Co to jest mata grzewcza?

Maty grzewcze to nowoczesne ogrzewanie podłogowe, które możemy zastosować w każdym pomieszczeniu naszego domu czy mieszkania. Ich zaletą jest to, że są bardzo cienkie, a ich rozłożenie nie podnosi znacznie poziomu posadzki. Ta cecha doskonale sprawdza się w sytuacji, kiedy chcemy zastosować ogrzewanie podłogowe pod panele lub płytki w budynku, w którym na etapie projektowania, takie udogodnienie nie zostało przewidziane.

Kiedy już wylewki są wykonane, nie ma możliwości położenia tradycyjnego ogrzewania podłogowego. Wówczas idealnym rozwiązaniem jest elektryczne ogrzewanie podłogowe w postaci cieniutkich (ok. 3 – 4 mm grubości) mat. Więcej na temat ogrzewania podłogowego przeczytasz w tym artykule.

Maty grzejne zbudowane są z siatki wykonanej z tworzywa sztucznego, w którą wplecione zostały przewody grzejne. Mogą mieć moc od 60 do 200W/m2, więc bez problemu dobierzemy rodzaj maty do naszych potrzeb. Przewody grzejne zakończone są kablem zasilającym, który włączamy bezpośrednio do gniazdka elektrycznego.

Maty grzewcze sprzedawane są w różnych długościach. Stała jest natomiast ich szerokość – zawsze wynosi 0,5 metra. Matę można ciąć, dostosowując ją do wymiarów pomieszczenia. Należy przy tym zwracać uwagę, aby przewody grzejne zachowały swoją ciągłość. Nie wolno ich przecinać. Maty dostępne są w formie samoprzylepnej lub do mocowania za pomocą zaprawy klejowej. Te pierwsze są znacznie łatwiejsze w montażu, dlatego też są częściej wybierane jako elektryczne ogrzewanie podłóg.

Jeśli chodzi o sposób zasilania, to elektryczne ogrzewanie w formie mat może występować w dwóch wariantach. Pierwszy to maty jednostronnie zasilane – zdecydowanie łatwiejsze w montażu, ze względu na obecność jednego przewodu zasilającego. Drugi typ to maty posiadające dwustronne zasilanie, trudniejsze w zainstalowaniu, ze względu na dwa przewody zasilające.  Podczas montażu trzeba matę tak dopasować, aby początek i koniec przewodów wypadły w pobliżu podłączenia do puszki elektrycznej. Maty wyposażone w dwustronne zasilanie mają jednak niewątpliwą zaletę, są cieńsze od zasilanych jednostronnie, dlatego znajdą zastosowanie tam, gdzie nie można sobie pozwolić na zbyt duże podniesienie poziomu podłogi. Więcej o elektrycznym ogrzewaniu podłogowym przeczytasz tutaj.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe – maty grzewcze

Moc maty grzewczej i cena

Mata grzewcza może pełnić funkcję samodzielnego źródła ciepła i być jedynym urządzeniem ogrzewającym mieszkanie lub stanowić uzupełnienie do istniejącego ogrzewania c.o. Dobór mocy maty uzależniony jest więc od tego, którą z tych ról pełni, oraz do jakiego pomieszczenia będzie przeznaczona. Od mocy uzależniona będzie również cena maty.

Najczęściej spotykane maty grzejne posiadają moc 100, 150, 160 lub 200W/m2. Jeśli mają być jedyną formą ogrzewania domu, nie powinny mieć mniejszej mocy niż 150W/m2. Cena 1 m2 maty o takiej mocy wynosi ok. 250 – 300 zł wzwyż. W cenę wliczony jest regulator temperatury.

Jeśli mata będzie stanowiła jedynie uzupełnienie ogrzewania, wystarczająca będzie taka o mocy poniżej 100W/m2. Maty o niższej mocy polecane są też do tych pomieszczeń, w których nie jest wskazana zbyt wysoka temperatura, a więc do sypialni czy pokoju dziecka. Układa się je również pod podłogami, które same w sobie są ciepłe, czyli pod panele, parkiet czy wykładzinę.

Większa moc maty jest wskazana w przypadku użycia jej pod podłogi wykonane z zimnych materiałów, takich jak płytki, terakota, gres. A więc maty grzewcze pod płytki do łazienki czy kuchni powinny mieć moc minimum 150W/m2. Największa moc maty wybierana jest do ogrodów zimowych lub pod kamienne płyty. Wówczas warto wybrać taką o mocy powyżej 200W/m2. Cena maty o mocy 200W i powierzchni 1,5m2 ze sterownikiem wynosi ok. 420zł.

Folia grzewcza kontra maty grzewcze

Folia grzewcza to stosunkowo nowy produkt na naszym rynku. Jej sposób działania jest podobny, jak w przypadku mat grzewczych, ale niektóre zalety folii przewyższają korzyści płynące z instalacji mat. Folia grzewcza ma grubość 0,5 mm, a więc jest dużo cieńsza od maty. Dlatego można ją stosować wówczas, gdy nie wchodzi w grę poniesienie poziomu podłogi nawet o kilka milimetrów. Szerokość folii grzewczych to zawsze 50 cm, różna jest ich długość.

Maty grzewcze do domu - cena, rodzaje, opinie, zastosowanie 2

Folie grzewcze dedykowane są przede wszystkim pod panele laminowane i drewniane. Układ grzewczy folii został tak skonstruowany, aby równomiernie nagrzewać całą powierzchnię podłogi. Dzieje się to inaczej niż w matach grzewczych, gdzie ciepło wytwarzają przewody grzejne ułożone w kilkucentymetrowych odległościach. Jest to szczególnie istotne w przypadku podłóg panelowych, gdyż zabezpiecza przed punktowym przegrzewaniem się materiału. Więcej możesz dowiedzieć się z tego artykułu o panelach na ogrzewanie podłogowe.

Folie grzewcze, podobnie jak maty grzejne, posiadają różną moc, nawet do 2200W/m2. Dlatego można je stosować jako samodzielne ogrzewanie podłogowe lub uzupełnienie już istniejącego. Ułożenie folii nie jest problematyczne. Wystarczy położyć ją na podkładzie wygłuszającym i przykryć folią budowlaną. Na tak przygotowaną powierzchnię można już układać panele. Cena folii grzewczej jest podobna jak cena maty. Za 1m2 folii o mocy 220W wraz z niezbędnymi materiałami instalacyjnymi i termostatem zapłacimy ok. 320 zł.

Ogrzewanie elektryczne - polecane produkty!

Maty grzejne – zastosowanie

Maty grzewcze pod płytki

Nie ma nic przyjemniejszego niż wyjście z wanny czy spod prysznica na ciepłą podłogę. Aby uzyskać ten komfort, często w łazienkach instalowane jest ogrzewanie podłogowe. Tradycyjne ogrzewanie wodne nie zawsze można zastosować, ponieważ podnosi ono poziom podłogi o ok. 8 – 10 cm.

Najlepszym rozwiązaniem na zapewnienie rodzinie przyjemnego ciepła jest mata grzewcza do łazienki. Układa się ją na całej powierzchni podłogi, omijając miejsce pod kabinę bądź wannę. Mata grzewcza do łazienki może być zamontowana również na już istniejących płytkach i pokryta nowymi. Warunkiem jest to, że stare płytki muszą dobrze trzymać się podłoża.

Maty grzewcze pod płytki świetnie sprawdzą się również w kuchni czy przedpokoju. Wiadomo bowiem, że komfort użytkowania podłogi, gdzie zastosowano elektryczne ogrzewanie podłogowe, jest dużo wyższy, niż w przypadku jego braku. Ciepło od stóp rozchodzi się po całym ciele, dlatego stąpanie po ciepłych płytkach to sama przyjemność. Pod płytki stosuje się maty grzewcze o mocy nie mniejszej niż 150W/m2. O kosztach ogrzewania podłogowego przeczytasz tutaj.

Mata grzewcza pod panele

Panele, parkiet czy deska barlinecka to materiały, pod które z powodzeniem można stosować elektryczne ogrzewanie podłogowe. Tu również idealnie sprawdzą się maty grzewcze. Dzięki temu cała podłoga jest przyjemnie ciepła, a podłączenie do prądu uniezależnia grzanie podłogi od funkcjonowania c.o.

Maty grzewcze pod panele nie muszą posiadać zbyt wysokiej mocy. Wystarczy 60-100W/m2. Położenie maty pod panele nie jest trudne, więc każdy może samodzielnie to wykonać.

Do samodzielnego montażu najlepsza będzie mata grzewcza samoprzylepna. Unikniemy w ten sposób kłopotliwego przyklejania maty za pomocą zaprawy klejowej. Ważne, aby podczas docinania siatki z włókna nie przeciąć kabli elektrycznych. Jednak podłączenie do prądu to już praca dla fachowca.

Ogrzewanie na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień jest nowoczesną i bardziej ekonomiczną metodą ogrzewania pomieszczeń niż ogrzewanie tradycyjne. W systemach tradycyjnych ogrzewane jest powietrze, natomiast ogrzewanie na podczerwień ogrzewa ściany i przedmioty wewnątrz pomieszczenia, a te z kolei oddają to ciepło. Dzięki temu pomieszczenia nagrzewają się równomiernie.

System ogrzewania na podczerwień został przewidziany również w przypadku mat i folii grzewczych. Zarówno mata grzewcza, jak i folia grzewcza mogą być wyposażone w oporniki węglowe, które za sprawą przepływającego prądu wytwarzają ciepłe fale podczerwieni. Emitowane ciepło w bardzo krótkim czasie ogrzewa całe pomieszczenie. Dzięki temu już po kilku minutach odczujemy wzrost temperatury.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe wykonane z mat grzewczych to rozwiązanie na miarę XXI wieku. Każdy, kto zamontował matę we własnym domu czy mieszkaniu, wyraża o tym systemie same pozytywne opinie. Wystarczy prześledzić fora internetowe, aby poznać plusy wynikające z posiadania takiego rozwiązania. Bo cóż może być przyjemniejszego niż ciepło rozchodzące się od stóp, aż po głowę. Nikt chyba nie zaprzeczy, że mata grzewcza to bezkonkurencyjne rozwiązanie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny