Malowanie mebli, czyli prosty sposób na odnowę mieszkania

Wydawać by się mogło, że sposób na to, jak odnowić meble, jest bardzo trudny. Nic bardziej mylnego. W zasadzie wystarczy zmiana koloru mebli, by całe pomieszczenie wydawało się odświeżone i zupełnie inne. Malowanie może być nawet sposobem na kompletną zmianę stylu i aranżacji mieszkania. A potrzeba do tego tak niewiele. Kilka pociągnięć pędzla i możesz cieszyć się odnowionym i nowoczesnym mieszkaniem, idealnie wpasowującym się w najnowsze trendy.

Przede wszystkim musisz sięgnąć po dobrej jakości farby do malowania mebli. Jej rodzaj powinien być bardzo starannie dobrany do rodzaju mebli, które zamierzasz poddać renowacji. Co innego przyda się do odnawiania mebli z płyty wiórowej, inny produkt musisz wybrać do malowania mebli okleinowanych. W tym pierwszym przypadku świetnie sprawdzają się farby akrylowe, które są idealne do mebli o średnim zużyciu. Nadają się do malowania szafy na biało, mogą być wykorzystywane do mebli z płyty. Należy jednak unikać używania jej w przypadku kredensów i szafek stojących w kuchni, ponieważ para wodna i gorąco mogą sprawić, że kolor nie będzie się zbyt dobrze prezentował. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się farba alkidowa. Jest bardzo trwała, jednak jej czas schnięcia trwa dość długo, więc jej zastosowanie wydłuży cały czas remontu. To ona najlepiej nadaje się także do malowania boazerii.

Malowanie mebli okleinowych

Okleina na meblach pozwala na zaoszczędzenie większej kwoty. Pokrywa meble wykonane z płyty wiórowej, a nie z płyty litej, dlatego są to znacznie tańsze produkty. Tego rodzaju meble maluje się jednak nieco trudniej. Przede wszystkim należy mieć na względzie to, że należy nałożyć kilka warstw, aby dokładnie pokryć wcześniejszy kolor i nasączyć okleinę. Każdy pojedynczy mebel powinien być pomalowany 5-6 razy.

W tym wypadku potrzebne są także specjalne farby do mebli. Malowanie mebli standardowymi farbami do drewna lub takimi do malowania ścian oczywiście się uda, jednak kolor zacznie schodzić ze śliskiej okleiny. Dlatego należy sięgnąć po specjalistyczne farby akrylowe.

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest rozkręcenie mebla i dokładne umycie. Powierzchnia powinna być gładka i odtłuszczona. Meble warto na kilka godzin pozostawić do wyschnięcia zanim rozpocznie się malowanie. Do malowania mebli należy mieć dużo cierpliwości. Odnawianie mebli z płyty wiórowej wymaga nałożenia kilku równych i bardzo cienkich warstw farby, które po wyschnięciu pokrywa się 2-3 warstwami lakieru do drewna. Dopiero wtedy uzyskuje się wymarzony efekt, a mebel jest zabezpieczony przed płowieniem koloru i niszczeniem.

Zmiana koloru mebli, czyli zmienna moda

Do tej pory meble były przede wszystkim w naturalnym kolorze drewna, rzadziej zdarzały się czarne. Były pociągnięte wyłącznie lakierem lub olejem i środkiem grzybobójczym. Teraz jednak królują kolory. Do najbardziej powszechnych należy biel. Nic dziwnego, w końcu malowanie szafy na biało jest pierwszym krokiem do stworzenia bardzo modnego wnętrza w stylu skandynawskim.

Jak odnowić meble bardziej oryginalnie? Fantastycznym pomysłem jest przemalowanie ich na szary kolor. Dobrze sprawdza się oczywiście czerń i wszelkie granaty. W pokoju dziecinnym i sypialni można pozwolić sobie na wiele więcej szaleństwa. Wszelkie pudrowe róże i pastelowe odcienie wspaniale sprawdzą się w tych właśnie pomieszczeniach.

Twoje ulubione meble już dawno straciły swój blask? Pokażemy Ci, jak je pomalować, aby przywrócić im dawny wygląd. Wydawać by się mogło, że odnawianie starych mebli należy do rzeczy trudnych. W praktyce jest to bardzo łatwe i sprawia wiele radości podczas naprawy starego mebla.

Malowanie mebli - przygotowanie

Odnawianie starych mebli nie zawsze należy do prostych czynności, szczególnie gdy mowa o meblach fornirowanych. Jednak możemy je gruntownie wyremontować. Początek prac zaczynamy więc od naprawy starej okleiny. W przypadku, gdy mamy do czynienia z nietrwałą powłoką, usuwamy fragmenty, które słabo się trzymają. Ubytki, które są widoczne na powierzchni powinny być zaszpachlowane.

Po wyschnięciu szpachli, istotne jest dokładnie przeszlifowanie całej powierzchni w celu uzyskania gładkiego i równego podłoża oraz nadaniu odpowiedniego kształtu wypełnieniom. Podłoże możemy szlifować za pomocą papieru ściernego o gradacji 120 lub szlifierki oscylacyjnej. Następnie usuwamy pył, myjemy i odtłuszczamy mebel z okleiny. Porady dotyczące wyboru farby znajdziesz w tym artykule.

Przyklejenie nowej okleiny

Jednym ze sposobów odnowienia mebli ze sklejki jest pokrycie go nową okleiną. Odmierzone kawałki forniru należy przekleić do wcześniej przygotowanej powierzchni, mając na uwadze, że w pierwszej kolejności oklejamy blat mebla, po czym jego brzegi i boki. W tym celu możemy użyć odpowiedniego kleju kontaktowego, który dostępny jest w hurtowniach stolarskich lub meblarskich. W zależności od gęstości kleju, nakładamy go pędzlem lub szpachelką. Następnie czekamy aż całkowicie wyschnie. Gdy będzie suchy w dotyku, możemy pokryć mebel okleiną.

Malowanie mebli z okleiny

Meble z okleiny naznaczone historią zaleca się oddać w ręce doświadczonej osoby, która przywróci ich dawny blask i uzupełni ubytki w sposób niewidoczny dla oka. Jeśli jednak są one niewielkie, możemy pokusić się o samodzielne malowanie mebli, odmieniając tym samym ich całkowity wygląd.

W celu naprawienia wszelkiego rodzaju mebli ze sklejki, istotne jest wykorzystanie wyłącznie naturalnych klejów żywicznych – najlepiej sprawdzi się tak zwany klej perełka. Spełnienie tego warunku jest bardzo ważne, gdyż każda wykonana czynność z zastosowaniem kleju organicznego może okazać się odwracalna. Jeśli więc popełnimy błąd lub samodzielne malowanie mebli nam nie wyjdzie – nasz przedmiot będziemy mogli prawidłowo odnowić. Każdy klej sztuczny, w tym popularne rodzaje klejów przeznaczonych do drewna, sprawią, że nasze działania będą nieodwracalna i na stałe wnikną w naturalny surowiec. Jeśli interesują cię farby kredowe, więcej na ich temat przeczytasz w tym artykule.

Jeśli nie chcemy zakrywać odstających i zniekształconych na skutek wilgotności fragmentów forniru, powinniśmy je nasączyć wodą. Warto jednak pamiętać, aby nie polewać mebla wodą. Fragmenty forniru nasączamy za pomocą nawilżonej gąbki lub bawełnianej ściereczki. Wilgotny materiał możemy pozostawić na meblu na kilka godzin. Po takim czasie, fornir stanie się plastyczny, dzięki czemu będziemy mogli dokleić go we właściwym miejscu. Następnie malujemy mebel za pomocą wodorozcieńczalnej emalii akrylowej do drewna. 

Meble laminowane ze sztucznej okleiny powinniśmy pokryć lakierem przemysłowym. Po oczyszczeniu powierzchni, nakładamy podkład dwuskładnikowy, który wyróżnia się przyczepnością. Innym rozwiązaniem może być wykorzystanie farby kredowej przeznaczonej do malowania różnych powierzchni, w tym mebli laminowanych.