Małżeństwo z wyboru: Model ruchu i dofinansowanie z UE
Zintegrowany Model Ruchu to narzędzie, które otwarło nam ścieżkę do funduszy unijnych dla inwestycji transportowych. Nie jest to jedyne zadanie tego zaawansowanego modelu – dzięki niemu władze na najwyższych szczeblach mogą podejmować zoptymalizowane decyzje strategiczne, a podmioty świadczące usługi publiczne tworzą swoje własne modele lokalne.
Czym jest ZMR?
Efektywne planowanie, zarządzanie oraz optymalizowanie systemów transportowych nie byłoby możliwe bez modelowania ruchu. Polega ono na symulowaniu zachowań uczestników ruchu oraz przepływu pojazdów i pasażerów sieci transportowej, do czego wykorzystywane są zaawansowane modele komputerowe. Model ruchu pomaga w pozyskaniu zestawu danych potrzebnych do analizy przebiegu sieci transportowych.
Właściwe zrozumienie poszczególnych etapów modelowania i zmiennych wpływających na zachowania transportowe wydają się kwestią kluczową, która umożliwia przygotowanie takiego narzędzia. To zadanie zostało powierzone Centrum Unijnych Projektów Transportowych, które stworzyło Zintegrowany Model Ruchu – produkt wspierający planowanie transportu zarówno na poziomie strategicznym, jak i lokalnym.
Model bazowy ZMR składa się z czterech stopni. Każda symulacja podróży zawiera następujące kroki:
- generację ruchu, czyli określenie rozpoczynanych i kończonych podróży dla każdej gminy,
- rozkład przestrzenny, który wskazuje ilość podróży pomiędzy parą rejonów,
- podział zadań przewozowych sprawdzający, jaki udział w podróżach mają konkretne środki transportu,
- rozkład ruchu na sieć, czyli identyfikację wszystkich tras przejazdu pomiędzy gminami.
Zintegrowany Model Ruchu ma wspierać ministerstwa, organizacje i spółki świadczące usługi publiczne w zakresie planowania i podejmowania decyzji inwestycyjnych. ZMR jest narzędziem, które ma zagwarantować bezpieczną, komfortową, wiarygodną i dostępną infrastrukturę transportową.
Co łączy Zintegrowany Model Ruchu ze środkami z UE?
ZMR jest narzędziem, które wspiera wypełnienie warunku podstawowego Komisji Europejskiej w zakresie finansowania inwestycji transportowych w perspektywie lat 2021-2027. Dzięki Zintegrowanemu Modelowi Ruchu można w rzetelny sposób określić obecny oraz przyszły stan infrastruktury transportowej, łącznie z analizą ruchu i oceną ekonomiczną. To narzędzie stanowi podstawę do opracowywania dokładniejszych modeli oraz pozwala pozyskać Fundusze Europejskie na rozwój transportu w ramach unijnego budżetu na lata 2021-2027.
Dzięki multimodalnemu krajowemu modelowi transportowemu strategiczne decyzje z zakresu polityki transportowej państwa mogą być podejmowane w sposób przemyślany, a przede wszystkim optymalny. ZMR w żaden sposób nie koliduje z innymi modelami ruchu, na przykład analizami przygotowywanymi przez zarządców infrastruktury.
W jaki sposób można pozyskać ZMR?
Za przygotowanie oraz utrzymanie Zintegrowanego Modelu Ruchu odpowiada Centrum Unijnych Projektów Transportowych – jednostka podlegająca Ministerstwu Infrastruktury oraz Ministerstwu Funduszy i Polityki Regionalnej. W tworzeniu Zintegrowanego Modelu Ruchu biorą udział eksperci CUPT, a także doradcy z zakresu planowania transportu oraz modelowania ruchu. CUPT zajmuje się nie tylko opracowywaniem i doskonaleniem tego narzędzia – jest odpowiedzialne także za tworzenie podręczników oraz wytycznych dla beneficjentów, które ułatwiają przygotowywanie analiz transportowych w oparciu o ZMR.
Z narzędzia ZMR korzystają ministerstwa oraz inne instytucje świadczące usługi w sektorze transportu, procesie planowania, czy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Umożliwia ono zbudowanie własnego modelu dla analizowanego obszaru – wystarczy doszczegółowić i skalibrować interesujące nas dane.
Centrum Unijnych Projektów Transportowych udostępnia zainteresowanym podmiotom Zintegrowany Model Ruchu nieodpłatnie na zasadzie umowy licencyjnej. Model na rok bazowy oraz modele prognostyczne są udostępniane nieodpłatnie, podobnie jak raport techniczny oraz prognoza zmiennych objaśniających do roku 2060. W celu otrzymania szczegółowych informacji na temat Zintegrowanego Modelu Ruchu oraz sposobów jego pozyskania należy kontaktować się z CUPT poprzez skrzynkę mailową lub formularz dostępny na stronie internetowej tej jednostki.