Zalety małych domów parterowych – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Bliskość natury, brak schodów i oszczędność miejsca

Domy parterowe cieszą się ostatnio niezwykłym powodzeniem. Inwestorzy coraz więcej uwagi poświęcają bowiem przestronności wnętrz, a także bliższej integracji budynku z otoczeniem. Dom parterowy jest przede wszystkim spójny z ogrodem, a to doskonała wiadomość dla ludzi potrzebujących być blisko natury. Przestrzeń projektu domu parterowego można w prosty sposób połączyć z przestrzenią zewnętrzną, a więc na przykład z rodzinnym tarasem. W przeciwieństwie do wielokondygnacyjnych brył, w tak zwanej parterówce granice między domem a ogrodem naturalnie zanikają. Efekt ten osiągnąć można zarówno przy budynku o powierzchni 50 m2, jak i domu o wielkości 140 m2.

Zaletą domu parterowego jest, że nie ma w nim schodów. To ogromne udogodnienie dla tych, którzy wolą do wszystkich pomieszczeń dostawać się na jednym tylko poziomie. Niestety, pokonywanie schodów dla niektórych może być dużą przeszkodą w codziennym życiu. Starsze i schorowane osoby, a także małe dzieci z pewnością będą mieć problem, aby każdego dnia wchodzić i schodzić ze schodów. Żeby uniknąć niepotrzebnego stresu i narażenia rodziny na kłopoty, warto rozważyć zakup małego, parterowego domu jednorodzinnego. Tylko w takim bowiem domu przemieszczanie się między pokojami będzie komfortowe. Poza tym, decydując się na dom bez schodów, automatycznie pojawia się także duża oszczędność miejsca. Wbrew pozorom schody zajmują go bowiem naprawdę sporo.

Czy projekt domu parterowego to słuszna inwestycja?

Czas wybudowania domu parterowego jest znacznie krótszy niż w przypadku budynków wielopoziomowych. Poza tym, w parterówce jest też mniejsze ryzyko błędów wykonawczych – nie ma bowiem do zrobienia np. dodatkowego stropu w budynku. Poza tym w domu parterowym unika się ciemnych i długich korytarzy, gdyż projekt mieści się tylko na jednej kondygnacji. Komunikacja między pomieszczeniami musi zostać wobec tego wydłużona, co automatycznie umożliwia wpuszczenie do domu więcej światła niż w domach wielokondygnacyjnych. Aby urozmaicić przestrzeń wewnątrz budynku, zawsze można zastosować różnicę poziomów podłogi (np. między salonem a jadalnią). To pozwoli w niebanalny sposób oddzielić oba pomieszczenia, mimo że będą w jednej przestrzeni.

Zbudowanie domu parterowego to słuszna inwestycja, zwłaszcza gdy chcemy być blisko rodziny. Jeśli ma się małe dzieci, schorowane i starsze osoby pod opieką, budowa parterówki jest najlepszym rozwiązaniem. W takim budynku o wiele lepiej można zaopiekować się innymi i mieć wszystkich „na oku”. Co ważne, budowa małego domu parterowego to również mniejsze koszty. Dom buduje się bowiem łatwiej niż wielopoziomowe budynki. Nie ma żadnych skomplikowanych ścian czy fasady, a to minimalizuje wydatki związane z budową. Jeśli szukasz taniego, niewielkiego i oryginalnego projektu domu dla swojej rodziny, koniecznie zajrzyj tutaj: https://z500.pl/.

Dla kogo mały dom? Sprawdź, czy warto postawić na małe projekty domów

Mały dom dla rodziny – zalety, które warto znać

Małe domy są coraz częściej rozchwytywane, zwłaszcza przez młode rodziny. Wiele z nich decyduje się na właśnie taki dom, rezygnując z wielokondygnacyjnego budynku albo mieszkania w bloku. Zakup małego domu jest dziś bardzo opłacalny. Raz, że niewielka powierzchnia to mniejsze koszty zakupu domu. A dwa, że mniej przestrzeni to również mniejsze zmartwienia – zarówno, jeśli chodzi o dbanie o dom, jak i jego wyposażenie. Duży dom oznacza też zwykle duży problem. Przecież trzeba o niego dbać, ogrzewać i utrzymywać. Rozsądniejszą opcją więc, zwłaszcza dla młodych rodzin, jest inwestycja w mały dom. Wybudowanie go będzie lepsze od zamieszkania w wielorodzinnym bloku i jednocześnie tańsze niż budowa ogromnej posiadłości.

Mały dom najczęściej ma metraż do 140 m2. Można powiedzieć, że jego wielkość zbliżona jest więc do sporego apartamentowca. Szukając prywatności i spokoju, budowa niewielkiego domu jednorodzinnego będzie jednak znacznie lepszym pomysłem niż mieszkanie w bloku. Nie dość, że inwestycja opłaci się pod względem kosztów, to w dodatku komfort użytkowania domu będzie znacznie większy niż w apartamencie. Mały dom to także możliwość wybudowania prywatnego garażu – spokojnie zmieści się on nawet przy projekcie domu parterowego. Warto też dodać, że mały dom to minimalizacja kłopotów przy pracach wykończeniowych – takie zwykle pojawiają się przy projektach dużych posiadłości.

Inwestycja w mały dom – właśnie dlatego warto go wybudować!

Coraz więcej ludzi decyduje się zamieszkać w małym domu jednorodzinnym. Często działki, które są atrakcyjnie położone, nie są zbyt wielkie. Na właśnie tych działkach jedyną rozsądną opcją okazuje się wybudowanie niewielkiego, najczęściej parterowego domu. Mały dom to najlepsza inwestycja dla młodych ludzi, którzy nie mają ani pieniędzy na kupno wielokondygnacyjnej posiadłości, ani czasu na jej prowadzenie. Co ciekawe, budowa takiego domu na obrzeżach niejednokrotnie okazuje się znacznie korzystniejsza niż kupno apartamentu w ścisłym centrum miasta. Nie można zapominać również o tym, że mniejszy dom to mniejsze rachunki za ogrzewanie, prąd czy wodę. Mały dom do 140 m2 będzie wystarczający nawet dla czteroosobowej rodziny. Nie trzeba więc martwić się o to, czy wszyscy na pewno się w nim pomieszczą.

Dlaczego jeszcze warto wybudować dom? Otóż z przyczyn czysto… przedsiębiorczych. Dziś młodym ludziom bardziej opłaca się wziąć mniejszy kredyt, aby szybciej go spłacić i móc później ewentualnie sprzedać posiadłość. To znacznie lepsza opcja niż zaciąganie kredytu na lata tylko po to, aby mieć wielki dom na pokaz. Warto dodać, że te wielkie domy zwykle trudniej jest później sprzedać. Kupując dom, należy zawsze myśleć przyszłościowo. Właśnie takim przyszłościowym rozwiązaniem będzie mały, parterowy dom.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej