Drabina domowa – bezpieczeństwo przede wszystkim

Drabina składana jest produktem niezbędnym w każdym domu. Wbrew pozorom korzysta się z niej bardzo często: sięgając po coś z wyższych mebli, wycierając kurze na szafach, wieszając firanki i zasłonki, myjąc okna, a nawet podlewając kwiatki. Warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości produkt, który przecież będzie nam służył przez wiele lat.

Powinna być ładna, estetyczna i zajmować niewiele miejsca, ale przede wszystkim powinna być bezpieczna. Dlatego warto sprawdzić, czy kupowana przez nas drabinka spełnia międzynarodowe normy bezpieczeństwa. Nowoczesne drabiny wyposażone są w specjalny system stabilizacji, dzięki któremu nie musimy obawiać się przewrócenia drabiny.

Stopnie drabinki powinny być głębokie. Dzięki temu zapewnią nie tylko bezpieczne wejście i zejście z niej, ale też komfortową i stabilną pozycję na poszczególnych stopniach. Nie zawsze przecież musimy wejść na podest drabinki, czasem sięgamy po coś z pierwszego czy drugiego jej stopnia. Stopnie oraz platforma muszą mieć powierzchnię antypoślizgową, co jest szczególnie istotne przy tak „mokrych” pracach, jak mycie okien.

Dobrze jest, aby drabina posiadała wysoki pałąk, który zapewnia bezpieczeństwo i stabilność. Podobne funkcje pełnią wsporniki, które powinny być wytrzymałe.

Z czego powinna być zrobiona domowa drabinka składana?

Nowoczesne drabinki domowe są wykonane z lekkich, a przy tym wytrzymałych materiałów. Są bezpieczne i stabilne, a do tego rozwiązują wiele problemów funkcjonalnych, z którymi borykają się użytkownicy tanich drabinek.

Zakończenia nóg drabiny powinny mieć powłokę z tworzywa sztucznego, które chroni przed porysowaniem parkietu. Podobnie rączka drabinki – powinna być obita tworzywem, aby chronić ściany czy meble przed pobrudzeniem. To właśnie rączka najczęściej styka się ze ścianami, a po aluminium zostają nieestetyczne zarysowania na powierzchni ścian i mebli.

Najlepsze drabinki do domu to te małe, które pozwalają, by sięgnąć do karnisza czy pawlacza. To jeden z najbezpieczniejszych produktów.
Mała drabinka do domu - przegląd dobrych i bezpiecznych produktów

Niektóre produkty, szczególnie te przystosowane bardziej do prac wykończeniowych, posiadają półki do odkładania narzędzi czy też hak na wiadro. Takie udogodnienia sprawdzą się też przy myciu wysokich okien.

Drabinka domowa powinna być wytrzymała, optymalnym udźwigiem jest 150 kg, co pozwoli na jej użytkowanie wszystkim domownikom.

Najlepsze łóżka do Twojej sypialni - sprawdź promocje!

Jaką drabinkę wybrać?

Najmniejsze drabinki to tzw. trepy. Mają wysokość do pół metra, są raczej poręczne i wygodne w przenoszeniu. Ich wadą jest to, że się nie składają. Istnieją drabiny dwustronne z możliwością wejścia z obu stron – z wyższych produktów dobre są te z dwoma pasami zabezpieczającymi oraz podestem. Drabiny dwuelementowe pełnią natomiast funkcję drabin przystawnych i wolnostojących.

To, jaki typ wybierzemy, zależy przede wszystkim od charakterystyki naszego domu. Do wnętrz o dużej wysokości, z wysokimi oknami, lepsza będzie drabinka 3-stopniowa lub też 4-stopniowa. Do wnętrz o standardowej wysokości wystarczy drabinka 2-stopniowa.

Typ drabiny zależy też od tego, do czego jest nam ona potrzebna. Jeśli będziemy korzystać z niej np. głównie w kuchni, ponieważ tu mamy wysokie meble w zabudowie i często musimy sięgać na wyższe półki, sprawdzi się u nas trep lub elegancka drabinka 2-stopniowa. Jeśli natomiast często zmieniamy kolor ścian i drabina będzie nie tylko drabinką do użytecznych domowych prac, ale również sprzętem budowalnym – warto zainwestować w większą. 

Drabinki 2-stopniowe

Ranking otwiera gustowna drabinka Maxi 2. To wysokiej jakości drabinka włoskiej firmy Meliconi. Dostępna jest ona w trzech wersjach kolorystycznych, cechuje się dużym komfortem i bezpieczeństwem użytkowania.

Drugie miejsce zajmuje Krause Treppy - to poręczna mała drabinka - schodki dwustronne składane.

Trzecie miejsce zajmuje drabina wolnostojąca Krause Safepro - lekka i kompaktowa drabina aluminiowa wolnostojąca. Kolejna w rankingu jest ST-D2 Drabest - nieduża i poręczna stalowa drabina z pałąkiem zabezpieczającym. ORW02 to następna na naszej liście drabina stalowa domowa o szerokich stopniach. Kolejna jest drabina aluminiowa ALD 2 Drabest - poręczna jednostronna drabinka, bezpieczna dzięki stopkom antypoślizgowym oraz pałąkowi zabezpieczającemu. Dalej w rankingu uplasowały się dwa trepy - aluminiowy Dopplo 2 Krause oraz plastikowy Curver, oba wyposażone w stopki antypoślizgowe.

Drabinki 2-stopniowe - ranking

Miejsce

Nazwa produktu

Typ

Wysokość

Opis produktu

1

Meliconi Maxi

2-stopniowa

jednostronna

76 cm

Drabina metalowa. Obicie rączki drabinki pokryte gąbką nie niszczy ściany i mebli. Posiada ona poszerzone antypoślizgowe stopnie (38 x 26 cm) i zakończenia nóg z tworzywa sztucznego, a także bezpieczne zawiasy. Produkt ma konstrukcję ze stali, jest odporny na rdzę. Całość jest składana. Udźwig – 150 kg. Produkt spełnia normę EN14183:2004

2

Krause Treppy

2-stopniowa dwustronna

45 cm

Schodki aluminiowe z możliwością wchodzenia z obu stron o dużej powierzchni roboczej 200 x 350 mm. Profilowane stopnie o głębokości 80 mm. wielopunktowo nitowane połączenia między stopniami a podłużnicami. Antypoślizgowe stopki dolne podłużnic. Szybkie składanie, małe gabaryty po złożeniu.

3

Krause Safepro

2-stopniowa jednostronna

100 cm

Lekka i kompaktowa drabina aluminiowa. Posiada wysoki pałąk z hakiem na wiadro i półką do odkładania narzędzi oraz głębokie stopnie (125 mm) i nakładki antypoślizgowe. Odpowiada normie EN-131.

4

ST-D2 Drabest

2-stopniowa jednostronna

101 cm

Stalowa drabina z pałąkiem zabezpieczającym i stopkami antypoślizgowymi. Udźwig – 150 kg.

5

ORW02

2-stopniowa jednostronna

77 cm

Stalowa drabina, po złożeniu płaska – 60 mm. Udźwig – 150 kg, spełnia normę EN 131.

6

ALD 2 Drabest

2-stopniowa jednostronna

98 cm

Drabina aluminiowa z pałąkiem zabezpieczającym i stopkami antypoślizgowymi. Udźwig – 120 kg.

7

Dopplo 2 Krause

trep

45 cm

Wytrzymały, aluminiowy trep o wysokości 45 cm i maksymalnym obciążeniu 150 kg.

8

Curver

trep

65 cm

Trwały i stabilny trep wykonany z plastiku. Lekki - waży zaledwie 3 kg. Jego podest znajduje się na wysokości 43 cm. Udźwig – 150 kg.

Drabinki 3-stopniowe

Drabinka Maxi 3 to podobnie jak jej młodsza siostra – omówiona wyżej Maxi 2 – stylowy design i wysokiej jakości wykonanie włoskiej firmy Meliconi. Jako następna w rankingu uplasowała się drabina aluminiowa Dopplo 3 Krause - bezpieczna dzięki zastosowaniu stopek antypoślizgowych oraz taśm zabezpieczających, gwarantujących stabilność. Trzecia na naszej liście jest drabina Drabex 3 Stopnie – składana w szybki i wygodny sposób, wykonana z anodowanego aluminium – nie brudzącego. Kolejna natomiast to aluminiowa domowa dwustronna drabina Higher 2x3. Następna w rankingu jest drabina o dużych gumowanych stopniach - Toppy XL polskiej firmy Krause, a za nią uplasowały się ALD 3Drabest i ALW Elkop – drabiny aluminiowe o mniejszym udźwigu, bo 120 kg.

Drabinki 3-stopniowe - ranking

Miejsce

Nazwa produktu

Typ

Wysokość

Opis produktu

1

Meliconi Maxi

3-stopniowa

jednostronna

103 cm

Drabina metalowa. Obicie rączki drabinki pokryte gąbką nie niszczy ściany i mebli. Posiada ona poszerzone antypoślizgowe stopnie (38 x 26 cm) i zakończenia nóg z tworzywa sztucznego, a także bezpieczne zawiasy. Produkt ma konstrukcję ze stali, jest odporny na rdzę. Całość jest składana. Udźwig – 150 kg. Produkt spełnia normę EN14183:2004

2

Dopplo 3 Krause

3-stopniowa dwustronna

65 cm

Niewielka drabinka aluminiowa ze stopkami antypoślizgowymi i taśmami zabezpieczającymi. Udźwig – 150 kg. Spełnia normy EN 131.

3

Drabex 3 Stopnie

3-stopniowa jednostronna

70 cm

Drabinka-schodki. Aluminiowa z antypoślizgową powierzchnią stopni. Udźwig – 150 kg. Zgodna z normą PN-EN 14183:2004 E

4

Higher 2x3

3-stopniowa dwustronna

65 cm

Składana drabina aluminiowa ze stopkami antypoślizgowymi i taśmami zabezpieczającymi.

5

Toppy XL Krause

3-stopniowa jednostronna

115 cm

Drabina aluminiowa z dużymi, gumowanymi stopniami. Certyfikat EN 131.

6

ALD 3 Drabest

3-stopniowa jednostronna

125 cm

Składana drabina aluminiowa ze stopkami antypoślizgowymi. Udźwig – 120 kg.

7

ALW Elkop

3-stopniowa jednostronna

125

Składana drabina aluminiowa ze stopkami antypoślizgowymi. Udźwig – 120 kg.

ikona podziel się Przekaż dalej