Małe turbiny wiatrowe

Małe elektrownie wiatrowe produkują do 1000W (1kW) i najczęściej wykorzystywane są przy gospodarstwach domowych, rolniczych lub małych przedsiębiorstwach. Elektrownie generujące powyżej 1000W przeznaczone są zazwyczaj do produkcji energii na skalę przemysłową.

Poniżej prezentujemy kilka typowych mitów związanych z małą energią wiatrową i wyjaśniamy, dlaczego można je całkowicie zignorować:

  • W Polsce nie ma warunków do stawiania wiatraków nowoczesne turbiny wiatrowe są bardzo wydaje i sprawdzają się w najtrudniejszych warunkach. Ponadto, jak wykazały badania Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, aż 80% terytorium Polski posiada wystarczające zasoby energetyczne aby budowa elektrowni wiatrowych była opłacalna.
  • Potrzeba stałej obsługi — zaleca się, aby małe turbiny wiatrowe były serwisowane raz w roku dla zapewnienia ich maksymalnej wydajności. To dobry wynik jak na maszynę, która pracuje bez przerwy cały rok.
  • Krótka żywotność — w przypadku prawidłowego utrzymania i serwisowania większość małych turbin wiatrowych będzie działać prawidłowo przez ponad 25 lat.
  • Duża ilość wymaganego miejsca — na otwartej przestrzeni ilość miejsca niezbędnego do efektywnej pracy nie jest duża. Mały wiatrak wybudowany przy gospodarstwie domowym nie zajmie wiele więcej miejsca niż sam słup na powierzchni działki.
  • Wiatraki są bardzo głośne i powodują efekt “cienia” — Małe elektrownie przydomowe z reguły spełniają wymogi pod względem ochrony przed hałasem już w odległości od 20 do 100 metrów od budynków mieszkalnych. Tylko w przypadku dużych elektrowni wiatrowych, wymagana odległość od budynków mieszkalnych może wynosić nawet do 800 metrów. Ponadto dobre rozplanowanie budowy pozwoli na uniknięcie efektu cienia.
  • Wymagana dedykowana linia zasilania trójfazowego zasilania — linia trójfazowa jest zalecana z perspektywy kosztów operacyjnych, jednak małe turbiny wiatrowe mogą być też skonfigurowane pod kątem pracy z instalacją jedno- lub dwufazową.
  • Niewielka liczba zainstalowanych maszyn — na całym świecie pracuje ponad 4600 urządzeń Kingspan, dzięki czemu mamy pewność, że nasze turbiny są opłacalne i wywiązują się ze swoich zadań na wszystkich kontynentach.
  • Elektrownie wiatrowe zabijają ptaki i szkodzą innym zwierzętom — wyniki wieloletnich badań przeprowadzonych w wielu krajach pokazują, że oddziaływania elektrowni wiatrowych na ptaki i inne zwierzęta są znikome. Ruch uliczny, wysokie budynki i linie wysokiego napięcia stanowią dla ptaków dużo większe zagrożenie niż elektrownie wiatrowe.

Kingspan Environmental to producent rozwiązań w dziedzinie wykorzystywania energii odnawialnej do zastosowań komercyjnych, przemysłowych i domowych. Produkty obejmują kolektory próżniowe i płaskie panele słoneczne, małe turbiny wiatrowe, jak również szeroki zakres wysokiej jakości systemów do odzyskiwania wody deszczowej. 

artykuł zewnętrzny

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny