Jak wykończyć podłogi w mieszkaniu? Podajemy sprawdzone rozwiązania

Dobrze dobrane i wykonane wykończenie podłogi ma duży wpływ na komfort domowego życia. Łatwa w wyczyszczeniu powierzchnia nie wymaga dużych nakładów pracy. Warto, więc dowiedzieć się, jakie są sprawdzone sposoby wykańczania podłogi. Przyjrzymy się im biorąc pod uwagę poszczególne pomieszczenia w domu i mieszkaniu. Inne, bowiem materiały wykorzystamy w kuchni a inne w salonie.

Podłoga w sypialni, przedpokoju i salonie

Podłoga w przedpokoju jest mocno eksploatowana. Poruszamy się po niej w butach przynosząc zanieczyszczenia z zewnątrz. Dlatego też musi być odporna na ścieranie i zarysowania. Ponadto nie powinna być trudna w czyszczeniu. W tym miejscu pojawia się, więc pytanie, z jakich materiałów ją wykonać. Sprawdzonych możliwości jest kilka. Jedna z nich to popularna terakota. Można ją dopasować do praktycznie każdej aranżacji. Dobrej jakości płytki są wytrzymałe i z ławością utrzymamy je w czystości. Warto też rozważyć zastosowanie drewnianego parkietu. Wygląda imponującą i przetrwa lata. Pod warunkiem, że w przedpokoju zastosujemy drewno najwyższej jakości.

Przechodzimy do salonu, czyli miejsca gdzie spędzamy dużo czasu. W nim odpoczywamy i przyjmujemy gości. Zatem wykończenie podłogi poza wytrzymałością musi odznaczać się estetycznym wyglądem. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będą panele podłogowe. Powstają z drewna, płyt HDF i MDF, winylu, do dyspozycji mamy też wersje laminowane lub korkowe. Możliwości jest bardzo dużo. Jeśli jednak zależy nam na klasycznej elegancji lepiej zainwestować w parkiet. Tu również mamy kilka opcji do wyboru. W salonie możemy położyć tradycyjny wzór, czyli jodełkę. Często wybierane są też parkiety lamelowe i mozaikowe. Z rodzimych gatunków drewna najtrwalsza jest dębina.

Przechodzimy do kolejnego, ważnego pomieszczenia. W sypialni przede wszystkim liczy się komfort. Dlatego też podłoga musi być łatwa w czyszczeniu i przyjemna w dotyku dla bosych stóp. Odpowiedzią na te wymagania są wykładziny dywanowe. Mają podkłady wykonane z gąbki, juty lub filcu. Tymczasem runo powstaje z wełny i trawy morskiej. Może być też wykonane z tworzyw sztucznych takich jak nylon lub polipropylen. Ciekawym rozwiązaniem może być też wykładzina PCV. Nie jest może tak przyjemna w dotyku jak naturalne wykładziny dywanowe, lecz nadrabia to wytrzymałością i łatwością w utrzymaniu czystości.

Podłogi w łazience i kuchni

W łazience od bardzo dawna na podłogach królują płytki ceramiczne. Nic w tym dziwnego, ponieważ oferują wytrzymałość, łatwość konserwacji i piękny wygląd. Trzeba też wiedzieć, że w sklepach budowlanych odnajdziemy kilka rodzajów tego materiału. Popularnością cieszy się terakota, czyli płytki kamionkowe wytwarzane z oczyszczonej gliny. Kolejną opcją jest glazura łazienkowa znana też, jako płyty fajansowe. To nadal nie wszystkie materiały. W łazienkach chętnie korzysta się z gresu. Te płytki ceramiczne są niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nie szkodzą im też kwasy i substancje zasadowe.

Na koniec pozostało wykończenie podłogi w kuchni. W tym pomieszczeniu również sprawdzą się opisane powyżej płytki ceramiczne. Nie są jednak jedyną możliwością do wyboru. Na podłodze kuchennej doskonale sprawują się kafelki z naturalnego kamienia. Dostępne są w formie dużych ozdobnych płyt lub mniejszej mozaiki. Warto też zwrócić uwagę na kolejną opcję, czyli płytki bezfugowe łączone na styk. Jeżeli zaś nie interesują nas płytki, w kuchni sprawdzi się też wykładzina PCV.