Markety budowlane - przegląd największych sieci sklepów w Polsce

Każda osoba zaangażowana w budowę domu czy remont mieszkanie wie jak ważne są dobre materiały budowlane. Na szczęście dostęp do tego typu produktów jest bardzo łatwy. Ogromne w tym zasługi mają markety budowlane. Można w nich zakupić wszystkie potrzebne rzeczy. W Polsce funkcjonuje kilka wiodący sieci. Dlatego też przygotowaliśmy zestawienie największych z nich.

Popularny supermarket budowlany

W naszym kraju dużą popularnością cieszą się markety budowlane należące do grupy PSB. Jest to skrót od nazwy Polskie Składy Budowlane. Ta rodzima sieć handlowa jest obecna na rynku od 1998 roku. Jej asortyment jest wypełniony prostymi materiałami wykończeniowymi. W sklepach należących do PSB można też kupić praktycznie wszystkie materiały opisane w katalogach. Kolejny tani market budowlany na naszej liście to powstała w 1969 Castorama. Ta francuska marka w Polsce pojawiła się w roku 1997. Ten sklep budowlany należy do najlepiej wyposażonych na rynku. Znajdziemy w nim niemal wszystkie materiały niezbędne do rozpoczęcia prac. Castorama to również produkty remontowe, wyposażenia mieszkań, ogrodów oraz fachowa obsługa.

Do największych należy też niemiecki supermarket budowlany Obi. Ta sieć pojawiła się na europejskim rynku w 1970 roku. W Polsce zadebiutowała w 1997 roku. Obi specjalizuje się w materiałach wykończeniowych. Drugą dziedziną, na którą kładzie nacisk są akcesoria do wyposażenia mieszkań i ogrodów. Na naszej liście musi też znaleźć się sklep budowlany o nazwie Leroy Merlin. Jest to francuska sieć marketów, założenie pierwszego z nich datuje się na 1923 rok. W Polsce marka pojawiła się w 1996 roku. Leroy Merlin oddaje do dyspozycji klientów dość bogaty asortyment. Dominują w nim materiały wykończeniowe oraz akcesoria do wyposażania i dekorowania wnętrz.

W 1997 roku w naszym kraju pojawiły się sklepy o nazwie Praktiker. Ten niemiecki, tani market budowlany a konkretnie cała sieć powstała w 1978 roku. Praktiker oferował przede wszystkim narzędzia oraz akcesoria używane na placach budowy oraz przy remontach. Niestety firmę dotknęły poważne problemy finansowe i w zasadzie przestała istnieć. Jednakże na polskim rynku funkcjonują inne, mniejsze markety. Jako przykłady można podać dwa, znane sklepy. Pierwszy z nich to francuskie Brico Marche. Druga sieć to szwedzka Jula.