępne są także bardzo rozbudowane altany o dużych wymiarach w cenach do 20 000 zł.

Wiaty ogrodowe – zastosowanie

Innym popularnym rozwiązaniem w ogrodzie, dającym cień i schronienie przed deszczem są wiaty garażowe i ogrodowe.  Wiaty to budowle w postaci przykrycia np. dachu, konstrukcji powłokowej, zadaszenia, które podparte jest słupami lub nadwieszone z delikatnymi ścianami lub bez nich. Wiaty ogrodowe mogą być wykonane z tworzyw sztucznych, najczęściej spotyka się wiaty drewniane.

Wiaty drewniane stylizowane np.  na styl góralski spełnią podobną funkcję jak altanki: są świetnym rozwiązaniem na rodzinnego grilla. Wiaty w ogrodzie mogą także służyć jako miejsce magazynowe, gdzie przechowuje się różne rzeczy, chroniąc je przed warunkami atmosferycznymi. Pod wiatą można zaparkować auto, motocykl, postawić rowery.

Wiaty ogrodowe są znacznie mniejsze i tańsze od altan. Cennik takich wiat zaczyna się od ok. 300 zł za proste wiaty drewniane lub z tworzyw sztucznych, służące jako zadaszenia dla pojazdów. Stylizowane na styl góralski, eleganckie wiaty drewniane przyjmują ceny do nawet do ok. 3 000 zł.

Pawilony ogrodowe

Podobne zastosowanie jak altany i wiaty mają także pawilony ogrodowe. Są to konstrukcje znacznie lżejsze, które swym wyglądem przypominają namiot. Pawilony ogrodowe to elementy przenośne, które można postawić w dowolnym momencie w dowolnym miejscu w ogrodzie. Ich budowa opiera się na wykonanych z metalu lub tworzyw sztucznych słupków, na których umiejscowione jest zadaszenie wykonane z tworzywa sztucznego lub materiału.

Pawilony ogrodowe często posiadają również opuszczane zasłony. Pozwalają one stworzyć zamkniętą lub pół zamkniętą przestrzeń na rodzinne biesiadowanie. Zaletą takich pawilonów ogrodowych jest to, że można opuścić zasłony, co uchroni nas także przed lekkimi podmuchami wiatru w trakcie grillowania ze znajomymi.

Ceny pawilonów ogrodowych to przedział w granicach 50 zł – 2 500 zł. Najtańsze są pawilony składające się z samych dachów podpartych słupkami. Natomiast najdroższe to takie przypominające altany na planie sześciokąta lub ośmiokąta.

Mała architektura w ogrodzie inne rozwiązania

Grill ogrodowy

Do jednych z najprzyjemniejszych czynności w ogrodzie należy grillowanie. Dlatego też grill ogrodowy jest nieodzownym elementem  każdego ogrodu. Można kupić węglowy, gazowy lub elektryczny grill ogrodowy. Poza klasycznymi przenośnymi grillami metalowymi popularne w ostatnich latach są grille murowane, które mogą wyglądać bardzo nowocześnie lub mogą być stylizowane na starodawne, klasyczne. Wszystko zależy od tego w jakim stylu chcemy utrzymać dom, jego otoczenie i ogród.

Taki grill murowany, który może być opalany węglem drzewnym lub drewnem,  sprawdzi się zwłaszcza w dużym ogrodzie. Takie grille ogrodowe są zazwyczaj budowane z kamieni lub cegieł. Materiały, z których są one tworzone są odporne na wysokie temperatury powstające przy grillowaniu oraz  na mróz w zimie. Taki grill ogrodowy może być wykończony np. klinkierem.

Cennik grilli ogrodowych waha się od kilkudziesięciu złotych w przypadku najprostszych grilli przenośnych nawet do kilku tysięcy złotych w przypadku bogaty zdobionych grilli murowanych czy kamiennych.

Wędzarnia ogrodowa i piec chlebowy

Nieco mniej znanym zastosowaniem w ogrodzie, jednak zyskującym coraz większą popularność jest  wędzarnia ogrodowa.  Typowa wędzarnia ogrodowa jest budowlą kamienną. Można również nabyć mniejsze wędzarnie przenośne.  

Dla lubiących eksperymenty kulinarne dobrym rozwiązaniem w ogrodzie będzie piec chlebowy.  Podobnie, jak wędzarnie, piece chlebowe to konstrukcje murowane. Możemy także pomyśleć o budowie grilla połączonego z wędzarnią lub piecem chlebowym. Wędzarnia ogrodowa to urządzenie, którego cena może wynosi od 200 do kilku tysięcy złotych. Podobnie wyglądają ceny grilli połączonych z piecami chlebowymi albo wędzarniami.

Mała architektura w ogrodzie nadaje mu charakter. Powinna być dobrze skomponowana zarówno z roślinnością w ogrodzie, jak i architekturą domu. Tutaj spędzamy czas wolny. Powinniśmy więc zadbać o to, abyśmy się dobrze czuli w ogrodzie. Ważne, aby małą architekturę w ogrodzie skomponować z głową i utrzymać ją w jednolitym stylu.