Maszyny do drewna

Maszyny do obróbki drewna - niezbędne wyposażenie współczesnej firmy

Każdy zakład produkcyjny czy warsztat usługowy wykonuje swoje zadania w oparciu o odpowiednie wyposażenie. Potrzebuje go również profesjonalna stolarnia, w której przycina się, kształtuje, wykańcza i montuje elementy drewniane. Maszyny do obróbki drewna uzupełniają podstawowe wyposażenie w narzędzia ręczne, takie jak strugi, piły, dłuta, młotki itp. Za ich pomocą praca jest realizowana szybciej i precyzyjniej oraz w znacznie szerszym zakresie. Niektóre czynności dostępne dla frezarek, tokarek czy maszyn wieloczynnościowych są niemożliwe do wykonania jedynie siłą ludzkich rąk.

Klasyfikacja maszyn do obróbki drewna

Maszyny do drewna różnią się konstrukcją i przeznaczeniem. Dzięki temu pozwalają zarówno na wykonywane obróbki podstawowej, jak i na wykańczanie czy zdobienie elementów drewnianych. Do tych pierwszych zalicza się piła wrzecionowa lub formatowa (http://www.maszynydodrewna.com/34,formatowe). Do tych drugich – frezarka do drewna. Obrabiarki, które znajdują zastosowanie w stolarniach można podzielić na kategorie, stosując kryteria zawarte w normie PN-ISO 7984:1998 „Maszyny do obróbki drewna - Klasyfikacja techniczna obrabiarek i maszyn pomocniczych do obróbki drewna”. Są to m.in. docelowe przeznaczenie obrabiarki, liczba obrabianych stron, zakres obróbki czy charakter pracy narzędzia skrawającego. Podstawowy podział wyróżnia:

  • pilarki o postępowym lub obrotowym ruchu piły,
  • strugarki,
  • frezarki,
  • wzorcarki,
  • wiertarki, wiertarko-frezarki,
  • dłutarki,
  • tokarki i obtaczarki,
  • szlifierki,
  • skrawarki,
  • przekrawarki, rozkrawarki i wykrawarki,
  • obrabiarki kombinowane, uniwersalne, złożone i zespolone.

Poszczególne maszyny do obróbki drewna są wykorzystywane w konkretnych pracach, dlatego w przeciętnej stolarki sporadycznie można spotkać cały ich zestaw. W mniejszych zakładach wykorzystuje się obrabiarki zespolone – maszyny wieloczynnościowe, które pełnią kilka funkcji. Tam, gdzie jest niezbędna stała dostępność każdej z funkcji sprawdzi się piła wrzecionowa czy grubościówka używana.

Drzewo do obróbki

Maszyny do prac wykończeniowych

W profesjonalnych stolarniach, które specjalizują się w produkcji elementów mebli pracują też maszyny przystosowane do wykonywania różnych prac wykończeniowych. Firma EMI na swojej stronie maszynydodrewna.pl proponuje między innymi używane okleiniarki Stefani i Brandt oraz prasy do fornirowania. Bez tych urządzeń niemożliwe byłby wykańczanie krawędzi płyt meblowych czy pokrywanie ich powierzchni fornirem. Te specjalistyczne maszyny do drewna znajdują zastosowanie wyłącznie w wybranych stolarniach, których profilem jest produkcja, a nie tylko wstępna obróbka. Jako maszyny uzupełniające w stolarniach wykorzystuje się też walcowe nakładarki kleju, czopiarki, brykieciarki i rębaki, lakiernie, piece i suszarnie, zszywarki do ramek oraz inne wyspecjalizowane modele, dostępne ofercie firmy EMI.

Możliwości maszyn do obróbki drewna


Możliwości maszyn do obróbki drewna są bardzo szerokie. Wiele okleiniarek charakteryzuje się łatwą obsługą, precyzją obróbki, oraz powtarzalnością wymiarową. Mają też przydatne w pracy dodatkowe wyposażenie. Przykładowa używana okleiniarka Brandt z 1989 roku, z oferty firmy EMI, ma dwa agregaty - frezujący góra/dół, z frezami profilowymi oraz precyzyjnie obcinający przód/koniec, z dwiema piłkami. Takie rozwiązanie sprawi, że proces oklejania przebiega niemal całkowicie automatycznie.

Przeczytaj również: Czy używana maszyna do drewna może konkurować z nową?

Natomiast o 10 lat młodsza okleiniarka Homag Ambition jest doskonałym rozwiązaniem do dużych stolarni z masową produkcją. Na  wyposażeniu maszyny są aż 4 agregaty - obcinający precyzyjnie, frezujący góra/dół, frezujący narożniki i nutujący, a także cykliny, polerki i zestaw dysz natryskowych. Równie duże możliwości obróbki drewna ma używana grubościówka SCM, Martin, Bauerle, Jaroma, Primultini, Sicar, Griggio, Paolini czy Casadei. Wszystkie maszyny charakteryzują funkcjonalne rozwiązania techniczne takie jak płynna regulacja prędkości posuwu (w różnym zakresie zależnie od modelu) czy elektryczna regulacja blatu.

Używane maszyny do drewna i ich zalety

Wyposażenie stolarni w maszyny do obróbki drewna oraz jego wykańczania stanowią szeroki asortyment modeli o różnym przeznaczeniu. Skompletowanie parku, w którym znajdzie się piła wrzecionowa, strugarka, grubościówka, szlifierka, frezarka i tokarka, okleiniarka czy maszyny do fornirowania, wymaga ogromnych nakładów finansowych. W praktyce zakup nowych maszyn wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem.


Używane maszyny do drewna doskonale sprawdzają się zarówno w małych jak i dużych zakładach, spełniają swoje zadanie z taką samą precyzją. Mają też przewagą nad nowymi modelami w postaci wielu cennych zalet. Zaliczają się do nich między innymi:

  • sprawdzone w praktyce i przetestowane przez wiele lat technologie obróbki,
  • dobrze poznana i szczegółowo opracowana technika obsługi,
  • wypracowane mechanizmy, dzięki którym grubościówka używana czy szlifierka ma swój własny, niezmienny styl pracy,
  • dostęp do szerokiego wyboru części zamiennych, także wymontowywanych z innych modeli,
  • dzięki mniejszemu poziomowi zautomatyzowania możliwość szybkich napraw tzw. sposobem, przez wytwarzanie detalu we własnym serwisie,
  • bardzo dobra znajomość budowy, sposobu pracy oraz typowych usterek przez serwisantów,
  • znacznie niższa cena.

Używane maszyny do drewna są też dostępne w znacznie szerszym wyborze modeli, konstruowanych przez różnych producentów. Po latach niezawodnej pracy stanowią potwierdzenie wysokiej jakości i trwałości solidnych, rzetelnie wykonanych konstrukcji. Wszystkie te zalety są powodem do wyboru maszyn używanych nie tylko przez małe, ekonomiczne stolarnie. Używane maszyny stolarskie EMI są też dobrym wyborem do dużych firm.

artykuł sponsorowany