Projekty domów tanich w budowie

Czy tanie domy są możliwe?

Skoro istnieją tanie projekty domów z dogodnym kosztorysem, czemu mielibyśmy nie wierzyć specjalistom. Każdy architekt ma obowiązek umieszczać informacje zgodne z prawdą. Dlatego nawet wycena materiałów i robocizny, choć jest szacunkowa, jest zbliżona do rzeczywistych średnich wartości.

Warto poznać nie tylko same projekty, ale również sposoby umożliwiające budowę tanich domów. Dzięki temu, przy dużo niższym nakładzie finansowym, będziemy mogli pozwolić sobie na dom jednorodzinny, często spełniając swoje największe marzenie. Nie każdy chce do końca życia mieszkać w bloku. Brak pokaźnych zasobów finansowych nie musi być ku temu żadną przeszkodą. Sprawdź także przegląd projektów domów tanich w budowie.

Projekty domów tanich w budowie z kosztorysem

Przeglądając oferty biur architektonicznych, z powodzeniem natrafimy na tanie projekty domów z wejściem od południa lub wschodu. Wcale nie chodzi o to, że za sam projekt zapłacimy naprawdę niewiele, ale kosztorys związany z jego budową będzie dla nas akceptowalny.

Zwykle tanie domy w budowie to proste w swojej formie budynki, których powierzchnia użytkowa nie przekracza ok. 120-150 m2. Przeglądając projekty domów jednorodzinnych, zwykle od razu możemy sprawdzić szacunkowy kosztorys. Według niego samodzielnie jesteśmy w stanie zweryfikować, czy jest to dom tani w budowie, czy jednak będzie wymagał znacznie większego nakładu finansowego niż zakładaliśmy.

Skoro wiemy, iż kluczową dla nas informacją będzie kosztorys dołączony do każdego projektu, sprawdźmy, czy istnieje jego wersja w systemie gospodarczym. Projekty domów jednorodzinnych z kosztorysem w tym systemie z góry zakładają pewne oszczędności. Przede wszystkim większość prac budowlanych wykonujemy samodzielnie. Możemy zdecydować się również na tańsze materiały budowlane, na przykład gdy zamiast dachówki ceramicznej zamontujemy blachodachówkę. Już w ten sposób jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Małe domy, tanie w budowie mają prostą bryłę i najczęściej są parterowe, chociaż w niektórych przypadkach także poddasze nie jest szczególnie drogie.
Małe, tanie w budowie domy - jak wybrać projekt, aby dom był tani?

Na co zwracać uwagę, wybierając tanie projekty domów?

Domy parterowe tanie w budowie

Wybierając projekty domów jednorodzinnych, które będą tanie w budowie, często zwracamy uwagę na domy parterowe. Często kierujemy się założeniem, iż domy parterowe tanie w budowie pozwolą nam na wygenerowanie większych oszczędności niż w przypadku domów piętrowych. Rzeczywiście przy zachowaniu tej samej powierzchni użytkowej na parterze oszczędności będą widoczne. Jednak jeżeli chcemy zachować identyczną powierzchnię użytkową, co domy z poddaszem, wtedy domy parterowe tanie w budowie nie będą.

Ich koszt budowy podbije znacznie większa połać dachu, która przy tak dużej powierzchni nie może być dwuspadowa. Jednak jednym z rozwiązań stosowanych dla obniżenia kosztów parterowego domu jest zdecydowanie się na płaskie zadaszenie. Trzeba przyznać, że budynek będzie wymagał solidnej izolacji, ponieważ będzie narażony na bardzo duże straty ciepła.

Najtańsze domy z poddaszem

Domy z poddaszem również mogą być tanie w budowie, jeżeli zastosujemy się do odpowiednich zasad. Przede wszystkim domy z dodatkowym piętrem idealnie sprawdzą się na wąską działkę, na której parterowe budynki nie mają szans. Oczywiście kluczowym elementem, jak w poprzedniej sytuacji, jest powierzchnia użytkowa.

Gdzie zamówić projekt domu?

Jeżeli szukasz inspiracji w zakresie wyboru projektu domu, sprawdź te materiały. Dowiesz się, na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu.

Sprawdź!

Należy skupić się również na rodzaju zadaszenia. Domy z dachem dwuspadowym, a także płaską połacią będą tańsze niż domy ze skomplikowanym zadaszeniem. Zanim zdecydujemy się na konkretną wersję, musimy sprawdzić na jaki kąt nachylenia dachu możemy sobie pozwolić według Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Ponieważ w niektórych warunkach, np. górskich, kąt nachylenia dachu musi wynieść kilkadziesiąt stopni, dzięki czemu budynek będzie jeszcze lepiej chroniony przed zalegającym śniegiem. Projekty z dachem dwuspadowym są tańsze, ze względu na mniejszą ilość akcesoriów wykończeniowych, a także minimalną ilość odrzutu materiału służącego do pokrycia dachowego. Znajdź więcej inspiracji na projekty domów tanich w budowie.

Projekty domów tanich w budowie a powierzchnia użytkowa

Tanie domy są możliwe, jeżeli ich powierzchnia użytkowa nie będzie przekraczać około 120-150 metrów kwadratowych. Dlatego na samym początku należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy tak nieduży domek, nawet do 100 m2, będzie dla nas satysfakcjonujący.

Projekt małego domu bez garażu powinien by dobrze przemyślany, żeby wszystkie elementy wyposażenia mogły się swobodnie zmieścić.
Małe, tanie w budowie domy - jak wybrać projekt, aby dom był tani?

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na bryłę, która oczywiście powinna być prosta. Dużym zainteresowaniem cieszą się domy w planie prostokąta. Są one nie tylko opłacalną inwestycją, ale również świetnie nadają się na wąską działkę. Z reguły działki mające mało przyjazne wymiary również są bardziej przystępne cenowo, przez co możemy znowu obniżyć koszty inwestycji.

Najtańsze domy bez garażu

Tanie domy z reguły są bez garażu. Projekt domu z garażem wymaga dużego nakładu finansowego. Nie mówiąc już o tym, że również garaż wbudowany w bryłę domu przyczynia się do odprowadzania znacznie większego podatku.

Lepiej jest postawić wiatę garażową niż dom z garażem, która jest konstrukcją niewymagającą żadnych pozwoleń na budowę. Dodatkowo zakup gotowej konstrukcji w porównaniu do wybudowania garażu w budynku mieszkalnym, pozwala na zaoszczędzenie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Czasami jednak można wybudować parterowe domy z garażem, których koszt wybudowania będzie dla nas akceptowalny. Taki projekt może uwzględnić wyeliminowanie jakiegoś pomieszczenia lub połączenie garażu z pomieszczeniem gospodarczym. Sprawdź także, na co zwrócić uwagę przy wybieraniu projektu małego domu.

Tanie domy a kotłownia

Zazwyczaj w każdym domu jednorodzinnym jest kotłownia na paliwa stałe. Warto jednak zastanowić się, czym dokładnie zamierzamy ogrzewać nasz dom. W tej kwestii można wygenerować bardzo duże oszczędności. Jednym z opłacalnych rozwiązań, które nie wymaga aż tak dużego nakładu finansowego przy zakupie, a także użytkowaniu, jest zakup kotła na pellet. Mowa wtedy o wydatku rzędu od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Decydując się na kocioł na paliwo stałe typu węgiel, trzeba pamiętać o zagwarantowaniu przestrzeni na jego magazynowanie. Rolę składzika może pełnić pomieszczenie wydzielone wewnątrz domu, w którym będzie znajdować się kotłownia, jak i również drewutnia lub szopa znajdująca się na zewnątrz budynku.

Projekty domów tanich w budowie - podsumowanie

Zwykle najtańsze domy to nie domy parterowe lub piętrowe, ale po prostu wykorzystujące jak najmniejszą ilość materiałów budowlanych. Warto jednak pomyśleć, czy nie lepiej jest dołożyć do inwestycji, by cieszyć się później tanim użytkowaniem budynku? Projekty z wejściem od południa, a także przeszkleniami, nie wymagają tak dużej mocy ogrzewania. Możemy wybrać droższą, ale za to o wiele efektywniejszą izolację termiczną wdmuchiwaną pod ciśnieniem. Są to nieco większe koszty budowy, które nie tylko szybko się zwrócą, ale również pozwolą na generowanie zdecydowanie niższych rachunków. Dlatego w perspektywie długiego czasu, tanie domy to tak naprawdę domy pasywne, których inwestycja zwróci się znacznie szybciej niż w przypadku tradycyjnego budownictwa.

ikona podziel się Przekaż dalej