Drukarki 3D materiały – czego użyć?

W związku z rosnącą popularnością tej metody drukowania coraz więcej podmiotów oferuje specjalistyczne materiały do druku 3D (sprawdź na: www.sklep.grupaazoty.com), dzięki którym powstają innowacyjne produkty. Podstawowym tworzywem są filamenty lub żywice – ostateczny dobór zależy od technologii danego urządzenia. W przypadku metody FFF (ang. Fused Filament Fabrication) stosujemy plastik do drukarki 3D, który umieszczamy w urządzeniu w formie żyłki. Po rozgrzaniu oraz uzyskaniu półpłynnej konsystencji filament nakładany jest z pomocą głowicy drukującej. Tworzywo to możemy podzielić na trzy odrębne rodzaje, z których każde znajduje swoje zastosowanie w mniej bądź bardziej zaawansowanych realizacjach. Jeżeli chodzi o żywice, wykorzystuje się ją w kilku technologiach m.in. DLP (ang. Digital Light Processing), gdzie tworzywo utwardzane jest w jednym momencie za pomocą światła projektora. Metoda ta może jednak powodować kurczenie się materiału, a co za tym idzie, niesatysfakcjonujące efekty.

Wkład do drukarki 3D – filamenty i ich rodzaje

Filamenty to często używany materiał do drukarek 3D. Jego główną zaletą jest prostota oraz niezwykła łatwość obrabiania podczas procesu drukowania. Dzielimy go na trzy rodzaje, wśród których wyróżniamy:

  • filamenty podstawowe– nietrudny do użycia materiał do druku 3D, pochodzący ze źródeł odnawialnych, w tym m.in. z trzciny cukrowej czy zboża. Polecany do wykorzystania przy hobbystycznych projektach, przez osoby dopiero uczące się owej technologii. Nie wymaga on bowiem aż tak specjalistycznej wiedzy oraz doświadczenia.
    • filamenty techniczne – materiał do drukarki 3D, dedykowany branżom, które produkują wszelkiego rodzaju części mechaniczne. Nieco bardziej wytrzymały oraz precyzyjny niż polimer podstawowy.
    • filamenty specjalne – jak sama nazwa wskazuje, są to materiały do druku 3 o nieco innych cechach niż ich wyżej wymienione odpowiedniki. Wyróżniają je m.in. zawarte w składzie właściwości antybakteryjne oraz możliwość kontaktu z żywnością.

    Druk 3D materiały – PLA, ABS i wiele, wiele więcej

    Filament to specyficzny wkład do drukarki 3D, mający swoje odrębne typy, przeznaczone do wykonywania różnego rodzaju projektów. W odmianach podstawowych wyróżniamy rodzaj PLA, często wybierany przez nowicjuszy, którym nie zależy na wysokiej odporności tworzonego prototypu na wysokie temperatury. Dodatkowo w ofercie tego typu polimerów znajdziemy również ABS, cechujący się nieco większą wytrzymałością oraz trwałością, przeznaczony głównie do wykonywania uchwytów, przycisków i obudów. Jeśli chodzi natomiast o bardziej odporny na warunki atmosferyczne druk 3D materiał PET-G bądź ASA powinien zwrócić naszą uwagę. Pierwszy z nich jest niepodatny na wszelkie uderzenia oraz daje możliwość poddania go sterylizacji. Drugi natomiast pomoże nam w druku produktów codziennego użytku, a także zapewni wysokie właściwości termiczne. Wśród filamentów technicznych popularnością cieszy się również materiał ABS, który dostarcza nam dobrą jakość za stosunkowo niską cenę. Świetnie sprawdzi się w tworzeniu modeli z częściami ruchomymi, a także tych przeznaczonych do dalszej obróbki. Filamenty specjalne składają się z dwóch typów materiałów tj. PA oraz PLA. Pierwszy z wymienionych wzmocniony jest włóknem szklanym o właściwościach antystatycznych. Dedykowany jest on do tworzenia wszelkiego rodzaju prototypów wyrobów konstrukcyjnych, a także do celów dydaktycznych czy szkoleniowych. Drukarka 3D materiał PLA wykorzystuje natomiast do wykonywania demonstracyjnych modeli bądź detali mających kontakt z żywnością, jako iż jest on całkowicie zgodny z przyjętymi w Europie obostrzeniami.

    Materiały do druku 3D dostępne na rynku to szereg innowacyjnych tworzyw, dzięki którym możemy wykonać już nie tylko prototypy bądź modele pokazowe, ale i pełne produkty. Pamiętajmy jednak, że oprócz filamentów, ważny jest również zakup samej drukarki. Oba elementy muszą się bowiem ze sobą uzupełniać, aby efekt finalny był satysfakcjonujący.

    artykuł sponsorowany

    ikona podziel się Przekaż dalej