Markizy tarasowe - na co zwrócić uwagę przy wyborze

Markizy tarasowe to jedne z najbardziej popularnych sposobów na zadaszenie tarasu. Mają bardzo wiele zalet, a jedną z najważniejszych jest to, że są znacznie tańsze w stosunku do innych rozwiązań tego typu. Nie tylko cena jest czynnikiem decydującym o ich powszechności. Nie bez znaczenia jest także to, że świetnie spełniają swoją powinność. Są przeciwdeszczowe, chronią także przed słońcem. Rzucają miły cień, pod którym można odpocząć.

Markiza tarasowa to świetne rozwiązanie tam, gdzie budowa daszku jest niemożliwa. Markizy zewnętrzne są łatwe w montażu, można je szybko przymocować do ściany. Nie wymagają pozwoleń na budowę ani zmian w projekcie domu. Markizy zewnętrzne powinny być zrobione z trwałych materiałów, które będą miały wysokie wskaźniki przeciwdeszczowe. Warto, by dodatkowo także nie przepuszczały promieniowania UV. Najlepszej jakości markiza tarasowa jest pokryta specjalną warstwą filtra przeciw promieniowaniem UVA i UVB. Dzięki temu można bezpiecznie odpoczywać pod nią nawet w czasie największych upałów.

Markizy tarasowe – rodzaje

Wyróżnia się cztery rodzaje markiz. Typowa markiza tarasowa jest dość duża, służy do osłonięcia całego tarasu. Może być składana przegubowo, wtedy jest bardziej praktyczna. O wiele mniejsza jest markiza balkonowa, jak sama nazwa wskazuje, służy wyłącznie do osłonięcia balkonu. Można spotkać się także z markizą koszową, czyli taką o półokrągłym kształcie. Jej zadaniem jest ocienianie okna lub drzwi. Często zastępuje roletę tarasową, ponieważ ma duże walory dekoracyjne.

Ciekawym rozwiązaniem jest także markiza ogrodowa. To wolnostojąca markiza, która wyglądem może nieco przypominać parasol. Jest jednak prostokątna lub kwadratowa, rozpięta na stalowym maszcie. Oczywiście markiza ogrodowa może być składana.

Markizy tarasowe mogą różnić się rodzajem konstrukcji. W zasadzie wyróżnia się trzy typy:

Markizy tarasowe z pełną kasetą – to markizy, które można szybko złożyć, a cała konstrukcja chowa się w kasecie. Dzięki temu materiał jest lepiej chroniony przed działaniem czynników zewnętrznych. Markizy z kasetą utrzymują się na jednym uchwycie. Ich ceny są nieco wyższe niż innych typów.

Markizy tarasowe z półkasetą – mają niewielki daszek, pod który chowa się zwinięty materiał markizy. Ich dużą zaletą jest cena, znacznie niższa niż w przypadku markiz z pełną kasetą.

Markiza bez kasety jest rozłożona cały czas. Najczęściej mocuje się ją tylko na okres letni, jesienią ściąga się, by nie była narażona na działanie i ciężar śniegu.

Markizy tarasowe – cennik

Markizy tarasowe można kupić w zasadzie w każdym sklepie z materiałami budowlanymi i wykończeniowymi. Sklepy takie jak Castorama czy OBI mają bardzo duży wybór różnych rodzajów, kolorów i materiałów. Oczywiście Castorama lub OBI mają nieco wyższe ceny, najtaniej rolety tarasowe i markizy można kupić w sklepach online. Jednak najtaniej nie zawsze oznacza najlepiej, warto więc zapoznać się z cennikiem markiz tarasowych w różnych sklepach ogrodniczych i z materiałami wykończeniowymi.

Cena markizy zależy zarówno od materiałów, z którego jest wykonana, jak i rodzaju konstrukcji. Najtańsze bez kasety można kupić za około 400 zł, za takie półkasetonowe należy spodziewać się ceny wyższej niż 700 zł. Najdroższe są takie markizy z pełną kasetą. Kosztują od 1500 zł wzwyż, a koszt jest zależny od wielkości i zasięgu markizy.