Materac do sypialni – co warto wiedzieć?

Materace łóżkowe występują w wielu wariantach na sklepowych półkach i ekspozycjach. W wielu sklepach meblowych istnieje możliwość ich dokładnego przetestowania i skorzystania z pomocy ekspertów. Jest to niezwykle ważne, gdyż materace do łóżka to bodaj najważniejszy element wyposażenia sypialni, a właściwie z całą pewnością najważniejszy. Najtaniej materace do łózka można kupić oczywiście w internecie, ale istotne jest, by uprzednio przetestować je w sklepie stacjonarnym i na własnej skórze przekonać się, czy taki wybór nam odpowiada.

Materace łóżkowe to konstrukcje mające za zadanie podtrzymywać ciało i utrzymywać je we właściwej pozycji podczas snu. Tylko w taki sposób można zapewnić sobie w pełni komfortowy sen, a co najważniejsze – zdrowy.

Planując zakup łóżka do sypialni, trzeba zwrócić uwagę na jego rozmiar. Czy będzie to pojedyncze łóżko 90x200 czy podwójne – 160x200. Wybór tego drugiego warto rozważyć także w przypadku spania w pojedynkę. Większe łóżko i większy materac zapewniają większy komfort snu. Jeśli tylko pozwala na to miejsce, lepiej zdecydować się na to rozwiązanie. Rozmiar to nie jedyny parametr materacu, który warto wziąć pod uwagę. Przyjrzenia się wymagają także rodzaje materacy do łóżka.

Twarde materace do spania czy miękkie materace łóżkowe?

Jeśli chodzi o rodzaje materacy łóżkowych, kryterium podziału przebiega przede wszystkim ze względu na to, czym dany materac jest wypełniony – sprężynami, lateksem czy pianką. W zależności od zastosowanego materiały, różne są ich ceny oraz właściwości. Jedno jednak nie ulega żadnej wątpliwości – materac ma za zadanie maksymalizować komfort snu i wypoczynku. Dla każdego jednak oznacza to coś innego. Jakie są zatem rodzaje materacy łóżkowych?

Pierwszy to materac do sypialni kieszeniowy, wykonany ze sprężyn umieszczonych w kieszeniach, które są połączone za pomocą tkanin, nie natomiast sprężyn. Dzięki temu ciało podczas snu zyskuje wiele niezależnych od siebie punktów podparcia, które dostosowują się do siły nacisku i jego kształtu. Najtaniej kupić można materace sprężynowe z niewielką ilością sprężyn, ale te, które posiadają ich więcej, są zdecydowanie bardziej komfortowe. Ceny jednak idą odpowiednio w górę. Występują w tradycyjnych rozmiarach 160x200 czy 90x200, ale istnieją firmy, które oferują wykonanie materacu na wymiar.

Kolejny rodzaj to materace łóżkowe lateksowe. To rozwiązanie idealne dla alergików, gdyż taki materac wykazuje właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Wszystko dzięki temu, że posiada on system otworów, zapewniających filtrację. Także każdy, kto lubi twarde materace do spania, znajdzie w asortymencie sklepów materace dla siebie, których ceny będą przystępne. Również dobrze podtrzymuje działo podczas snu, dostosowując się do jego kształtów.

Ostatni rodzaj to materac do sypialni w wydaniu piankowym, wykonane z pianki poliuretanowej lub na przykład nowoczesnych pianek termoelastycznych. Co to oznacza? Materac zwiększa swoją elastyczność wraz ze wzrostem temperatury, idealnie dopasowując się do kształtu ciała. Jednocześnie po nocy wraca do swojej naturalnej formy. W asortymencie materacy piankowych znaleźć można zarówno miękkie, jak i twarde materace do spania. Istnieje także możliwość zakupienia ich na wymiar, ale wówczas trzeba liczyć się z tym, że ceny będą wyższe.