Mandat za przekroczenie prędkości – limity prędkości

Dozwoloną prędkość na określonych drogach określa Ustawa Prawo o ruchu drogowym. Jest ona od wielu lat stała we wszystkich przypadkach. Na drodze często można spotkać znaki z ograniczeniem prędkości, do których kierowcy muszą się stosować. Najczęściej wynika to ze stanu nawierzchni lub z powodu pobliskiej szkoły czy zbliżających się ostrych zakrętów. Jednakże poza tym, kiedy nie ma znaków drogowych, zawsze obowiązują takie same prędkości.

W terenie zabudowanym dopuszczalna prędkość pojazdu w godzinach od 5 do 23 wynosi 50 km/h, a w nocy – 60 km/h. Inaczej wygląda to w strefie zamieszkania, ponieważ to jest 20 km/h – to miejsce, gdzie po drodze mogą chodzić piesi i trzeba zastosować szczególną ostrożność.

Poza tym jednak można poruszać się z wyższą prędkością. Poza terenem zabudowanym jest to 90 km/h. Na innych drogach wygląda to inaczej:

  • Na autostradzie: 140 km/h,
  • Na drodze ekspresowej dwujezdniowej: 120 km/h,
  • Na drodze ekspresowej jednojezdniowej: 100 km/h,

Mandat za przekroczenie prędkości można otrzymać zarówno w momencie przekroczenia dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym i poza nim. Nie istnieje coś takiego, jak dopuszczalne przekroczenie prędkości – wartość wyższa niż kilka kilometrów na godzinę może spowodować wystawienie mandatu.

Jaki mandat za przekroczenie prędkości? Cennik mandatów

W przypadku niedostosowania się do ograniczenia prędkości określonych przez Ustawę Prawo o ruchu drogowym lub znaki drogowe karą jest grzywna i tak zwane punkty karne. Wysokość kary jest zależna od kilku czynników. „Widełki”, czyli to, jaki mandat za przekroczenie prędkości ci grozi, określa taryfikator mandatów, ale dokładną wysokość kary przyznaje policjant, który wystawia konkretny mandat.

Przekroczenie prędkości – taryfikator mandatów

Przekroczenie prędkości – taryfikator mandatów

Przekroczenie prędkości

Cennik mandatów

do 10 km/h

do 50 zł

11-20 km/h

50 – 100 zł

21-30 km/h

100 – 200 zł

31-40 km/h

200 – 300 zł

41-50 km/h

300 – 400 zł

ponad 51 km/h

400 – 500 zł

Karą grzywny od 50 do 200 zł może zostać obarczony także kierowca, który powoduje utrudnienia w ruchu drogowym innym uczestnikom.

Policjant przy samochodzie oraz jaki mandat za przekroczenie prędkości i liczba punktów karnych
Jaki mandat za przekroczenie prędkości oraz taryfikator punktów karnych

Mandat za przekroczenie prędkości – ile punktów karnych?

Kara pieniężna nie jest jedyną formą kary za przekroczenie prędkości. Naliczane są także punkty karne. Każdy kierowca może ich zgromadzić maksymalnie 24 (wyjątkiem są kierowcy, którzy mają prawo jazdy krócej niż rok) i wtedy odbierane jest mu dokument uprawniający do poruszania pojazdem. Należy w takim wypadku zdawać egzamin raz jeszcze. Co ważne, ilość punktów karnych można zmniejszyć poprzez zrobienie specjalnego kursu.

O ile wysokość mandatu może być uznaniowa przez policjanta, to wysokość punktów karnych jest stała zależnie od poziomu przekroczonej prędkości. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru.

Przekroczenie prędkości – taryfikator punktów karnych

Przekroczenie prędkości

Punkty karne

do 10 km/h

1 punkt

11-20 km/h

2 punkty

21-30 km/h

4 punkty

31-40 km/h

6 punktów

41-50 km/h

8 punktów

ponad 51 km/h

10 punktów

Taryfikator mandatów a przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym

Niedawno pojawiły się przepisy, w świetle których za przekroczenie prędkości powyżej 50 km na godzinę w terenie zabudowanym grozi odebranie prawa jazdy na czas trzech miesięcy. Jest to spowodowane faktem, że bardzo wiele osób w terenie zabudowanym jeździ zbyt szybko, co jest bardzo dużym zagrożeniem dla ludzi. Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym powyżej 50 km/h było zagrożone odebraniem uprawnień w 2019 roku. Rok później, w lipcu 2020 roku zaszły pewne zmiany.

Od 1 lipca prawo jazdy może zostać odebrane także w przypadku znacznego przekroczenia prędkości w przypadku dróg poza terenem zabudowanym. Taką decyzję wydaje starosta i jest ona natychmiastowa. Wyjątkiem są sytuacje krytyczne – na przykład w czasie przejazdu do szpitala w razie zagrożenia życia lub zdrowia lub na przykład podczas odwożenia kobiety na porodówkę w trakcie akcji porodowej.

Szacuje się, że w tym roku prawo jazdy straci około 20000 osób więcej niż 2019 roku. Zaostrzenie przepisów może być jednak rozwiązaniem bardzo wielu problemów na polskich drogach. Przepisy w tym zakresie jednak dość szybko się zmieniają. Trzeba być na bieżąco, by wiedzieć, co i kiedy się zmienia. Planowane są na przykład zmiany dotyczące zwiększonej dopuszczalnej prędkości w nocy. Nieznajomość prawa szkodzi, a w przypadku przepisów ruchu drogowego może się to znacznie odbić na naszej kieszeni.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny