Materiały budowlane - rodzaje, ceny, zastosowanie, opinie

Wznoszenie domu to wieloetapowy proces. Generalny remont budynku może być równie czasochłonny. W obu przypadkach właściciel musi przygotować się na spore wydatki. Cześć prac może wykonać samodzielnie. Do tego potrzebna jest wiedza i umiejętność. I oczywiście odpowiedne materiały budowlane. Praktycznie każda osoba jest świadoma ich istnienia. Jednakże nie każdy wie, na jakie rodzaje się dzielą i jakie są ich zastosowania.

Podział produktów budowlanych

Materiały budowlane sprzedaje niejedna hurtownia czy też sklep. Dobrze zaopatrzone składy funkcjonują w każdy większym mieście. I wielu mniejszych. Przez tak powszechną dostępność można zapomnieć jak duży mają wpływ na życie każdego człowieka. Są to, bowiem produkty spełniające dwa ważne zadania. Po pierwsze służą do wznoszenia budowli od podstaw. Po drugie używa się ich do remontowania istniejących obiektów. To z różnych materiałów budowlanych powstają domy, bloki, biurowce, zakłady produkcyjne, hale magazynowe. Przed wypuszczeniem na rynek są dokładnie badane w zakresie wytrzymałości, przydatności do użycia itp.

Opisywane artykuły, po części, dają ludziom dach nad głową, pracę i środki do życia. Warto, więc wiedzieć, że do ich podziału wykorzystano trzy kryteria. Pierwsze to materiał, z jakiego powstają. Idąc tym tropem natkniemy się na kilka opcji do wyboru. Podstawowym materiałem wykorzystywanym od wieków jest drewno. Wykonuje się z niego drzwi, okna, ale też całe domy. Kolejne miejsca na liście zajmują wyroby z kamienia naturalnego i betonu. Powszechnie stosowane surowce to odporna na ogień ceramika oraz metal. Od dość dawna ogromną popularnością cieszą się także wytrzymałe tworzywa sztuczne.

Kolejnym kryterium podziału materiałów budowlanych jest ich przeznaczenie. Patrząc pod tym kątem do dyspozycji są trzy typy. Wersje konstrukcyjne używane między innymi do tworzenia fundamentów budynków. Następna grupa to elementy izolacyjne służące do zabezpieczania obiektów przed warunkami atmosferycznymi. Ostatnie są produkty instalacyjne przeznczone do tworzenia systemów grzewczych, kanalizacyjnych itp. Podziału materiałów budowlanych dokonuje się również ze względu na konkretne zastosowanie. Do wyboru są odmiany ścienne, stropowe oraz dachowe. Już nazwy pokazują, do czego się przydają.

Cennik podstawowych materiałów budowlanych

Wiadomo już, czym są towary budowlane i jakie są ich rodzaje. Tę tematykę rozwijamy w innych artykułach na naszej stronie. Warto teraz przyjrzeć się najczęściej stosowanym produktom. Potrzebnym na poszczególnych etapach wznoszenia domu. Prace typowo budowlane zaczynają się od położenia fundamentów. Obecnie dwa rozwiązania ciszą się największym powodzeniem. Pierwsze to płyta fundamentowa powstająca przeważnie z betonu klasy C20/25. Zdecydować można się także na ławy fundamentowe wylewane z betonu C16/20. W obu przypadkach konieczne jest jeszcze zbrojenie prętami metalowymi. Choć o nieco innej charakterystyce.

Jakie są ceny wykonania fundamentów? To naturalnie zależy od ich rodzaju. Dla przykładu, stworzenie ławy fundamentowej to wraz z materiałem koszt około 350-420 zł/m². Natomiast przedział dla płyty fundamentowej wynosi około 360-420 zł/m². Widać, więc, że różnice mogą być dość znaczne. Od czego to zależy? Przede wszystkim od stosowanego materiału i renomy wybranej firmy. Warto wiedzieć, że cenniki zmieniają się także ze względu na region, w którym działa wykonawca. Do podanych kwot należy doliczyć jeszcze koszty wykonania wykopów oraz izolacji przeciwwilgociowej na fundamentach.

Kolejnym etapem budowy domu jest wzniesienie zewnętrznych ścian nośnych. Artykuły budownicze do tego używane występują w kilku odmianach. Jedną z nich jest beton komórkowy będący mieszaniną piasku i cementu. Formuje się go w łatwe do użycia bloczki. Stworzenie z nich ścian to koszt 30-60 zł/m². Dobrym materiałem na ściany są bloczki z ceramiki tradycyjnej lub poryzowanej. Popularnością cieszą się także bloczki silikatowe. Uzyskuje się je ze zmieszania wody, wapna i piasku kwarcowego. Wymurowanie z nich ścian kosztuje od około 35 do 40 zł/m². Więcej na temat cen fundamentów i ścian można dowiedzieć się na naszej stronie.

Materiały budowlane na dachy i nie tylko

Poszczególne etapy realizacji inwestycji nie są tanie. Nie inaczej jest w przypadku budowy dachu. Biorą w niej udział rozmaite materiały budownicze a do tego trzeba dopilnować wielu rzeczy. Przede wszystkim należy zdecydować się na konkretny typ pokrycia dachowego. Najpopularniejsze są wersje dwuspadowe. Znajdują się na nieskomplikowanych budynkach o prostokątnym obrysie. Wyróżnia się także dachy czterospadowe zwane kopertowymi lub czteropołaciowymi. Na liście pokryć nie może zabraknąć odmian namiotowych, masandrowych, naczółkowych oraz półszczytowych. Zdecydowanie się na konkretną opcję ma duży wpływ na ceny.

Dobrze zaopatrzona hurtowania a także sklep budowlany oferują materiały niezbędne do budowy dachu. W budynkach jednorodzinnych jego konstrukcję najczęściej tworzy się z drewna. W zależności od rodzaju dachu potrzebne będą belki stropowe, krokwie, łaty, murłaty. Alternatywnym rozwiązaniem są gotowe elementy prefabrykowane. W obu przypadkach, trzeba pamiętać, że koszty nie sprowadzają się tylko do zakupu elementów. Budową dachu musi zając się doświadczona ekipa. Tylko wtedy będzie szczelny i bezpieczny. Chyba, że właściciele dysponują wiedzą i umiejętnościami pozwalającymi wykonać to zadanie samodzielnie.

Rzecz jasna dach to nie sama konstrukcja. Ważne są materiały wykończeniowe. Na przykład stosunkowo tanie, klasyczne dachówki ceramiczne. Poza nimi składy oferują blachodachówki oraz blachy trapezowe. Do tego zestawu należy doliczyć gont bitumiczny. Każdą z rzeczy wymienionych powyżej dokładniej opisujemy na naszej stronie. Zdajemy sobie oczywiście sprawę, że w tym artykule opisaliśmy tylko kilka przykładów materiałów budowlanych. Wszystkie towary biorące udział we wznoszeniu domu dokładnie charakteryzujemy na naszym portalu. Tam też można znaleźć niejeden szczegółowy cennik. Zachęcamy do zapoznania się z tymi materiałami.