Jak pomalować meble z okleiny?

Malowanie mebli z okleiny - odnawianie mebli za pomocą farby

Kilkunastoletnia zabudowa meblowa może się każdemu znudzić. Choć nie zawsze mowa o zniszczonych meblach, tylko o takich, które dawno już wyszły z mody. Niezbyt drogim wyjściem z tej sytuacji jest przemalowanie ich przykładowo na biało. Meble z okleiny nie są skomplikowane w budowie. Zamiast kupować nowy zestaw mebli, można spróbować pomalować je na inny kolor.

Malowanie mebli okleinowych może wpłynąć na resztę pomieszczenia. Zazwyczaj meble kuchenne czy łazienkowe zajmują dużą powierzchnię, dlatego też ich wygląd ma znaczący wpływ na styl wykończenia danego pomieszczenia. Jeśli dodatkowo dołączy się do mebli nowe uchwyty czy zawiasy, to niewielkim kosztem można zrobić dużo zmian wizualnych.

Malowanie mebli okleinowych – sposoby

Aby pomalować laminowane meble ze sklejki, nie trzeba mieć dużej wiedzy czy doświadczenia. Wystarczą podstawowe umiejętności manualne. Na samym początku należy ściągnąć z płyty meblowej wszelkie uchwyty czy klamki. Natomiast elementy, które nie mogą być zdemontowane, należy odpowiednio zabezpieczyć przed farbą. Powierzchnie, które docelowo będą poddane przemalowaniu, warto dokładnie przygotować. Im więcej czasu spędzi się na czyszczeniu czy odtłuszczaniu oklein, tym lepszy efekt uzyska się po odnawianiu.

Dobrym rozwiązaniem będzie także rozkręcenie mebli. Dzięki temu na spokojnie będzie można zmienić kolor każdej szafki ze sklejki. Na przygotowaną płytę w okleinie poleca się nałożyć podkład, który utrwali efekt końcowy. Następnie można już przejść do malowania mebli laminowanych. Odnawianie koloru będzie polegało zazwyczaj na nałożeniu kilku warstw farby tak, aby skutecznie zmienić kolor. W zależności od tego, ile schnie wybrana farba, należy przestrzegać przerw między każdą warstwą.

Polecane narzędzia dla każdego majsterkowicza - sprawdź oferty

Malowanie mebli laminowanych ze sklejki można zakończyć już na tym etapie. Niemniej jednak zalecane jest dodatkowe bejcowanie czy zastosowanie lakieru półmatowego. Wszystko to, aby zabezpieczyć pomalowaną powłokę przed codziennymi uszkodzeniami. Po całkowitym wyschnięciu farby można ponownie skręcić meble i ewentualnie zamontować nowe klamki dla lepszego efektu odnowienia.

Przemalowanie mebli – przegląd oferty farb oraz porady praktyczne

Jaka farba do malowania mebli z płyt laminowanych?

Przemalowanie mebli w okleinie wymaga użycia specjalnie dostosowanej farby. Powinna ona zabezpieczać szafki z płyty laminowanej przed uszkodzeniem mechanicznym. Istotną kwestią jest to, aby nowo powstała powłoka była odporna na wilgoć. Jest to szczególnie ważne, jeśli odnawiane meble znajdują się na stałe w kuchni czy w łazience.

Dobrą opcją może być farba akrylowa, która szybko schnie, ale za to nie jest wysoce odporna na przetarcia. Sprawdzi się do takich mebli w okleinach jak mało używane komody czy półki. Do często używanych mebli kuchennych czy łazienkowych zaleca się wykorzystanie farby olejnej. Plusem jest ich wysoka wytrzymałość, niestety jednak minusem jest długi czas schnięcia oraz nieprzyjemny zapach podczas malowania.

Jak już wcześniej zostało zauważone, korzystnym rozwiązaniem jest wstępne nałożenie farby podkładowej. Okleina jest z natury śliska i utrudnia malowanie. Przyczepność wybranej farby znacznie się zwiększy, jeśli przed malowaniem nałoży się warstwę specjalnego podkładu. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak pomalować meble samodzielnie.

Malowanie i bejcowanie mebli okleinowych – o czym warto wiedzieć?

Oprócz odpowiedniej farby warto zaopatrzyć się również w wałek malarski. W marketach budowlanych dostępnych jest kilka rodzajów wałka. Czynnikiem, który będzie miał decydujący wpływ na zakup, będzie rodzaj farby i sposób wykończenia malowanej powierzchni. Wałek gąbkowy sprawdzi się w przypadku, kiedy zależeć będzie na idealnie gładkiej powłoce. Inne rodzaje wałków mogą z większym prawdopodobieństwem zostawiać smugi na malowanej powierzchni.

Obecnie popularne są projekty mebli kuchennych czy aranżacje łazienek utrzymane w białych tonacjach. Dobór koloru podczas malowania mebli okleinowych będzie ważny zarówno ze względu na oczekiwania klienta, jak i aktualne trendy w aranżacjach wnętrz. Przemalowanie okleiny na biało będzie nawiązywać do najpopularniejszych projektów mebli kuchennych, ale z drugiej strony będzie to dużo tańsze rozwiązanie na zmianę wystroju kuchni czy aranżację łazienki.

Można również zdecydować się na bardziej odważne kolory. Malowanie mebli okleinowych na odcienie szarości, czerwieni czy zieleni jest równie popularne. Odnowienie mebli niskim kosztem daj im drugą szansę. Jeśli jednak są na nich znaczne oznaki zniszczenia czy odchodzenie sklejki, to w takim wypadku warto jednak przemyśleć kwestię zakupu nowych mebli. Malowanie mebli z okleiny będzie skuteczne i efektowne jedynie na niezniszczonych szafkach czy komodach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny