Malowanie płytek łazienkowych – porady praktyczne – farby, instrukcja – krok po kroku

Farba do płytek - co warto wiedzieć

Zanim jednak zdecydujemy się na malowanie płytek ściennych, warto dowiedzieć się jaka farba okaże się najlepszym rozwiązaniem. W sprzedaży dostępne są specjalne farby, które dedykowane są do poszczególnych typów okładzin. To właśnie dzięki nim możliwe jest bezpieczne i skuteczne malowanie płytek ściennych. Na opakowaniach produktów znajdziemy stosowną informację o ich zastosowaniu. Dlatego dostępna jest między innymi farba do glazury, jak i również farba do płytek ceramicznych lub gresu.

Pod żadnym pozorem nie powinniśmy stosować zwykłych farb, które stosujemy na inne nawierzchnie. Powodem tego jest zbyt niska trwałość, a także nieodpowiednia przyczepność do podłoża. Nie stosując się tej zasady, malowanie kafli łazienkowych nie będzie efektywne. Natomiast dedykowana farba do płytek będzie wyróżniała się odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a także na wilgoć. W końcu płytki najczęściej wykorzystywane są w takich pomieszczeniach, jak kuchnia lub łazienka. W związku z tym farba do płytek powinna być także odporna na regularne czyszczenie, nawet przy pomocy silniejszych detergentów. Sprawdź także ten artykuł o farbach do glazury.

Malowanie kafli łazienkowych krok po kroku

Jak przygotować się do malowania płytek? Decydując się na malowanie płytek ceramicznych, jako szybką formę odświeżenia łazienki lub kuchni, należy wykonać kilka istotnych czynności przygotowujących okładzinę do nałożenia na nią farby. Pierwszym krokiem będzie dokładne umycie wszystkich kafelek, a następnie ich odtłuszczenie. W innym przypadku malowanie kafelek nie przyniesie oczekiwanego efektu, ze względu na słabą przyczepność do podłoża. W krótkim czasie od malowania będziemy mogli spodziewać się tego, że farba do glazury zacznie po prostu odpryskiwać.

Po usunięciu wszelkich zabrudzeń kolejnym krokiem będzie zniwelowanie różnych ubytków. Wszelkie zarysowania oraz odpryski możemy wypełnić specjalnie przeznaczonym do tego celu akrylem. Pamiętajmy także o tym, aby uzupełnić wszelkie ubytki w fugach. Na tym etapie lepiej jest poświęcić nieco więcej czasu, dzięki czemu malowanie płytek łazienkowych przyniesie oczekiwany efekt. Jeżeli wypełnienia doprowadziły do powstania jakichkolwiek nierówności, to możemy się ich pozbyć przy pomocy drobnoziarnistego papieru ściernego. Ostatnim krokiem, który wymaga od nas tego typu renowacja terakoty lub innych płytek ceramicznych, jest zabezpieczenie pozostałych powierzchni, których nie chcemy ubrudzić farbą. A może zainteresuje cię także ten artykuł o malowaniu płytek podłogowych?

Malowanie płytek łazienkowych – porady praktyczne – farby, instrukcja – krok po kroku

Płytki do domu w niskich cenach - sprawdź!

Zanim w ruch pójdzie farba do glazury lub płytek ceramicznych, nie zapomnijmy o solidnym zagruntowaniu wszystkich kafelek. Malowanie płytek łazienkowych powinno odbywać się przy pomocy specjalnie przeznaczonej farby do gruntowania. Na opakowaniu znajduje się instrukcja, która najczęściej zawiera informację o konieczności rozcieńczenia preparatu. Pewnym utrudnieniem podczas gruntowania jest czas nakładania farby gruntującej. Emulsja bardzo szybko wysycha, dlatego preparat należy nakładać nie tylko równomiernie, ale również sprawnie. Po zagruntowaniu nawierzchni ostatnim etapem będzie malowanie płytek ściennych oraz podłogowych właściwą farbą. Najlepiej tę czynność jest zaplanować kolejnego dnia, kiedy preparat gruntujący nie tylko dokładnie wyschnie, ale również zawiąże się z podłożem. Warto, aby malowanie kafelek odbywało się przy pomocy wałka. Chociaż do tego celu można również użyć pędzla. Zazwyczaj nie musimy martwić się o nakładanie drugiej warstwy farby. Po kilku dniach farba do glazury lub płytek ceramicznych powinna dokładnie wyschnąć. Jeżeli zależy nam na tym, aby metamorfoza łazienki zyskała trwały efekt, dobrze jest nałożyć na powierzchnię kafelek dodatkową warstwę lakieru ochronnego. A może zainteresuje cię także ten artykuł o rodzajach farb do płytek?

Malowanie płytek łazienkowych – czy to się opłaca?

Już wiesz, że malowanie kafli łazienkowych jest nie tylko możliwe, ale również nie zalicza się ono do zbyt skomplikowanych czynności. Jednak mogą pojawić się wątpliwości typu, czy na pewno taka metamorfoza łazienki jest opłacalna? Okazuje się, że nawet wybierając najdroższą farbę do kafelek, nadal renowacja terakoty wyjdzie o wiele taniej, niż wymiana wszystkich płytek. Jak wiadomo sam koszt zakupu kafelek wahać się będzie od ok. 30 zł wzwyż za metr kwadratowy. Natomiast najpopularniejsza farba renowacyjna pozwalająca na malowanie płytek ceramicznych V33 kosztuje ok. 80 zł/0,5 l. Natomiast firma Hydropox oferuje farbę w cenie ok. 100 zł/kg. Przy czym malowanie płytek łazienkowych przy jej pomocy jest bardzo wydajne – 1 kg farby wystarczy na pomalowanie nawet 6 metrów kwadratowych powierzchni.

Czy malowanie kafelek posiada jakieś słabe strony? Na pewno do nich zalicza się ograniczona ilość możliwości do wyboru, jeżeli chodzi o design łazienki. Ponieważ decydując się na nowe kafle mamy do wyboru praktycznie nieograniczoną ilość kolorów i wzorów, dzięki którym metamorfoza łazienki może przynieść wyjątkowe efekty. Natomiast malowanie płytek ściennych i podłogowych raczej pozwala nam wybrać nowy kolor do wnętrza. Dlatego niektóre osoby uznają, że taka renowacja terakoty polega jedynie na odświeżeniu jej wyglądu, a nie na całkowitej zmianie wystroju. Sprawdź także ten artykuł na temat malowania kafelek krok po kroku.Na pewno malowanie płytek ceramicznych to prosty, szybki i przede wszystkim tani sposób na zmiany w swoim mieszkaniu. Tym bardziej że malowanie kafelek nie wymaga żadnego doświadczenia, a także zapotrzebowania na drogie narzędzia. Dlatego renowacja terakoty może zostać przeprowadzona całkowicie samodzielnie. Pamiętajmy jednak, aby mimo wszystko malowanie kafli łazienkowych odbywało się zgodnie z powyższymi wskazówkami, wtedy końcowy efekt będzie utrzymywać się przez długi czas. Do malowania płytek nie trzeba zamawiać fachowca, gdyż można je z powodzeniem przeprowadzić samodzielnie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny