Dlaczego warto wybrać ogrzewanie kapilarne?

Czym są grzewcze maty kapilarne?

Ogrzewanie kapilarne jest nowoczesnym systemem grzewczym, ale przy tym również chłodzącym. To rozwiązanie w pełni funkcjonalne i wydajne, zapewniające dużą swobodę i komfort użytkowania.

Maty kapilarne działają na zasadzie zbliżonej do tradycyjnego ogrzewania podłogowego. Sęk w tym, że powierzchnia grzewczo-chłodząca jest tu 4-krotnie większa. W przypadku podłogówki jest to 0,34 m/mkw., z kolei przy ogrzewaniu kapilarnym przez matę grzewczą już 1,35 m/mkw. Różnica jest więc widoczna gołym okiem.

Same maty kapilarne dostarcza na przykład producent Hennlich. To maty grzewcze wykonane z tworzywa sztucznego, które są napełnione wodą będącą czynnikiem grzewczym lub chłodzącym, o objętości ok. 0,3 l/mkw. Dzięki temu wodne maty grzewcze z powodzeniem można zamontować w suficie lub na ścianach, co sprzyja urządzaniu wnętrza, ponieważ zbędne są wówczas wszelkie kaloryfery i grzejniki.

Maty kapilarne, zdjęcie dzięki uprzejmości HENNLICH sp. z o.o.
Maty kapilarne, zdjęcie dzięki uprzejmości HENNLICH sp. z o.o.

Charakterystyka kapilarnych mat grzewczych

Są różne odmiany systemów grzewczo-chłodzących, aczkolwiek pod kątem efektywności cieplnej i zastosowanych rozwiązań wszystkie są do siebie zbliżone. Co najważniejsze, w każdym systemie maty kapilarne tworzą cienkie, włoskowate, elastyczne i polipropylenowe rurki, których średnica wewnętrzna ma 3 mm. Każda rurka kapilarna jest oddalona od drugiej zaledwie o ok. 1 cm, co sprawia, że na 1 mkw. przypada blisko 100 rurek. To jedna z kluczowych różnic między ogrzewaniem kapilarnym a podłogowym, gdzie rozstaw rur sprowadza się do ok. 15 cm. Jako że wszystkie rurki są hydraulicznie połączone, przepływ kapilarny jest równomierny na całej płaszczyźnie, czego wynikiem jest efektywne ogrzewanie (ochładzanie) na zasadzie promieniowania.

System grzewczy w formie mat kapilarnych jest wieloprzewodowy, odporny na korozję i szczelny. Maty od firmy Hennlich mają też zdolność samoodpowietrzania. Jako że są elastyczne i mają niewielką grubość, można je układać niemal na każdej powierzchni i to niezależnie od jej kształtu. Rury kapilarne łączone są ze sobą metodą zgrzewania polifuzyjnego lub przy wykorzystaniu gotowych złączek.

Sterować ogrzewaniem w tej formie można przewodowo lub bezprzewodowo, na przykład korzystając z pilota. Optymalne jest sterowanie zdalne z poziomu komputera, co przekłada się na komfort i pozwala swobodnie dostosować temperaturę w pomieszczeniu do aktualnych potrzeb domowników. Oczywiście przy sterowaniu korzysta się tu z dodatkowego osprzętu, a więc czujników temperatury, termostatów, układów regulacji pogodowej czy elektrozaworów na rozdzielaczach. Jeśli szukasz firmy, która wykona instalację grzewczą, wypełnij ten krótki formularz i poznaj oferty najlepszych wykonawców z okolicy.

Maty kapilarne, zdjęcie dzięki uprzejmości HENNLICH sp. z o.o.
Maty kapilarne, zdjęcie dzięki uprzejmości HENNLICH sp. z o.o.

Czy warto montować maty kapilarne?

Montaż ogrzewania kapilarnego

Maty kapilarne są przeznaczone do montażu na niemal dowolnej powierzchni. Montować można je na podłogach, sufitach i ścianach, nawet skosach. Tu należy zauważyć, że to elementy łatwe w uszkodzeniu. Rurka kapilarna jest wprawdzie stosunkowo wytrzymała, przynajmniej jak na swoją grubość, jednak wbicie w nią gwoździa nie skończy się dla niej dobrze. Dlatego przy montażu warto podjąć środki ostrożności, które pozwolą uniknąć kosztownej pomyłki. Przyda się choćby kamera termowizyjna, która pozwoli wykryć kapilary.

W razie uszkodzenia na szczęście nie zachodzi obowiązek wymiany całego elementu, a wystarczy punktowe uszczelnienie kapilara. Co ważne, podczas naprawy cały układ nadal pracuje właściwie. Oczywiście dla jakości i trwałości systemu ważny jest producent, który odpowiada za maty. Warto stawiać na najlepsze produkty, nawet kiedy ich cena jest wyższa. Liderem na rynku jest obecnie marka Hennlich.

Poza tym podczas montażu należy zwrócić uwagę, aby elementy grzewcze były zbliżonej długości. Optymalnie, kiedy ich długość jest identyczna, co zapewnia jednakowy opór hydrauliczny. Innym obostrzeniem jest maksymalna powierzchnia jednego fragmentu, najlepiej nie większa niż 20 mkw.

Maty grzewcze wielkiej uwagi nie wymagają też w zakresie pokrycia, gdyż umieszcza się je pod cienką wylewką lub tynkiem, co ma swoje przełożenie na estetykę pomieszczenia. Wprawdzie nowoczesne, dekoracyjne grzejniki stanowią nie tylko element grzewczy, ale i doskonałą dekorację pomieszczenia, to jednak są mniej praktyczne, gdyż utrudniają aranżację. Inaczej jest w przypadku mat kapilarnych, które można montować na wszystkich powierzchniach, praktycznie nie zmniejszając powierzchni użytkowej wnętrza.


Piece centralnego ogrzewania — polecane produkty!Montaż mat w podłodze, suficie i na ścianach

Maty kapilarne, zdjęcie dzięki uprzejmości HENNLICH sp. z o.o.
Maty kapilarne, zdjęcie dzięki uprzejmości HENNLICH sp. z o.o.

Osobny akapit warto poświęcić montażowi mat w konkretnych płaszczyznach.

  • Montaż w podłodze — maty głównie o funkcji grzewczej. Płyty o grubości ok. 0,5 cm są zatapiane w wylewce o grubości zaledwie 1-2 cm lub nawet bezpośrednio w warstwie kleju. Dzięki temu podłoga jest tylko minimalnie wyższa. Posadzkę wykańcza się dowolnym materiałem podłogowym, aczkolwiek najlepiej, kiedy to materiał dobrze przewodzący ciepło i odporny na odkształcenia spowodowane wysoką temperaturą. Maty ułożone na podłodze zapewniają komfort cieplny (temperatura odczuwalna o 2-3 st. C wyższa od faktycznej) i optymalne ogrzewanie wnętrza.
  • Montaż w suficie — maty zapewniające funkcję grzewczą lub chłodniczą są montowane na stropach betonowych, prefabrykowanych, sufitach podwieszanych oraz stropach wykańczanych płytami g-k, panelami lub tynkiem. To optymalny system ogrzewania, kiedy na zasadzie promieniowania energię pochłaniają ściany, podłoga, a przede wszystkim domownicy. To dobry wybór dla alergików. Ponadto sprawdzi się tam, gdzie trudno o miejsce na grzejniki (np. poddasze). Maty kapilarne pomagają osiągnąć optymalny mikroklimat i zapobiegają przegrzewaniu wnętrz.
  • Montaż w ścianie — maty w ścianie zapewniają funkcję grzewczą i chłodniczą. Grzejnikiem jest tu cała płaszczyzna ściany, która może zostać wykończona w dowolny sposób. Ciepło oddawane jest przez promieniowanie, co zapewnia równomierny rozkład temperatur.

Wady i zalety ogrzewania przez przepływ kapilarny

Jak wskazują na to opinie, montaż mat kapilarnych niesie w sobie wiele zalet. Przede wszystkim wodne maty grzewcze nadają się do wszystkich pomieszczeń tak nowoczesnego, jak i starego budownictwa. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wymagana jest szybka regulacja temperatury, zwłaszcza w niewielkich gabarytowo pomieszczeniach, gdzie montaż grzejników lub kaloryferów mocno utrudnia aranżację.

Jednocześnie ogrzewanie przez maty z rurkami kapilarnymi zapewnia obniżenie kosztów użytkowania. Zasilane są one niskotemperaturowymi źródłami ciepła, dzięki czemu znakomicie kooperują z pompami ciepła oraz kotłami gazowymi, a nie jest tajemnicą, że takie układy pracują na bardzo wysokiej sprawności. Pomieszczenia, w których zamontowano maty kapilarne, ogrzewają lub ochładzają się natychmiast na zasadzie równomiernego promieniowania. Przy ochładzaniu wnętrza każda rurka kapilarna przepuszcza wodę o temperaturze 16-18 st. Celsjusza, natomiast kiedy ogrzewa pomieszczenie — o temperaturze 25-30 st. Celsjusza. Efekt jest taki, że przepływ kapilarny zapewnia w ciągu godziny wzrost temperatury o około 4 st. Celsjusza.

Oczywiście maty kapilarne, jak każdy inny sposób ogrzewania, ma też swoje wady. Wprawdzie sam montaż mat jest prosty, o czym szerzej za chwilę, o tyle problem może być z przytwierdzeniem wyposażenia wnętrza do ściany czy podłogi. Ponadto należy zachować ostrożność, aby nie uszkodzić wodnych mat grzewczych.

System ogrzewania i chłodzenia przez maty kapilarne z pewnością jest rozwiązaniem wartym bliższej uwagi. Niemal każda opinia jest taka sama, a ogrzewanie kapilarne jest uważane za ekonomiczne, efektywne i łatwe w montażu. W zestawieniu z szeregiem zalet atrakcyjna jest też cena mat kapilarnych. To rozwiązanie zaliczane do niskotemperaturowych, które pozwoli uzyskać optymalny mikroklimat w każdym pomieszczeniu domu czy mieszkania.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny