O czym należy pamiętać przed malowaniem sufitu

Niezależnie czy jest to malowanie sufitu czy malowanie ścian, istnieje kilka uniwersalnych zasad których należy się trzymać aby praca była efektywna i zakończyła się powodzeniem.

Przede wszystkim, zarówno malowanie sufitu jak i malowanie ścian przeprowadzamy w odpowiedniej temperaturze. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna być ani za niska, ani za wysoka. Najbardziej optymalne warunki to temperatura rzędu 15 do 20 st.C. Podobnie w przypadku układania kafelkówdowiedz się kto w Twojej okolicy wykonuje takie usługi poprzez wypełnienie naszego bezpłatnego formularza i zrób równocześnie remont kuchni lub łazienki.

Istotne jest, aby w pomieszczeniu nie panowała zbyt duża wilgoć lub było zbyt sucho. Zarówno letnie upały, jak i zimowe mrozy nie są najlepsze do podjęcia się zdania polegającego na malowaniu.

Zasadniczo jeśli przeprowadzamy malowanie sufitu, najczęściej będziemy również przeprowadzać malowanie ścian. W takim przypadku zawsze zaczynamy od sufitu. Przed malowaniem musimy dobrze zabezpieczyć wszystkie sprzęty i meble w pomieszczeniu. Przed rozpoczęciem malowania przydatna będzie folia malarska oraz taśma malarska. Twój sufit szpecą zbędne elementy takie jak rury itp.? Przeczytaj o suficie napinanym, który pomoże rozwiązać ten problem.

Folią malarską przykrywamy meble, podłogę oraz wszystkie większe sprzęty, które mogą zostać pobrudzone czy pochlapane farbą podczas malowania. Mniejsze elementy i przedmioty możemy zabezpieczyć za pomocą taśmy malarskiej. Taśma malarska posłuży z powodzeniem również do przyklejenia folii malarskiej, tak by nie zsunęła się z zabezpieczonych powierzchni.

Przed malowaniem warto usunąć z pomieszczenia te przedmioty i meble, które można wynieść. To samo dotyczy wszelkich ozdób na ściany oraz obrazów, luster i rolet okiennych.

Znajdź ekipę malarską

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę malarską lub firmę remontową, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

Krok po kroku przechodzimy do kolejnego etapu którym jest przygotowanie powierzchni która ma zostać pomalowana. Trzeba się zastanowić jak pomalować sufit, żeby był idealny i zadbać, żeby przed malowaniem był czysty, gładki, bez ubytków i uszkodzeń. Tak więc należy w pierwszej kolejności porządnie go umyć i oczyścić. W celu umycia sufitu można zastosować różne metody. Jedną z nich jest użycie płynu do mycia naczyń z wodą. Kolejnym - bardziej efektywnym jest zastosowanie mydła malarskiego. Mydło malarskie poradzi sobie z brudem, kurzem i plamami o niewielkim oraz średnim natężeniu.

W przypadku sadzy i tłustych plam wskazana powyżej metoda może nie wystarczyć. W sprzedaży są specjalne preparaty do mycia ścian i sufitów, lecz swoją skutecznością nie przewyższają zwykłego mydła malarskiego - które możemy nabyć już za kilka lub kilkanaście złotych.

Jeśli plamy są bardzo uciążliwe warto zastosować farbę podkładową, która zagruntuje powierzchnię i pokryje plamy. Oczywiście przed malowaniem i czyszczeniem należy uzupełnić ubytki, na przykład za pomocą gipsu czy mieszanki gruntującej.

Jeśli sufit był malowany wcześniej farbą której nie da się zmyć (farba klejowa), niestety należy farbę usunąć w sposób mechaniczny. Jeśli farba odchodzi od sufitu lub ma słabą przyczepność należy bezwzględnie ją usunąć, a później wyrównać, uzupełnić ubytki i umyć sufit.

Jaką farbę wybrać do malowania sufitu?

To jaką farbę wybierzemy będzie miało wpływ na to jak będzie prezentował się nasz sufit. Dodatkowo rodzaj farby będzie determinował trwałość powłoki.

Producenci oferują bardzo duży wybór farb z przeznaczeniem do sufitu. Najczęściej są one opatrzone właśnie taką etykietką. Jednak wybór farby zależy również od stopnia zniszczenia sufitu oraz rodzaju pomieszczenia. Przed rozpoczęciem zakupu warto zastanowić się czego wymaga malowana powierzchnia. W kuchni i łazience najlepiej zda egzamin specjalna farba do pomieszczeń w których panuje wilgoć. Do bardzo zniszczonych sufitów lepiej sprawdzi się farba akrylowa lub lateksowa na bazie rozpuszczalników. W sypialni lub salonie gdzie sufit jest mało wyeksploatowany w zupełności wystarczy zastosować farbę emulsyjną. Może to być emulsja winylowa lub akrylowa.

Producenci farb, między innymi Dulux czy Śnieżka, na swoich stronach internetowych zamieszczają porady, którą farbę spośród swojego asortymentu polecają do malowania sufitów, a którą do ścian. Warto przeczytać te porady, ewentualnie zasięgnąć opinii sprzedawcy kupując farbę w sklepie.

Dulux do malowania sufitu poleca swoją farbę Dulux Absolute White. Jest to akrylowa emulsja wodna, która daje efekt śnieżnej bieli o matowym wykończeniu. Jest to farba wydajna, co podczas malowania sufitu jest jej atutem. Cena tego produktu to około 54 złotych za 9 litrów.

Z kolei producent farb Tikkurila do sufitów poleca farbę Tikkurila Anti-Reflex white. Jest to farba lateksowa, antyrefleksyjna, która dzięki związkom tytanu i wypełniaczom powoduje wrażenie ultra-gładkiego sufitu, gdyż niweluje refleksy powodujące ten efekt. Jest to farba wydajna i wysokojakościowa, jednak jej cena jest wysoka - za 3 litry produktu zapłacimy około 90 złotych.

Farby do domu w najlepszych cenach - sprawdź!

Cena dobrej jakości farb nie powinna jednak odstraszać. Sufit wymaga dobrego pokrycia. Porady dotyczące malowania sufitu często pomijają kwestię kolorystyki. Nic w tym dziwnego, najbardziej popularną barwą na sufit jest śnieżna biel. Rzeczywiście, malowanie sufitu na biało daje efekt świeżości i optycznie powiększa przestrzeń, podkreślając estetykę wnętrza.

Jednak czasem warto zdecydować się na inną kolorystykę, która również może prezentować się świetnie w różnego typu pomieszczeniach. Kolor powinien być jednak stonowany i współgrać ze stylem wnętrza i kolorem ścian. W modzie są delikatne pastele, delikatne błękity i róż. Dla odważnych pozostają pasy - mogą być w dwóch nie kolidujących ze sobą barwach. Na przykład błękicie i delikatnej szarości.

Malowanie sufitu można zrobić pędzelkiem lub wałkiem na teleskopowej rączce. Malowanie sufitu nie jest wygodne, ale warto je zrobić.
Malowanie sufitu krok po kroku - cena i porady jak malować sufit

Malowanie sufitu krok po kroku

Jak pomalować sufit aby był gładki, świeży i nie wymagał późniejszych kłopotliwych poprawek? Krok po kroku spróbujemy przejść przez wszystkie kolejne etapy, które są niezbędne podczas malowania sufitu.

Jeszcze przed malowaniem należy przygotować wiadro na farbę i mieszadło. Niezbędny będzie wałek z okapnikiem lub dobry wałek do malowania sufitu oraz pędzel, którym pomalujemy wszelkie krawędzie oraz miejsca słabo dostępne dla wałka. Warto zaopatrzyć się w kombinezon roboczy i czapkę ochronną.

Należy krok po kroku przeczytać instrukcję i zalecenia producenta farby, która posłuży do malowania. Te informacje znajdziemy w karcie produktu lub w specyfikacji dołączonej do opakowania farby. Farbę należy dokładnie wymieszać w proporcjach zalecanych przez producenta.

Malowanie sufitu należy przeprowadzać z zachowaniem ścisłej kolejności. Rozpoczynamy pracę od narożnika przy oknie, należy przeprowadzać malowanie sufitu wzdłuż krótszego boku. Krawędzie i naroża malujemy pędzlem.

Podczas malowania nie należy przerywać pracy i robić przerw. Kiedy poszczególne miejsca będą schły w różnym czasie może dojść do powstania nieestetycznych smug. Jeśli sufit ma duży metraż warto pokusić się o malowanie sufitu w zespole dwóch osób. Malowanie sufitu wykonujemy pasami. Kolejne pasy malujemy prostopadle do poprzednich. Czasem może się zdarzyć, że niezbędne będzie dwukrotne malowanie sufitu.

Warto skorzystać również z porady fachowca lub porady zamieszczonej na stronie internetowej producenta farb. Na stronach internetowych dostępne są również wideo poradniki z których dowiemy się jak pomalować sufit prawidłowo oraz jaka technika malowania jest najlepsza.

Pamiętajmy, że malowanie ścian przeprowadza się dopiero jako kolejny etap. Jeśli rozpoczniemy od malowania ścian, podczas malowania sufitu może dojść do zachlapania pomalowanych uprzednio powierzchni.

Po malowaniu można posprzątać i odkleić taśmę malarską a także zdjąć folię ze sprzętów. Pomieszczenie świeżo pomalowane powinno być odpowiednio wentylowane i wywietrzone. Szybkość schnięcia farby zależy od jej rodzaju, cały proces może trwać od kilku dni do nawet dwóch tygodni.

Cena narzędzi i materiałów

Koszt malowania sufitów to głownie cena farb. Cena farby to od 6 do nawet 30 złotych za litr. Są marki droższe i tańsze.

Godnymi polecenia są farby firmy Śnieżka. Cena farby tego producenta to od 8 do 20 złotych za litr produktu. Inną polecaną marką jest Dekoral. Cena produktów tej marki to od 8 złotych za litr. Są oczywiście również dużo tańsze farby. Cena farby do ścian i sufitów firmy Dragon to 2 złote za litr.

Cena farb to tylko jeden element wśród kosztów, jednak najbardziej znaczący. Do tego należy doliczyć koszt zakupu wałków i pędzli do malowania, folii i taśmy malarskiej. Ponadto należy zaopatrzyć się w szpachelkę i skrobak do wyrównywania. Do tego należy doliczyć koszty zakupu gipsu lub gładzi oraz mydła malarskiego. Są to jednak koszty całościowo dość niskie.

Biorąc pod uwagę średnią cenę farby i dodając do tego koszt niezbędnych narzędzi i akcesoriów pomocniczych, można spokojnie oszacować że koszt dwukrotnego pomalowania sufitów o łącznej powierzchni 50 m2 wyniesie około 300 do 400 złotych. Oczywiście koszt finalny wzrośnie jeśli wynajmiemy ekipę malarską, która zażąda za robociznę od 200 do nawet 500 złotych.

Koszt samodzielnego malowania sufitu będzie wyższy jeśli zdecydujemy się na drogie narzędzia ułatwiające pracę. W sklepach budowlano -wykończeniowych dostępne są teleskopowe wałki malarskie, które umożliwiają malowanie bez użycia drabiny. Ich cena to najczęściej powyżej 100 złotych. Dostępne są również elektryczne wałki malarskie oraz wałki z aplikatorami.

Koszty zależą w dużej mierze również od wydajności samej farby, jej ceny oraz od tego czy sufit będzie malowany jeden czy dwa razy.

Poznaj jeszcze dokładniejsze koszty i porady na temat malowania różnymi rodzajami farb ścian, sufitów oraz tapetowania, czytając nasz artykuł: koszt malowania ścian i sufitu vs. koszty tapetowania - co kosztuje więcej?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny