Malowanie dachu – inwestycja w jakość

W przypadku dachu już na początku dokonywania inwestycji warto postawić na wysokiej klasy materiały, pochodzące od cenionych producentów. Liczy się nie tylko jakość dachówek czy blach, ale również sposób, w jaki zostały zaimpregnowane lub pomalowane. Najlepsze powinny zapewnić ochronę na lata. Regularne malowanie dachów pomoże przedłużyć trwałość materiałów. Wysokiej jakości usługa malowania dachów z Grupą Biotop dostępna jest na terenie całego kraju, a możesz zamówić ją pod adresem

https://www.grupabiotop.pl/oferta/malowanie-dachowki/.

Malowanie dachu to przede wszystkim sposób na wydłużenie żywotności pokrycia. Pomalowanie dachówek lub blach z wykorzystaniem farb przeznaczonych do konkretnych materiałów może zapewnić Ci nawet kilkanaście lat spokoju, a dodatkowo przedłużą trwałość i zwiększą szczelność Twojego dachu.

Malowanie dachu – czy warto malować dach?

Niestety nawet najlepsze rozwiązania nie są gwarancją wiecznej jakości i trwałości. Dach jest narażony na nieustanne działanie czynników zewnętrznych, do których należą:

 • wahania temperatury;
 • wilgoć;
 • działanie promieni UV;
 • zanieczyszczenia biologiczne, np. soki z drzew, mchy i porosty;
 • zanieczyszczenia emisyjne, np. sadza.
 • mróz
 • grad
 • szorowanie zjeżdżającego lodu

W zależności od jakości materiału pokrycia dachu oraz intensywności oddziaływania czynników zewnętrznych już po kilku–kilkunastu latach może dojść do spadku właściwości ochronnych pokrycia. Brak reakcji na spadek jakości niestety będzie skutkować pojawiającymi się uszkodzeniami, a to może z kolei prowadzić do konieczności remontu dachu i całkowitej wymiany pokrycia. Sposobem na uniknięcie tej konieczności jest malowanie dachów.

Malowanie dachu – uniknij dużych kosztów remontu

Malowanie dachu niesie porównywalne korzyści jak wymiana pokrycia. Różnicą są nawet sześciokrotnie niższe koszty. Regularne kontrolowanie jego jakości pozwoli Ci ocenić, kiedy konieczne okaże się malowanie dachu, co z kolei pozwoli Ci zaplanować budżet. Malowanie dachu zatem nie tylko kosztuje mniej, ale również okaże się znacznie mniej obciążające dla budżetu niż niespodziewana konieczność wydanie dziesiątek tysięcy złotych na remont pokrycia. Malowanie dachów to zatem nie tylko inwestycja w jakość pokrycia, ale również zapewnienie sobie większego pokoju w kwestii budżetu remontowego. Możesz przeprowadzić je z firmą GrupaBiotop.pl – Malowanie dachów, która świadczy usługi w wielu miastach Polski.

Efekty malowania dachów
Efekty malowania dachów

Kiedy pomalować dach?

Kiedy zdecydować się na malowanie dachu? Najważniejsza jest tu regularna kontrola jego stanu technicznego. W czasie oględzin zwróć uwagę na:

 • występowanie na dachówkach mchów, alg, grzybów lub innych porostów;
 • odpadające fragmenty farby, odsłaniające fragmenty blachy;
 • występowanie ognisk rdzy na dachach blaszanych;
 • obecność uszkodzonych, np. popękanych dachówek.

Jeśli zauważysz powyższe niedoskonałości, wówczas dobrze jest zdecydować się na malowanie dachu. Przegląd warto dokonywać jesienią oraz po zimie, kiedy to warunki atmosferyczne są znacznie bardziej wymagające. Malowanie dachów przed zimą lub po zimie to korzystne rozwiązanie ze względu na możliwość zabezpieczenia ich na najtrudniejszy okres roku bądź dokonania renowacji po tym sezonie.

Czym pomalować dach?

Przy malowaniu dachów koniecznie trzeba uwzględnić materiał, który go pokrywa. Bowiem dachówki ceramiczne i cementowe, a także blaszane pokrycia charakteryzują się innymi właściwościami, dlatego też wymagają zastosowania innej farby.

Czym malować dachówki ceramiczne?

Do malowania dachówki ceramicznej idealnie nada się emalia akrylowa. Doskonale kryje, dlatego gwarantuje bardzo żywy i intensywny kolor bez prześwitów. Ponadto jej właściwości zabezpieczają przed powstawaniem wykwitów wapiennych, a także zabezpieczają przed wchłanianiem wilgoci poprzez tworzenie powłoki hydrofobowej. Akrylowa powłoka będzie również skutecznie chronić przed działaniem promieni UV.

Malowanie dachówek cementowych

Malowanie dachówek cementowych powinno odbywać się z wykorzystaniem emalii akrylowo-silikonowej. Jej właściwości chronią przed zakorzenianiem się mchów, grzybów, pleśni i porostów. Natomiast dzięki tworzeniu elastycznej powłoki zapobiegają wnikaniu wilgoci w głąb struktury dachówek. Ponadto ten rodzaj emulsji zapobiega także korozji biologicznej. Dobre napigmentowanie jest z kolei gwarancją pełnego i żywego koloru.

Malowanie dachów blaszanych

Malowanie dachów blaszanych powinny odbywać się z wykorzystaniem emalii epoksydowo-akrylowych rozpuszczalnikowych. Wykazują one bardzo dobrą przyczepność do metalu, a także tworzą elastyczną powłokę, dzięki czemu pracują razem z rozszerzającym i kurczącym się wskutek działania temperatury metalem. W ten sposób nie zachodzi ryzyko, że farba popęka wskutek termoplastycznych cech metalu.

Jak pomalować dach?

Optymalnym rozwiązaniem jest malowanie natryskowe dachu, czyli wykorzystanie metody hydrodynamicznej, która polega na nakładaniu kolejnych warstw farby za pomocą specjalistycznych agregatów. Ten sposób wykorzystuje m.in. firma Biotop – Malowanie dachów, oferujące profesjonalne malowanie dachów wraz z czyszczeniem i impregnacją. Dzięki tej metodzie:

 • dach pokryty jest równomierną warstwą farby;
 • eliminacja kosztu zakupu rozpuszczalników i uwalniania się lotnych związków organicznych
 • łatwo pokrywa się całą powierzchnię, w tym porowatą powierzchnią dachówek cementowych;
 • nakładanie farby na gorąco
 • optymalizuje się czas pracy oraz ilość zużytej farby, co wpływa na finalny koszt usługi;
 • szybki proces schnięcia farby nakładanej hydrodynamicznie pozwala jednego dnia niezbędne dwie warstwy.
 • możliwość przetłoczenia gęstych farb (oszczędność rozpuszczalników)
 • dach wygląda jak nowy (brak śladu widocznego po malowaniu dachów pędzlem)

Ile kosztuje malowanie dachu?

Cena usługi malowania dachu liczona jest za 1 metr kwadratowy zależy od wielu czynników. Pierwszym z nich z nich lokalizacja, bowiem w różnych rejonach Polski ceny przedstawiają się nieco inaczej. Inne istotne czynniki, które wpływają na koszt malowania dachu to:

 • rodzaj pokrycia dachu;
 • rodzaj wybranej przez klienta farby;
 • czynności wykonywane w ramach usługi.

Jak zatem kosztowo przedstawia się malowanie dachu? Cena usługi zaczyna się od około 30 zł za metr kwadratowy. Wraz ze wzrostem jakości i trwałości farby koszty te będą rosły. Dobrą wiadomością dla inwestorów jest to, że wraz ze wzrostem powierzchni dachu można liczyć na atrakcyjne rabaty.

Zdecyduj się na profesjonalną usługę malowania dachów

Malowanie dachu to czynność wymagająca wykorzystania profesjonalnych narzędzi, najwyższej jakości farb, zastosowania środków bezpieczeństwa oraz właściwej utylizacji odpadów. Dlatego najkorzystniej jest skorzystać z fachowych usług, jakie oferuje m.in. Grupa Biotop – Malowanie Dachów.

Artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny