Malowanie mebli krok po kroku - zrób to sam!

Twoje ulubione meble już dawno straciły swój blask? Pokażemy Ci, jak je pomalować, aby przywrócić im dawny wygląd. Wydawać by się mogło, że odnawianie starych mebli należy do rzeczy trudnych. W praktyce jest to bardzo łatwe i sprawia wiele radości podczas naprawy starego mebla.

Jeśli planujesz remont wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu formularza uzyskasz dostęp do ofert sprawdzonych fachowców.

Ocena: 4,6/5 (głosów 9)

Prace podczas malowania mebli pędzlem

Malowanie mebli - przygotowanie

Odnawianie starych mebli nie zawsze należy do prostych czynności, szczególnie gdy mowa o meblach fornirowanych. Jednak możemy je gruntownie wyremontować. Początek prac zaczynamy więc od naprawy starej okleiny. W przypadku, gdy mamy do czynienia z nietrwałą powłoką, usuwamy fragmenty, które słabo się trzymają. Ubytki, które są widoczne na powierzchni powinny być zaszpachlowane.

Po wyschnięciu szpachli, istotne jest dokładnie przeszlifowanie całej powierzchni w celu uzyskania gładkiego i równego podłoża oraz nadaniu odpowiedniego kształtu wypełnieniom. Podłoże możemy szlifować za pomocą papieru ściernego o gradacji 120 lub szlifierki oscylacyjnej. Następnie usuwamy pył, myjemy i odtłuszczamy mebel z okleiny. Porady dotyczące wyboru farby znajdziesz w tym artykule.

Przyklejenie nowej okleiny

Jednym ze sposobów odnowienia mebli ze sklejki jest pokrycie go nową okleiną. Odmierzone kawałki forniru należy przekleić do wcześniej przygotowanej powierzchni, mając na uwadze, że w pierwszej kolejności oklejamy blat mebla, po czym jego brzegi i boki. W tym celu możemy użyć odpowiedniego kleju kontaktowego, który dostępny jest w hurtowniach stolarskich lub meblarskich. W zależności od gęstości kleju, nakładamy go pędzlem lub szpachelką. Następnie czekamy aż całkowicie wyschnie. Gdy będzie suchy w dotyku, możemy pokryć mebel okleiną.

Malowanie mebli z okleiny

Meble z okleiny naznaczone historią zaleca się oddać w ręce doświadczonej osoby, która przywróci ich dawny blask i uzupełni ubytki w sposób niewidoczny dla oka. Jeśli jednak są one niewielkie, możemy pokusić się o samodzielne malowanie mebli, odmieniając tym samym ich całkowity wygląd.

W celu naprawienia wszelkiego rodzaju mebli ze sklejki, istotne jest wykorzystanie wyłącznie naturalnych klejów żywicznych – najlepiej sprawdzi się tak zwany klej perełka. Spełnienie tego warunku jest bardzo ważne, gdyż każda wykonana czynność z zastosowaniem kleju organicznego może okazać się odwracalna. Jeśli więc popełnimy błąd lub samodzielne malowanie mebli nam nie wyjdzie – nasz przedmiot będziemy mogli prawidłowo odnowić. Każdy klej sztuczny, w tym popularne rodzaje klejów przeznaczonych do drewna, sprawią, że nasze działania będą nieodwracalna i na stałe wnikną w naturalny surowiec. Jeśli interesują cię farby kredowe, więcej na ich temat przeczytasz w tym artykule.

Jeśli nie chcemy zakrywać odstających i zniekształconych na skutek wilgotności fragmentów forniru, powinniśmy je nasączyć wodą. Warto jednak pamiętać, aby nie polewać mebla wodą. Fragmenty forniru nasączamy za pomocą nawilżonej gąbki lub bawełnianej ściereczki. Wilgotny materiał możemy pozostawić na meblu na kilka godzin. Po takim czasie, fornir stanie się plastyczny, dzięki czemu będziemy mogli dokleić go we właściwym miejscu. Następnie malujemy mebel za pomocą wodorozcieńczalnej emalii akrylowej do drewna. 

Meble laminowane ze sztucznej okleiny powinniśmy pokryć lakierem przemysłowym. Po oczyszczeniu powierzchni, nakładamy podkład dwuskładnikowy, który wyróżnia się przyczepnością. Innym rozwiązaniem może być wykorzystanie farby kredowej przeznaczonej do malowania różnych powierzchni, w tym mebli laminowanych.

, aktualizacja 3 grudnia 2017
Zaloguj się aby dodać komentarz

Zaloguj


Jeżeli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się bezpłatnie.
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij