Żurawie budowlane w akcji

Żuraw nowy kontra używany – co bardziej się opłaca?

Warto pamiętać, że zarówno żurawie stacjonarne jak i samojezdne są bardzo drogie w zakupie. Za nowe urządzenie trzeba zapłacić od kilkuset tysięcy do kilku milionów złotych. Taki wydatek stanowi dość duże obciążenie dla budżetu inwestycyjnego wielu firm i przedsiębiorstw. Zakup tak kosztownych maszyn niejednokrotnie wiąże się z koniecznością zasięgnięcia wysokiego kredytu i zwraca się dopiero po dość długim czasie. Dlatego coraz większe grono inwestorów decyduje się na kupno urządzeń używanych. W sieci bez trudu odnajdziemy branżowe strony internetowe zajmujące się udostępnianiem ogłoszeń dotyczących sprzedaży maszyn budowlanych takich jak żurawie (na przykład na machinerypark.pl). Ceny żurawi i innych maszyn wydają się bardzo kuszące. Warto zwrócić uwagę, że już kilkuletni sprzęt budowlany może być nawet o 40% tańszy w porównaniu do sprzętu nowego (o podobnych parametrach). Pamiętajmy, że żurawie są urządzeniami charakteryzującymi się długim okresem eksploatacji. Dlatego zakup używanych, kilkuletnich maszyn wydaje się być bardzo rozsądnym posunięciem.

Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu?

Zakup nowych żurawi z pewnością nie przysporzy zbyt dużych problemów. Inwestor powinien jedynie wybrać maszynę odpowiednio dopasowaną do własnych potrzeb. Warto też sprawdzić w praktyce jak wygląda użytkowanie konkretnego sprzętu. Producenci wychodzą naprzeciw tego typu oczekiwaniom i udostępniają swoje maszyny do celów testowych.

Kupno żurawi używanych to bardziej skomplikowane przedsięwzięcie. Wiadomo, że podstawowym parametrem wyboru powinien być stan techniczny. Jednak równie ważne są także inne czynniki. W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na rok produkcji żurawia. Im maszyna będzie młodsza, tym więcej znajdziemy w niej funkcjonalnych rozwiązań, które ułatwiają obsługę. Zadbajmy także o to by kupiona przez nas maszyna pochodziła z legalnego źródła. Niestety żurawie nie posiadają kart pojazdu. Jedynym źródłem informacji o ich legalnym pochodzeniu jest dokumentacja oraz dowód zakupu. Przed dokonaniem transakcji sprawdźmy także numery fabryczne. Dzięki temu zyskamy pewność, że maszyna pochodzi z legalnego źródła i może być objęta ewentualnym okresem gwarancyjnym. Kolejnym aspektem na który warto zwrócić uwagę jest stan licznika maszyny (niestety często bywa cofnięty). Jeśli stan licznika wydaje się być podejrzanie niski, najprawdopodobniej maszyna nie jest warta swojej ceny, a jej zakup wiąże się z dużym ryzykiem.

 Podstawowe rodzaje żurawi

Żurawie budowlane dzielimy ze względu na sposób montażu, miejsce obrotu oraz typ wysięgnika. Jednak najbardziej wyrazistą i najczęściej stosowaną kategorią podziału stał się sposób posadowienia maszyny. Znajdziemy tutaj dwa rodzaje żurawi, którymi są:

Żurawie przejezdne – umieszczone na specjalnym podwoziu umożliwiającym swobodne przemieszczanie się. Wśród żurawi przejezdnych znajdują się pojazdy gąsiennicowe oraz szynowe. Zaletą tego typu urządzeń jest wielofunkcyjność oraz brak problemów związanych z transportem. Warto także zaznaczyć, że żurawie przejezdne są niezbędne w montażu dźwigów górnoobrotowych.

Żurawie stacjonarne – jak sama nazwa wskazuje są to urządzenia posadowione w jednym miejscu. Z reguły posiadają znacznie większy udźwig niż urządzenia mobilne. Na plac budowy przybywają w częściach. Ich montaż może odbywać się bez użycia maszyn pomocniczych (żurawie samomontujące) lub z wykorzystaniem przejezdnych żurawi pomocniczych. Należy pamiętać, iż urządzenia stacjonarne mogą być posadowione na trzy sposoby:

  • Na kotwie traconej – co zapewnia dużą stabilność oraz bezpieczeństwo użytkowe. Żurawie posadowione na kotwie z reguły osiągają dość duże rozmiary i mają największy udźwig. Przeważnie wykorzystuje się je podczas wznoszenia budowli o większych rozmiarach.
  • Na podwoziu – to bardzo nowoczesne urządzenia transportowo montażowe. Umożliwiają transport ładunków w pionie oraz w poziomie. Poruszają się na specjalnym podwoziu torowym bądź kołowym. Żurawie na podwoziu zyskały popularność w dużych aglomeracjach, w których place budowy posiadają ograniczone rozmiary.
  • W szybie windy – to dość nowatorskie rozwiązanie technologiczne, które usprawnia prace budowlane. Żuraw wbudowany w szybie windy może transportować ładunki wyłącznie w pozycji pionowej. Jednak największym atutem tego rozwiązania jest uniezależnienie od aktualnych warunków pogodowych. Umiejscowienie dźwigu w szybie windy umożliwia wykonywanie prac budowlanych nawet podczas intensywnych porywów wiatru (co nie byłoby możliwe w przypadku urządzeń posadowionych na kotwie lub podwoziu).

Najistotniejsze parametry żurawi

Efektywność pracy każdego żurawia zależy od czterech parametrów technicznych. Są nimi:

Udźwig - oznacza największą masę ładunku, jaka może być podnoszona w czasie pracy urządzenia z zachowaniem wszystkich warunków wytrzymałościowych. Warto pamiętać, iż udźwig jest parametrem o zmiennym charakterze. Jego wartość zależy od odległości wysięgu.

Wysięg – jest odległością mierzoną od osi obrotu żurawia do pionowej osi haka nośnego. Podobnie jak udźwig jest wartością zmienną.

Moment roboczy – to jedyny parametr o wartości niezmiennej. Stanowi iloczyn udźwigu żurawia oraz wysięgu. Możemy zobrazować go we wzorze M = Qlz [tm].

Wysokość użyteczna podnoszenia – to odległość mierzona od poziomu podłoża, aż do poziomu osi haka umieszczonego w najwyższym punkcie. Wartość użyteczna podnoszenia to kolejny parametr o zmiennym charakterze. Jego wartość jest w pełni uzależniona od wysięgu żurawia.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż trzy spośród czterech najistotniejszych parametrów stanowią wartość względną. Dlatego podczas oceny konkretnego żurawia należy brać pod uwagę zależności pomiędzy poszczególnymi parametrami. Szczególnie istotna jest zależność pomiędzy wysięgiem, a odległością podnoszenia oraz zależność pomiędzy wysięgiem, a udźwigiem. Pamiętajmy, że tylko zestawienie owych zależności ukaże nam pełną charakterystykę oraz możliwości urządzenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 75,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny