Mała architektura ogrodowa – obiekty do budowy w ogrodzie

Trudno wyobrazić sobie ogród bez elementów użytkowych, takich jak altanki ogrodowe, czy tarasy. Wszystkie te obiekty są objęte wspólną nazwą: mała architektura ogrodowa. Łączy je to, że według przepisów nie trzeba mieć zgody na ich wybudowanie. Projekty robi się samodzielnie i nie wymagają podpisu architekta, konstruktora ani kierownika budowy. Wszelkie zabudowania tego rodzaju możesz zatem zrobić samodzielnie.

To świetny pomysł, tym bardziej, że elementy małej architektury nie są trudne do zbudowania. Ich zrobienie nie powinno także opróżnić twojej kieszeni. Na dodatek zabudowania tego rodzaju sprawiają, że ogród jest o wiele bardziej funkcjonalny. Dlatego pracując nad projektami ogrodu, warto od razu zaznaczyć miejsca, w którym będą stały centralne punkty ogrodu: altanka ogrodowa lub taras.

To są najważniejsze obiekty w ogrodzie. Z jednej strony sprawiają, że ogród jest lepiej rozplanowany i zorganizowany, z drugiej znacznie zwiększają jego funkcjonalność. To nie muszą być tylko miejsca wypoczynku i biesiad ze znajomymi. Taras i altana to ideale miejsca na skrzynie do narzędzi ogrodniczych lub zabawek dla dzieci. Mogą być bardzo dekoracyjne i świetnie wpasowywać się w styl całego ogrodu. Zarówno taras, jak i altanę można wybudować samodzielnie, jednak przepisy określają, że ścianki nie mogą stać zbyt blisko granicy z posesją sąsiada – w takim wypadku będziesz potrzebować ich zgody.

Inne obiekty w ogrodzie

Oczywiście, w żadnym ogrodzie nie może zabraknąć grilla. Powoli już odchodzi się od blaszanych i przenośnych sprzętów, a w ogrodach coraz częściej pojawiają się murowane, kamienne lub klinkierowe konstrukcje. Mają mnóstwo zalet. Taki grill murowany jest stabilny, duży, a przede wszystkim – bardzo dekoracyjny. Wspaniale prezentuje się w każdym ogrodzie i dodaje uroku każdemu zakątkowi. Grille murowane są najczęściej wykładane cegiełkami lub naturalnym kamieniem i wspaniale wpisują się w styl każdego ogrodu.

Dobrym pomysłem jest wybudowanie w grillu wędzarni. Oczywiście można także zbudować ją osobno, jednak w połączeniu także świetnie się sprawdzają. Aby to zrobić wystarczy nieco przerobić projekt grilla. Istotne jest odpowiednie rozmieszczenie rusztów i umieszczenie paleniska na niższym poziomie. Wędzarnia musi także być wyposażona w wysoki komin – jeśli będzie zbyt niski, ciąg będzie mały i potrawy nie będą się wędzić. Istotne jest także miejsce na haki z jedzeniem i odpowiednia odległość między nimi a paleniskiem. Wędzarnia powinna zostać zaopatrzona w ściśle przylegające drzwiczki. Jeśli będziesz chciał użyć funkcji grilla, wystarczy, że je otworzysz.

Właściciele oczek wodnych i naturalnych basenów mogą także pomyśleć o zorganizowaniu fontanny. To zawsze będzie urokliwe dopełnienie aranżacji. Fontanna nie wymaga zbyt zaawansowanych prac budowlanych, najczęściej robi się prowizoryczną konstrukcję z kamieni różnej wielkości, w której umieszcza się gotową fontannę. Można także zrezygnować z urządzenia wyrzucającego strumień w górę i zainwestować w takie, które będzie imitowało strumyk, spływający po kamieniach. Do tego będzie potrzebna tylko niewielka pompka i dobrze zaplanowany obieg wody. Dzięki temu zbiornik wodny nabierze elegancji i będzie się lepiej prezentował.