Marzysz o wnętrzach jak z filmu? Meble w stylu kolonialnym to coś dla Ciebie!
Nie przemawia do Ciebie zimny styl skandynawski czy minimalistyczny, które od pewnego czasu królują w dekoracji wnętrz? Wolisz pomieszczenia przytulne, z nutą egzotyki, masywnymi meblami i pewnym eklektyzmem? Z zapartym tchem oglądasz filmy o przygodach Indiana Jonesa czy „Pożegnanie z Afryką” i zachwycasz się ich klimatem? Meble kolonialne są stworzone dla Ciebie! Za ich sprawą, w domowym zaciszu poczujesz się niczym w ulubionymi filmie.
Nuta historii….
Styl kolonialny narodził się w XIX wieku, czyli w czasach przygód Indiany Jonesa czy perypetii miłosnych Karen Blixen z „Pożegnania z Afryką” i jak sama nazwa wskazuje, wywodzi się od kolonii brytyjskich licznie występujących w krajach afrykańskich i Indiach. Mieszanka kultury zachodu (brytyjskiego porządku, francuskiej nonszalancji) z orientem czy afrykańskimi korzeniami skutkuje niepowtarzalnym charakterem jakim meble kolonialne się odznaczają.
Meble kolonialne, czyli orientalne drewno
Podstawową cechą mebli kolonialnych jest materiał, z którego powstały. Są to naturalne drzewa o orientalnym pochodzeniu. Znajdziesz wśród nich palisander, z którego wykonany jest stół drewniany jadalniany z kolekcji State Oiled Matt (Mandallin). Nada on niepowtarzalnego charakteru i podkreśli wagę miejsca, czyli jadalnię, gdzie spotyka się często cała rodzina, aby po trudach dnia spędzić razem czas.
Innym, charakterystycznym dla tego stylu materiałem, jest mahoń. Meble mahoniowe są ciężkie, solidne i masywne, jak zresztą wszystkie meble kolonialne. Aby nadać orientalnej nuty nowoczesnemu wnętrzu, warto zastanowić się nad zakupem np. komody wykonanej z ciemnego drewna mahoniowego.
Komoda RTV z kolekcji Opium sprawi, że zwykły telewizor czy sprzęt grający będą się prezentować niebanalnie, a szuflady pomieszczą zbiór niejednego melomana czy kinomana.
Obok palisandru i mahoniu, w produkcji mebli kolonialnych wykorzystuje się mango i drewno teku. Z tego ostatniego powstała kolekcja Toraja Tek, która może być oryginalnym akcentem w wielu wnętrzach. Półka z tej kolekcji wyeksponuje m.in. zbiór orientalnych roślin, masek afrykańskich wojowników czy kolekcję książek o dalekich podróżach.
Cechy charakterystyczne - zdobienia i masywna bryła
Obok materiału, z którego są zrobione, bardzo ważna jest bryła mebli kolonialnych. Są one masywne, nierzadko bogato zdobione. Dokładnie taki jest stylowy stolik pod telefon/ lampkę klasyczny, którym nie powstydziłby się Indiana Jones i który doskonale wkomponuje się w wystrój zarówno bardzo męskiego gabinetu, jak i stylowego przedpokoju.
W kolonialnych wnętrzach poza naturalnym drewnem w ciemnym odcieniu, ważne miejsce zajmują metalowe detale. Oprócz dodatków codziennego użytku np. lamp, zegarów czy akcesoriów do kominka, wyróżniają się metalowe okucia nadające meblom solidnego wyglądu.
Klimatyczny półmrok niczym w „Łowcy Jeleni”
Wnętrza kolonialne to nie tylko ciemne meble, ale także ciemne kolory ścian w barwach zbliżonych naturze – zieleń, brąz, beże, ciemne (np. w kolorze butelkowej zieleni, szare, ciemnobrązowe) obicia mebli i ograniczony dostęp światła, który nadaje klimatu tajemnicy zupełnie jak w barze w „Łowcy jeleni”.
Klimatyczny półmrok idealnie wkomponuje się w wystrój sypialni nadając jej przytulnego, ciepłego i nieco nostalgicznego charakteru. W kolonialnej sypialni najważniejsze miejsce zajmuje masywne, wręcz królewskie łoże takie jak łóżko drewniane Walnut. Nawiązuje ono swym charakterem do Indii, gdzie mistrzowie rzemieślnictwa ręcznie wykonują każdy detal, frezy czy żłobienie tak, aby mebel sam w sobie stanowił doskonałą dekorację wnętrza.
Co oprócz drewna? Skórzane, naturalne obicia
Elementy kolonialne znajdują się także w dużych, masywnych, wygodnych meblach wypoczynkowych, najlepiej ze skórzanymi obiciami. Żywcem wyjętymi z filmy Woody’ego Allena „Annie Hall”.
Podczas gdy w sypialni króluje masywne, małżeńskie łoże, w salonie w stylu kolonialnym poczytne miejsce zajmuje solidny komplet wypoczynkowy lub duża, wygodna sofa jak np. sofa pikowana, skórzana Brown Exclusive. Dzięki obiciu ze skóry naturalnej i wygodnej strukturze, zachęca do wypoczynku i oddaniu się ulubionej lekturze lub obejrzeniu dawno niewidzianego filmu.
Zdjęcia i pomoc w przygotowaniu treści Mandallin.pl – meble kolonialne i akcesoria z Indii i Indonezji.
Artykuł sponsorowany