Pomysły i koszty - aranżacja małej łazienki?

Wbrew obiegowej opinii wykończenie i aranżacja małej łazienki wcale nie musi być bardzo dużym wydatkiem. W ofertach handlowych znajduje się cała gama tanich produktów wykończeniowych, które mogą przynieść inwestorowi odczuwalne oszczędności. Jeśli połączymy je z niedrogim kosztem robocizny, wówczas cena końcowa będzie dla nas miłym zaskoczeniem. Przyjrzyjmy się zatem jaki byłby koszt aranżacji łazienki w bloku w stanie deweloperskim o powierzchni 6m2 przy użyciu materiałów ze średniej i niskiej półki cenowej.

Chcesz łatwo pozyskać oferty od kilku firm remontowych równocześnie i dopiero później wybrać najbardziej korzystną ofertę? Skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy na Kalkulatorach Budowlanych.

Aranżacja małej łazienki - ile kosztuje projekt łazienki?

W obliczeniach ujmujemy zakup materiałów wykończeniowych ze średniej i niskiej półki cenowej. Prace powierzamy ekipom, które oferują usługi niezłej jakości, ale przede wszystkim w niezłej cenie. Dla poczynienia pewnych oszczędności zdecydowaliśmy się na wyłożenie płytek ściennych jedynie do wysokości 1,5 m (poza okolicami kabiny prysznicowej). Łącznie płytki na ścianach będą miały około 15 m2. Pamiętajmy, że im mniejsza będzie powierzchnia do wyłożenia kafelkami, tym mniejszy będzie koszt aranżacji łazienki. Prace wykończeniowe poprzedzamy zakupem taniego projektu aranżacyjnego. Średnia cena zakupu to 100 zł za każdy 1 m2 powierzchni. Zatem nasz projekt jest wydatkiem rzędu 600 zł.

Projekt aranżacji łazienki wydaje się zbędnym wydatkiem - w końcu można to zrobić samodzielnie... Pamiętajmy jednak, że aranżacja łazienki przez profesjonalistę to nie tylko projekt i ładne wizualizacje, ale również możliwość zasięgnięcia profesjonalnych porad i wybór artykułów, które pomimo niskiej ceny charakteryzują się niezłą jakością. Przy odpowiednim rozplanowaniu nawet mała łazienka może stać się wielka!

Z drugiej strony podczas aranżacji łazienki można użyć najtańszych materiałów. Zwykle nie jest to jednak dobre rozwiązanie, gdyż trwałość łazienki będzie niska, a jej walory wizualne mocno wątpliwe.

Pojawia się jeszcze pytanie, gdzie znaleźć fachowców do wykończenia łazienki? Na pewno nie jest to prosta sprawa, mało kto ma dobre rozeznanie rynku. Dlatego dobrze zebrać kilka ofert z rynku i dopiero później wybrać tę najbardziej atrakcyjną. Można to zrobić z wykorzystaniem usługi Szukaj Wykonawcy - wypełniasz jeden formularz i to firmy zwracają się do Ciebie ze swoimi ofertami.

Wykończenie małej łazienki a hydraulika i elektryka

Pierwszym znaczącym wydatkiem będzie przerobienie instalacji elektrycznych i hydraulicznych. Mieszkanie w stanie deweloperskim posiada zwykle potrzebne punkty hydrauliczne, ale często ich rozmieszczenie nie odpowiada naszym potrzebom, nawet gdy łazienka jest mała. Dlatego często decydujemy się na przeróbki instalacji hydraulicznych, dzięki którym aranżacja łazienki na naszych warunkach będzie możliwa.

W obliczeniach należy określić liczbę wszystkich punktów kanalizacyjnych. Umywalka, prysznic czy toaleta oznaczają po jednym punkcie hydraulicznym (doprowadzenie i odprowadzenie wody). Cena wykończenia zależy oczywiście od stopnia skomplikowania prac wykończeniowych. Zakładamy, że nasza instalacja hydrauliczna nie jest skomplikowana, a hydraulik pracuje na własny rachunek i pobiera nieduże wynagrodzenie. Za przeniesienie czterech punktów hydraulicznych zapłacimy przynajmniej 800 zł. Koszt w dużym stopniu będzie uzależniony od rodzaju ściany, w której hydraulik musi kuć. Jeżeli jest to ściana z żelbetu, koszt będzie dużo wyższy.

Kolejnym istotnym wydatkiem przy wykończeniu łazienki będzie przerobienie instalacji elektrycznej. Zwykle wykonując zmiany w instalacjach hydraulicznych automatycznie tworzymy potrzebę przeróbek instalacji elektrycznej. Zatrudniamy elektryka i przerabiamy cztery punkty elektryczne. Jeśli prace nie będą zbyt czasochłonne a punkty elektryczne znajdują się w niewielkiej odległości od siebie, wówczas koszt całych prac wyniesie 275 zł. Przy okazji zamontujemy średniej jakości lampę sufitową zasilaną czterema żarówkami (koszt ok. 90 zł). Dla porównania, bardzo dobra jakościowo, stylizowana lampa sufitowa na pięć żarówek byłaby już wydatkiem rzędu 249 zł.

Łączne koszty wykończenia instalacji hydraulicznej i elektrycznej wraz z lampą wyniosły niecałe 1200 zł.

Mała łazienka a aranżacja podłogi, ścian i sufitu

Nasze podłogi i ściany są już odpowiednio wyrównane, dlatego nie ma potrzeby wykonywania wylewki i tynków. Pierwszą czynnością wykończenia łazienki staje się więc wyłożenie płytek podłogowych. Wybieramy tanie produkty o standardowym formacie 33,3 cm x 33,3 cm. Będą łatwe do ułożenia, a koszt przyzwoitych płytek na promocji to około 40 zł/m2 czyli ok 900 zł za 22 m2 płytek (zwykle należy zakupić około 10% więcej ze względu na konieczność ich docinania). W obliczeniach ujmujemy także koszty zakupu kleju (150 zł), fugi (100 zł) oraz preparatu gruntującego (10 zł). Istotnym wydatkiem będzie również cena robocizny. Wybieramy najtańszego glazurnika, który za ułożenie płytek na podłodze oczekuje wynagrodzenia w wysokości 210 zł.

Do kosztów zakupu płytek i chemii budowlanej należy doliczyć robociznę glazurnika. Najtańsi glazurnicy w niewielkich miejscowościach biorą za m2 płytek około 35 zł. W większych miastach należy się liczyć z opłatą minimum 45-50 zł/m2 i nawet do 80-100 zł w przypadku bardziej skomplikowanych pomieszczeń w dużych miastach.

Po ułożeniu płytek przystępujemy do pomalowania fragmentów ścian i sufitu, które nie będą pokryte płytkami - łączna powierzchnia 12 m2. Kolory nie będą zaskoczeniem. Wybieramy białą farbę lateksową, która będzie odporna na działanie wilgoci. Pamiętajmy, że w łazienkach nie warto używać tanich farb akrylowych. Owe produkty nie sprawdzają się w pomieszczeniach o podwyższonym poziomie wilgoci, a ich zastosowanie na ścianach łazienkowych będzie się wiązało z dużym ryzykiem. Wilgotne nawierzchnie pomalowane farbami akrylowymi mają tendencję do odbarwień i często są atakowane przez groźną dla zdrowia pleśń. Gdy na naszym suficie pojawi się czarny nalot, nasza misterna aranżacja łazienki zostanie zniszczona.

Do trzykrotnego pomalowania naszej powierzchni potrzebujemy 3,6 litrów farby (średnia cena rynkowa to niecałe 90 zł). Za zestaw malarski zapłacilibyśmy przynajmniej 60 zł. Z kolei niedrogi malarz pobierze od nas wynagrodzenie w wysokości 6-10 zł/m2 (czyli łącznie 72 zł za całość), ale raczej nie znajdziemy malarza, który będzie chciał nas odwiedzić w celu pomalowania 12 m2.  Dlatego do kosztorysu przyjmijmy koszt zakupu narzędzi malarskich.

Wykończenie łazienki kosztuje więc na etapie podłóg, ścian i sufitów ok. 2.400 zł.

Zakup i montaż sanitariatu

To istotne przedsięwzięcie, które znacząco wpłynie na to, jaki będzie koszt za wykończenie łazienki. Na szczęście w ofertach dużych sklepów znajduje się cały szereg elementów białego montażu, które można nabyć na promocjach za nieduże pieniądze. Pierwszym wydatkiem będzie zakup toalety. Wybieramy średniej jakości WC kompakt ze zbiornikiem zewnętrznym (do nabycia za ok. 470 zł). W cenie zawiera się także koszt rur zasilających oraz odpływowych. W ofertach sklepów często spotykamy się także z eleganckimi sedesami podwieszanymi, wyposażonymi w stelaż oraz zabudowany zbiornik. Produkty tego typu wyglądają znacznie bardziej elegancko i nowocześnie, jednak kosztują przynajmniej 348 zł. Montaż toalety to wydatek minimum 50-80 zł.

Kolejnym wydatkiem będzie zakup umywalki. Umywalka podszafkowa w zestawie z baterią i dodatkowo montaż to wydatek trochę ponad 500 zł. Co ciekawe, na promocji takie zestawy można kupić już za nieco ponad 100 zł, będą to jednak zestawy niskiej jakości.

Mała łazienka oznacza, że lepiej zrezygnować z montażu wanny, która zmniejszy i tak już ograniczoną powierzchnię użytkową. Znacznie bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem stanie się montaż niewielkiego prysznica. Fachowcy zalecają, aby w szczególnie małych łazienkach montować niewielkie kabiny narożne. Dzięki takiemu rozwiązaniu można w prosty sposób zaoszczędzić wolną powierzchnię użytkową i zwiększyć funkcjonalność łazienki. Najtańszy w zakupie będzie zestaw składający się z niewielkiego, akrylowego brodzika oraz polistyrenowej kabiny prysznicowej. Owe rozwiązanie może i nie będzie najbardziej eleganckie ani żywotne, jednak cena zakupu na promocji to jedynie ok. 500 zł. Warto jednak zainwestować trochę więcej i kupić niezłej jakości kabinę za około 1000 zł. Do kosztów całkowitych doliczamy także zakup baterii prysznicowej. Będzie to kolejny wydatek w wysokości około 150 zł. Dużym wydatkiem będzie również montaż kabiny z brodzikiem. Jest to pracochłonne zadanie, za które fachowcy policzą sobie średnio ok. 230 zł.

W sumie zakup i montaż wszystkich podstawowych elementów sanitariatu wyniósł nas około 2.360 zł. W obliczeniach ujęliśmy zakup niedrogich produktów dostępnych w ofertach największych sieci handlowych w Polsce. Przy odpowiednim doborze wpłyną one korzystnie na wygląd naszej łazienki.

Wyposażenie i aranżacja małej łazienki

Podczas określania kosztów za wykończenie łazienki musimy pamiętać o cenie elementów wyposażenia. Ta z pozoru mało istotna kategoria wydatków może pochłonąć sporą część naszego budżetu na wykończenie tego wnętrza.

Aranżacja małej łazienki wymaga minimalizmu i umiaru. Z pewnością przyda się spora, dwudrzwiowa szafka wisząca, którą nabędziemy za ok. 240 zł. Ważnym wydatkiem okaże się zakup pralki. Najtańsze modele nabędziemy za pośrednictwem Internetu. W niektórych sklepach internetowych znajdziemy bardzo atrakcyjne promocje cenowe. Tania pralka klasy energetycznej A może kosztować około 750 zł ale warto zapłacić 400 zł więcej i nabyć model, który będzie działał przez wiele lat. Dla porównania, najdroższe i najlepsze jakościowo pralki sprzedawane w sklepach stacjonarnych mogą kosztować nawet powyżej 2 000 zł.

Urządzając łazienkę pamiętajmy też o drobnych akcesoriach takich jak mały kosz na pranie, lustro, półka pod lustro, wieszaki na ręczniki, mydelniczka, uchwyt do papieru, łazienkowy kosz na śmieci, szczotka do WC oraz tania mata łazienkowa. Owe produkty mogą być bardzo tanie jednak ich minimalna, sumaryczna cena to przynajmniej 150-200 zł. Akcesoria z wyższej półki cenowej mogłyby zwiększyć wydatki na aranżację łazienki o kolejne 200-300 zł.

Koszt zakupu podstawowego wyposażenia łazienki wyniósł więc w naszym przypadku ponad 1.850 zł.

Sumaryczne koszty aranżacji małej łazienki w bloku

Z powyższych wyliczeń wynika, że mała łazienka o powierzchni 6 m2 wcale nie musi być bardzo dużym wydatkiem. W naszym wypadku wykończenie łazienki kosztuje niecałe 8000 zł (8300 zł, gdyby uwzględnić koszt projektu aranżacji łazienki kupionego u profesjonalisty).

W obliczeniach przyjęliśmy zakup korzystnych cenowo produktów wykończeniowych oraz materiałów z dolnej półki cenowej. Znalezienie wykonawcy w odpowiedniej cenie będzie ponadto wymagało znalezienie stosunkowo niedrogiego wykonawcy (na przykład przy wykorzystaniu tej usługi). Dzięki temu nie przepłacimy za robociznę.

Łazienka wykończona w sposób ekonomiczny z pewnością nie będzie należała do najbardziej reprezentatywnych ani najtrwalszych. Zwróćmy jednak uwagę na fakt, że dobre rozplanowanie całej inwestycji może przynieść bardzo zadowalające rezultaty. Odpowiednio zaprojektowana, ekonomiczna łazienka może stać się praktycznym i przyjemnym pomieszczeniem użytkowym.

Aranżacje małej łazienki, koszty urządzenia i inne ciekawe informacje

Zarówno dom, jak i mieszkanie w bloku mogą posiadać niewielkie pomieszczenie sanitarne. Mała łazienka jest często pomieszczeniem bez doprowadzających światło okien, co dodatkowo utrudnia funkcjonalne zaaranżowanie przestrzeni.

Wnętrza łazienki o niewielkich rozmiarach wymagają umiejętnego rozplanowania. Niewielka przestrzeń wymusza na właścicielach zagospodarowanie pomieszczenia w sposób ergonomiczny. Przydatny będzie do tego projekt małej łazienki. Wstępny projekt małej łazienki może być nawet naszkicowany na kartce papieru. Uwzględnijmy w nim wszystkie elementy wyposażenia (od WC, przez prysznic, aż po drzwi, meble i dekoracje). Im lepiej rozplanujemy projekt małej łazienki, tym nasze przyszłe pomieszczenie sanitarne będzie bardziej funkcjonalne.

Mała łazienka w bloku może posiadać bardzo ograniczoną przestrzeń. Z reguły nie będziemy mieli możliwości umieszczenia w niej prysznica oraz wanny. Dlatego wnętrza łazienki przeważnie zostają wyposażone wyłącznie w niewielki prysznic z brodzikiem. Innym praktycznym rozwiązaniem jest montaż niewielkiej wanny, wraz z obudową z paneli. Dzięki temu nasz dom, czy łazienka w bloku zyskuje miejsce o podwójnym przeznaczeniu użytkowym. Jest to prosta metoda, która sprawia, że wnętrza łazienki stają się lepiej zagospodarowane.

Kolejnym pomysłem na aranżację małej łazienki jest zakup umywalki z gotową, dopasowaną szafką. Dzięki temu wykorzystamy przestrzeń do ukrycia drobnych przyborów toaletowych. Pamiętajmy, że dobrze zagospodarowana mała łazienka w bloku lub domu powinna oszczędzać każdą przestrzeń. Dodatkowe szafki pod umywalką, czy wiszące półki pomagają w zorganizowaniu przestrzeni i wprowadzeniu do pomieszczenia wrażenia uporządkowania.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat aranżacji małej łazienki, zajrzyj do poniższego działu. Znajdziesz w nim wskazówki i porady, które sprawią, że Twój dom i wnętrza łazienki staną się bardziej praktyczne oraz wygodne w codziennym użytkowaniu. Podpowiemy Ci jak dobrać dekoracje, jak ulokować drzwi do łazienki, a także jak elegancko zagospodarować niewielkie przestrzenie łazienkowe. Na dole strony odnajdziesz też listę powiązanych tematów.