Maty grzewcze na podczerwień – co to takiego?

Zacznijmy może do tego, czym tak naprawdę jest mata grzewcza nowej generacji. Jest to elastyczna taśma o grubości zazwyczaj poniżej 0,5 mm. Elementem grzewczym w matach na podczerwień są paski grafitu umieszczone pomiędzy dwoma warstwami folii poliestrowej. 

Maty grzewcze na swiatlolux.pl elektryczne zasilane są najczęściej napięciem sieciowym 230 V. Na rynku dostępne są maty grzewcze pod panele, pod płytki, a także maty sufitowe. Moc taśmy grzewczej może wynosić od 40 do aż 400 W. Dzięki temu możemy dobrać odpowiedni rodzaj maty do warunków panujących w danym pomieszczeniu.

Ogrzewanie na podczerwień – jak to działa?

Ogrzewanie na podczerwień bazuje na występującym naturalnie w przyrodzie zjawisku promieniowania cieplnego. Jest ono emitowane przez słońce lub przez przedmioty oddające nagromadzone ciepło w wyniku stygnięcia. O tym, że ogrzewanie na podczerwień jest bezpieczne i przyjazne dla ludzkiego organizmu, może świadczyć, chociażby to, że w ten sposób ogrzewane są inkubatory dla noworodków. Maty grzewcze nie ogrzewają powietrza, a jedynie ciała stałe: podłogę, ściany, sufit, sprzęty domowe itd. Dzięki temu, w ogrzewanym pomieszczeniu prawie nie występuje zjawisko konwekcji. Wpływa to bezpośrednio na mniejszą ilość drobinek kurzu unoszących się w powietrzu. To z kolei może być ogromnym plusem dla alergików. Ogrzane w ten sposób powierzchnie, są całkowicie suche, co chroni je przed osadzaniem się wilgoci czy rozwojem grzybów. Zastosowanie mat grzewczych w pomieszczeniu o dużej wilgotności pomoże wysuszyć w nim ściany i znacząco poprawić ich właściwości izolacyjne.

Maty grzewcze pod panele, pod płytki i na sufit

Nowoczesne maty grzewcze, zwane również taśmami grzewczymi, są bardzo cienkie, dzięki czemu można je stosować pod różnego rodzaju powierzchnie. Maty grzewcze pod panele czy podłogę drewnianą mają zwykle grubość 0,4 mm, dzięki czemu nie podnoszą poziomu posadzki. Maty grzewcze sufitowe mogą być jeszcze cieńsze, zwykle mają grubość 0,3 mm. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zamontować maty grzewcze pod płytki czy za podwieszanym sufitem. Maty i panele na podczerwień, mają jeszcze jeden bardzo duży plus, o którym wcześniej nie wspomnieliśmy. Są bardzo proste w montażu. Dzięki temu, w wielu przypadkach możemy położyć je samodzielnie, bez pomocy firmy zewnętrznej. Z oczywistych względów było to niemożliwe w przypadku klasycznego, wodnego ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie na podczerwień – jaki jest koszt takiego ogrzewania?

Sprawdźmy teraz, jaki jest koszt ogrzewania matami grzewczymi lub panelami i ile możemy na tym zaoszczędzić. Załóżmy, że przeciętny salon w domu jednorodzinnym ma około 20 m2 powierzchni. Do ogrzania takiego pomieszczenia powinien wystarczy jeden panel grzewczy o wymiarach 120 x 60 cm i mocy 800 W. Panel taki osiąga pełną moc grzewczą w ciągu 10 min od włączenia. Nie mamy tu również do czynienia z utratą ciepła jak w przypadku klasycznych grzejników wodnych. W skali roku oszczędność na ogrzewaniu jednym panelem o mocy 800 W wynosi ponad 500 zł w stosunku do ogrzewania gazowego z tradycyjnymi grzejnikami. Koszty ogrzewania matami grzewczymi czy panelami możemy dodatkowo optymalizować przez zamontowanie w poszczególnych pomieszczeniach termostatów. Termostat pozwoli nam dokładnie zaprogramować godziny pracy i temperaturę pomieszczenia w ciągu całego tygodnia.

Ogrzewanie na podczerwień sprawdzi się idealnie nie tylko w domach, ale również w biurach czy na innych stanowiskach pracy. Technologia ta wykorzystywana jest coraz szerzej w różnych aspektach naszego życia. Oryginalnym zastosowaniem taśm grzewczych jest na przykład podgrzewanie ławek w obiektach sakralnych. Warto również wspomnieć o coraz lepszych perspektywach fotowoltaiki. Połączenie tej technologii z ogrzewaniem na podczerwień może jeszcze bardziej zmniejszyć koszty takiego ogrzewania.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej