Meble do sypialni – na co się zdecydować?

Meble sypialniane powinny być na tyle subtelne, by budować nastrój spokoju i relaksu, jaki dobrze wytworzyć w sypialni. Przy urządzaniu tego pomieszczenia w domu warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Między innymi na to, czy komplet mebli w sypialni ma stanowić wyłącznie element dekoracyjny, czy też pełnią funkcję przechowywania. Jeśli zależy nam na tym drugim, kluczowym elementem mebli sypialnianych będzie szafa.

Nowoczesne meble do sypialni łączą w sobie design i wygodę użytkowania. Niemodne meblościanki odchodzą w kąt na rzecz szafy z zabudową lub wręcz przeciwnie – skrajnego minimalizmu i powściągliwości przy urządzaniu wnętrza. Szafa do sypialni dostępna jest w dwóch wariantach. We wspomnianej już zabudowie oraz w formie szafy wolnostojącej. Ta ostatnia ma zdecydowaną przewagę, gdyż łatwo ją przestawić lub nawet wynieść do innego pomieszczenia. Szafy na wymiar z zabudową będą wymagały zdecydowanie więcej pracy przy remoncie, dlatego szczególnie ważny jest właściwy wybór miejsca na zabudowę. Sklep meblowy otwiera swe podwoje i kusi różnymi meblami do sypialni. Tutaj pojawia się jeszcze jedna ważna różnica między omawianymi rozwiązaniami – ceny szaf zabudowanych są zdecydowanie wyższe od ceny szafy wolnostojącej.

Jakie inne elementy wyposażenia wybrać poza szafą? Meblościanki odpadają w przypadku szafy z zabudową, ale ich nowoczesne warianty mogą znaleźć zastosowanie we wnętrzach z szafą wolnostojącą. Ustawienie mebli na jednej ścianie ma swój urok i jest dobrym rozwiązaniem do małych pomieszczeń. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zestawy mebli ustawić w dowolnej konfiguracji. Na zestawy mebli do sypialni składa się szafa, komody, stoliki nocne i ewentualnie toaletka. W przypadku komody warto zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem będą tradycyjne półki czy może szuflady.

Meble sypialniane – łóżko i materac

Nie da się ukryć, że to łóżko i wygodny materac stanowią najważniejszy element wyposażenia sypialni. Ważny jest także wybór osobno odpowiedniej ramy i stelaża, od których zależy, czy materac będzie się właściwie układał i „pracował” podczas snu. Jakie są ceny mebli do sypialni tego rodzaju? Popularnym rozwiązaniem są łóżka z litego drewna, ale w ich wypadku ceny w sklepach są dość wysokie. Masywne ramy to wydatek rzędu 800-1500 zł. W połowie ceny można nabyć na przykład łóżka ze stali malowanej proszkowo. Najtańsze rozwiązania to łóżka z płyty wiórowej. Dobry stelaż to cena od 150 do kilkuset złotych.

Popularne rozwiązania, jeśli chodzi o materace do sypialni, to materace piankowe, lateksowe i sprężynowe. Ich ceny zaczynają się już od kilkuset go nawet… kilkudziesięciu tysięcy. Rekordzista na rynku kosztuje nawet powyżej 20000 złotych. Realnie rzecz ujmując, dobry materac można kupić już poniżej tysiąca złotych. Wyższą cenę mają materace hipoalergiczne.

Jeśli chodzi o kolorystykę, w sypialniach niepodzielnie rządzą jasne kolory, w tym głównie białe zestawy mebli. Drugim chętnie wybieranym rozwiązaniem są meble w kolorze naturalnego drewna lub po prostu z niego wykonane. Jasne czy wręcz białe elementy wyposażenia nadają wnętrzu sterylności i pozwalają wyciszyć zmysły, dlatego są tak chętnie wybierane. Nie oznacza to jednak, że ciemne zestawy mebli nie znajdują swoich amatorów. Jest ich jednak raczej mniej.